Valstybės išlaikytiniai(10)

Daiva SITNIKIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2008-04-16 14:40

Liaudies išmintis byloja – neatsisakyk „tiurmos“, lazdos ir ubago terbos. Ką gali žinoti, kada likimas iškrės piktą pokštą? Tačiau gal neverta baimintis? Už smulkius nusižengimus į cypę pasodinti piliečiai lepinami gardžiais pietumis, ilsisi švarioje patalynėje. Šiuo metu Tauragės areštinėje sulaikytųjų – šešiolika. Visi jie išlaikomi iš mokesčių mokėtojų pinigų.

Nutrupėję dažai, išdilusios grindys...

 

Tądien, kai lankėmės Tauragės rajono policijos komisariato areštinėje, buvo pietų metas. Prieš įleisdamas mus į vidų areštinės viršininkas Audrius Rupšys už grotuotų durų liepė palikti mobiliojo ryšio telefonus. Netrukus lydimi pareigūnų iš pasivaikščiojimų kiemelio grįžo keletas areštinės gyventojų. Pamatę fotoaparatą vyrai mūsų pusėn sviedė keletą riebių replikų. 

Pietums tądien buvo koldūnai ir burokėlių sriuba. Baltu chalatu vilkintis pareigūnas į lėkštes sudėliojo pietų porcijas ir per kameros langelius išdalijo areštuotiesiems.

Nors siaurame koridoriuje garavo karštas maistas, iš kamerų sklido nelabai malonus kvapas. Apskritai atmosfera šioje vietoje slegianti. Nemaloniai nuteikia ne tik grotuoti langai ir spynos, apverktina areštinės patalpų būklė – nutrupėję sienų, durų dažai, senos grindys, senutėliai metaliniai gultai. Nors visąlaik areštinėje šviečia elektros lemputės, tvyro prieblanda. 

Ir nedidukas areštinės viršininko kabinetas atgyvenęs – su senais baldais. Tačiau areštinės viršininkas A.Rupšys tikisi, kad Tauragės areštinė sulauks remonto. Ir ne bet kokio – euroremonto.

 

Maisto – už 10 litų 

Iš šešiolikos šiuo metu areštinėje dienas leidžiančių suimtųjų penki atlieka administracinį areštą, kiti laukia teismo, tretiems areštas skitas už nesumokėtas pinigines baudas. Vien maisto per dieną areštinės gyventojui skiriama už dešimt litų, o kur dar švari patalynė, elektra, vanduo, šildymas, kiti komunaliniai patarnavimai, atlyginimas darbuotojams.

Kiek atsieina vieno areštinės gyventojo išlaikymas per parą, Tauragės rajono policijos komisariato viršininkas Remigijus Rudminas tikino pasakyti negalįs - nėra apskaičiuota, mat kai kurios išlaidos skaičiuojamos bendrai su viso pastato išlaikymu. Kasdien areštinėje vidutiniškai gyvena penkiolika žmonių. Nesunku suskaičiuoti, kad vienai dienai maisto jiems patiekiama už 150 litų. Pernai areštuotieji „suvalgė“ 16,5 tūkstančio litų iš valstybės biudžeto.   

Komisariato viršininkas sakė suprantąs, kad visuomenei naudingiau būtų, jei vietoje arešto prasižengėliams būtų skiriami viešieji darbai, tačiau bausmes numato įstatymai, be to, vienam tokiam darbininkui saugoti reikėtų dviejų prižiūrėtojų.

 

Kviečia ateiti patiems 

Asmenis, kuriems reikia atlikti administracinį areštą pagal teismo nutartis, į areštinę dažniausiai išsikviečia pareigūnai. Tačiau Tauragės rajono policijos komisariato areštinės viršininkas Audrius Rupšys nuteistųjų į areštinę prašo atvykti pačių.

Anot pareigūno, tie, kuriems administracinis areštas skirtas už Kelių eismo taisyklių pažeidimus ir yra paimtas automobilis, atlikti areštą ateina patys. Mat kol neatlieka bausmės, pažeidėjas negali atgauti automobilio. Kol šeimininkas kali, jo mašina stovi aikštelėje, už kurią reikia mokėti.

 

Į dušą - kartą per savaitę 

Areštuotieji vilki savais drabužiais. Išskyrus tuos, kurie suimti dviem paroms, į areštinę gali atsinešti higienos priemonių, radiją, televizorių. Kartą per 15 dienų artimieji juos gali pamaloninti namų maistu – jo suimtajam galima atnešti iki 10 kilogramų.

Areštinės gyventojai keltis privalo 6 valandą. Iki 7.45 val. – laikas, skirtas nusiprausti, susitvarkyti, papusryčiauti. Nuo 7.45 iki 8.45 val. - kamerų, kaltinamųjų tikrinimas, ateina tardytojai, advokatai.

Kameras tikrinantys pareigūnai rūpinasi areštinės gyventojų sveikata, jei reikia, apie sveikatos būklę praneša areštinės medikei. Nuo 12 iki 13 valandos areštinės darbuotojai iš Policijos komisariato kavinės, kurioje pietauja ir patys policijos darbuotojai bei miestelėnai, parneša pietus. Iki 20.45 valandos areštuotieji pavakarieniauja, nuo 22 valandos – nakties ramybė.

Valandą per dieną areštinės gyventojai išvedami į uždarą kiemelį pasivaikščioti. Nepilnamečiams ir moterims per dieną gryname ore leidžiama vaikščioti dvi valandas.

Kartą per savaitę areštinės gyventojai gali išsimaudyti duše. Kasdien jie prausiasi kameroje, kur yra tik nedidelės prausyklės.

 

Pietums - troškiniai ir cepelinai 

Pusryčiams ir vakarienei areštinės gyventojai gauna arbatos, duonos, sviesto ir dar ko nors, kas tinka sumuštiniui. Pietums - sriuba, antras patiekalas, arbata. Pasak kavinės vedėjos Lidijos Kozlovos, areštinės gyventojams skirtas maistas įvairus – kepami kotletai, verdami cepelinai, dažnai patiekiama tarkuotų bulvių blynų, plovo, įvairių troškinių, žuvies, paukštienos patiekalų, mėsos kepsnių.

Maistas areštinės gyventojams gaminamas atskirai. Patiekalams nustatytos normos, kurių maitintojams privalu laikytis. Vyrams, moterims ir nepilnamečiams numatytos skirtingos paros maisto normos. Didžiausios porcijos priklauso nepilnamečiams, vyrams - mažiausios. Tačiau mėsos porcija moteriai mažesnė nei vyriškoji. Pavyzdžiui, nepilnamečiui mėsos priklauso apie 110 gramų, vyrui – 80, moteriai - apie 50 gramų.   

- Stengiamės gaminti, kad būtų skanu kaip namuose. Kartais pagaminame papildomai salotų, per šventes duodame nors po pusę apelsino, obuolio. Jei tik išeina pagal pinigėlius, negaila, juk ir jiems reikia, - „Tauragės kurjeriui“ pasakojo kavinės vedėja L.Kozlova.

Moteris sako girdėjusi atsiliepimų, kad Tauragėje areštinės gyventojai maitinami geriau nei kituose miestuose.

Areštinės gyventojus Tarptautinės policijos asociacijos Lietuvos skyriaus Tauragės poskyriui priklausanti valgykla maitina nuo 2005 metų rudens. Dar ne taip seniai areštinės gyventojams maitinti parai buvo skiriama 6 litai, tačiau išaugus maisto kainoms šios išlaidos buvo padidintos iki 10 litų.

 

Karceris dažniausiai laisvas 

Aštuoniose areštinės kamerose  - 23 lovos. Keliose kamerose – dvi, kitose - po keturias vietas. Vienoje kameroje - šeši gultai. Tie, kurie šiurkščiai pažeidžia areštinės vidaus tvarkos taisykles, su kuriomis atvykę į areštinę būna iškart supažindinami, gali būti uždaryti karceryje. Į karcerį areštuotasis gali patekti tik su komisariato viršininko žinia. Nuo 2007 metų gruodžio areštinės viršininku dirbantis A.Rupšys neprisiminė nė vieno atvejo, kad sulaikytasis būtų uždarytas į karcerį.

Areštinės gyventojus akylai stebi vienas postinis. Jo darbo vieta - taip pat už grotų. Atsakomybę už areštuotuosius prisiima ir Operatyvaus valdymo skyriaus budėtojas.

 

Areštas - už eismo taisyklių, viešos tvarkos pažeidimus 

Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo Tauragės rajono apylinkės teismo vyriausioji teisėja Rūta Laurinonienė, šiemet rajono apylinkės teismas gavo 638 bylas. 592 administracinės jau išnagrinėtos. Arešto bausme už administracinės teisės pažeidimus nubausti 69 asmenys.

Areštas gali būti skirtas, jei vairuodamas sukėlėte pavojingą situaciją, jei prie vairo sėdote neblaivus ar apsvaigęs nuo narkotinių medžiagų, neturėdamas teisės vairuoti, jei sukėlėte eismo įvykį, kurio metu buvo nesunkiai sužalotas žmogus, sugadintas automobilis ar kitas turtas, jei kelių eismo taisykles pažeidėte ne pirmą kartą. Areštas gali būti skiriamas ir už nedidelį chuliganizmą, alkoholinių gėrimų viešoje vietoje vartojimą arba jei girtas pasirodėte viešoje vietoje nebe pirmą kartą per metus. Areštą teismas taip pat gali skirti už pasipriešinimą pareigūnui, jo teisėtų reikalavimų nevykdymą, jo garbės ir orumo įžeidimą, susirinkimų ir kitų masinių renginių tvarkos pažeidimus.

Administracinis areštas skiriamas iki 30 parų. Tokio arešto negalima skirti nėščiosioms, moterims, auginančioms vaikus iki 12 metų, nepilnamečiams, I ir II grupių neįgaliesiems. Areštas gali būti skirtas ir vietoj piniginės baudos.

 

Areštas - iki 90 parų 

Už baudžiamuosius nusižengimus ir nusikaltimus taip pat gali būti skirta arešto bausmė. Šiemet Tauragės rajono apylinkės teismas gavo 195 baudžiamąsias bylas. Jau surašyti 69 nuosprendžiai ir baudžiamieji įsakymai. Nuteisti 67 asmenys, trims skirtas areštas.

70 parų areštu šiemet nubaustas vienas asmuo dėl neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais. Kitas asmuo 82 paras kalės dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo. Trečias 35 paroms į areštinę pateko už dujų baliono vagystę.

Baudžiamasis kodeksas už įvykdytą nusikaltimą numato areštą nuo 15 iki 90 parų, už baudžiamąjį nusižengimą – nuo 10 iki 40 parų. Arešto laiką skiria teismas. Pagal baudžiamąjį kodeksą areštas neskiriamas nėščioms moterims, gali būti neskiriamas asmenims, auginantiems vaiką iki trejų metų.

Skaityti komentarus (10) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras