Nelaimės viešumas - ant darbdavio sąžinės(3)

Ramunė Ramanauskienė, Margarita Rimkutė | redaktore@kurjeris.lt

2008-04-28 07:48

Trečiadienio rytą medienos perdirbimo bendrovės „Taurameda“ ceche sunkiai sužalota į transporterį koją įkišusi darbininkė. Apie nelaimingą atsitikimą darbe Valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyrius sužinojo ne iš medikų, policijos ar darbdavio, o iš sostinės Darbo inspekcijos skyriaus.

Nusilaužė koją pavaduodama kitą darbininką

Nuketėjusioji Virginija G. UAB „Taurameda“ dirba apie porą metų. Iki nelaimės maždaug metus moteris dirbo medinių padėklų surinkimo linijos automatinio kojelių prikalimo įrenginiu. Trečiadienį prireikus pavaduoti kitą žmogų Virginija buvo nusiųsta dirbti į jo darbo vietą - prie kito įrenginio.

- Prie šio „roboto“ atsistojau pirmą kartą. Faktiškai man nereikėjo kišti kojos tarp transporterio volelių, bet aš nežinojau visų darbo prie šio įrenginio niuansų. Viskas įvyko labai greitai. Įstrigus kairei kojai tarp volelių, norėjau ją ištraukti ir užlaužiau. Lūžo du kojos kaulai išplėšdami atvirą žaizdą. Trumpam buvau praradusi sąmonę, - įvykio aplinkybes pasakojo ligoninėje gydoma Virginija.

Nelaimė įvyko apie devintą valandą ryto. Rytinė pamaina bendrovėje prasidėjo nuo 6 valandos.

Su atvirais kojos lūžiais darbininkę į ligoninę savo automobiliu nugabeno bendrovės savininkas Haroldas Bikneris. Apie nelaimę jam pranešė ceche dirbę žmonės. Direktorius ir kitą dieną aplankė savo darbuotoją.

Ligoninėje medikai Virginijai operavo sužalotą koją. Jei koja gis, kaip medikai planuoja, po dešimties dienų iš ligoninės moteris turėtų būti išleista namo, tačiau grįžti į darbą negalės dar mažiausiai pusmetį. Vakar Virginija dar jautėsi prastai. Moterį kankino skausmas, kilo temperatūra.

Atvežta į ligoninę moteris medikams sakė, kad susižalojo darbo vietoje, tačiau kaip įvyko nelaimė, niekas jos esą neklausė.

Praneša tik įtarę kriminalą 

Tauragės apskrities ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai Vitalija Cholomskienė „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad medikai policijai apie sužalotus pacientus praneša tik įtardami kriminalinius atvejus. Jei, pavyzdžiui, žmogus sakytų, kad darbe nukrito nuo pastolių, reikėtų, pasak V.Cholomskienės, pranešti policijai - galbūt jį kas nors nustūmė. Dėl nelaimingų atsitikimų darbe Darbo inspekcijai esą turi pranešti už darbo saugą įmonėje atsakingas asmuo - jis turįs užpildyti specialią formą ir pristatyti Darbo inspekcijai. Informuoti apie nelaimingą atsitikimą darbe esą lieka ant darbdavio sąžinės.

Tikina, kad neketino slėpti 

Virginijos darbdavys H.Bikneris „Tauragės kurjeriui“ sakė neketinęs slėpti nelaimės.

- Ir aš, ir ji pati medikams pasakėme, kur įvyko nelaimė. Taip, aš, kaip darbdavys, apie tai turiu pranešti Darbo inspekcijai. Tačiau tik vakar po pietų buvo atlikta operacija, paskui reikėjo paimti nukentėjusios moters paaiškinimą, gauti medikų išvadą. Užtrukau, kol sutvarkiau dokumentaciją. Šiandien viską jau pristačiau į Darbo inspekciją. Be to, apie tai, kad žmogus patyrė traumą darbe, iš nedarbingumo lapelio sužinotų „Sodra“, - vakar aiškino „Tauramedos“ direktorius H.Bikneris.

Nelaimingų atvejų buvo ir anksčiau 

Anot H.Biknerio, koją susilaužusi moteris pati kalta, nes esą pažeidė darbo saugos reikalavimus. Darbininkė, jos darbdavio teigimu, turėjo žinoti, kad negalima ant transporterio lipti.

Direktoriui antrinusios bendrovės administracijos darbuotojos pasakojo, kad nors ceche dirba ir daugiau darbininkių, tačiau esą vis kas nors atsitinka Virginijai G. Ši moteris „Tauramedos“ ceche susižeidžia nebe pirmą kartą. Tik ankstesni sužeidimai būdavę smulkūs. Ceche, pasak bendrovės administracijos, dirba kūdikio besilaukianti moteris, ir nieko jai neatsitinka. 

„Taurameda“ veikia dvyliktus metus, tai pirmas atvejis, kai darbo metu šioje bendrovėje sunkiai sužalojamas žmogus. H.Bikneris prisiminė keletą atvejų, kai darbininkai tarp rąstų įkišo pirštus. Dėl šių atvejų bendrovės direktorius taip pat sulaukė „svečių“ iš Darbo inspekcijos.

Turi pranešti per tris dienas 

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Tauragės rajono skyriaus direktorius Žydrūnas Valančius „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad skyrius Darbo inspekciją apie gautas medžiagas dėl nelaimingų atsitikimų darbe, kelyje į darbą ar iš jo informuoja kartą per mėnesį. Jei įvykis draudiminis, ir už pirmas dvi nedarbingumo dienas moka „Sodra“. Darbdavys apie nelaimingą atsitikimą darbe „Sodrai“ privalo pranešti per tris darbo dienas po įvykio ištyrimo.

Nesusitaria su medikais 

Valstybinės darbo inspekcijos Tauragės skyriaus vyriausiasis inspektorius Edmundas Šimkus, vakar rytą paklaustas, ar Darbo inspekcija pradėjo šio incidento tyrimą, pyktelėjo ant Tauragės medikų.

- Nežinau, kodėl Tauragės ligoninės medikai nedrįsta mums pranešti apie nelaimingus atsitikimus darbe. Jurbarko, Šilalės gydytojai niekada nedelsia, iškart praneša, o mes apie pastarąjį incidentą sužinojome iš Vilniaus valstybinės darbo inspekcijos, - kalbėjo E.Šimkus.

Vyriausiasis inspektorius įsitikinęs, kad apie incidentą gydytojai privalėjo pranešti ne tik Darbo inspekcijai, bet ir policijai ir net prokuratūrai. Darbo inspekcijos Tauragės skyriui apie „Tauramedoje“ sužalotą moterį antradienio pavakarę paskambinę papasakojo Vilniaus valstybinės darbo inspekcijos inspektoriai. Jie nusistebėjo, kad tauragiškiai apie tai kol kas nieko nežino. Vilniaus darbo inspekciją apie nelaimę informavo nukentėjusios moters artimieji.

Ketvirtadienį Darbo inspekcijos Tauragės skyrius pradėjo incidento tyrimą. Moteriai nustatytas sunkus kūno sužalojimas. Pasak E.Šimkaus, preliminariais duomenimis, „Tauramedos“ vadovui gresia nemenka piniginė bauda – jei darbo vietoje sužalojamas žmogus, darbdavys, priklausomai nuo įvykio aplinkybių, gali būti vidutiniškai baudžiamas apie 3000 litų bauda.

- Jei darbo metu darbo vietoje buvo sužalotas žmogus, vadinasi, kažkas buvo netvarkoj. Dirbdamas žmogus neturi nukentėti, - sakė E.Šimkus.

E.Šimkaus teigimu, Darbo inspekcija panašiais atvejais ragina darbdavius nepalikti nukentėjusio darbuotojo nelaimėje vieno, apmokėti visas jo gydymosi išlaidas.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras