SOS: šleikštus vanduo ir užteršta Piktupė(10)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2007-11-01 22:00

„Lietuvos Respublikos gyventojai turi teisę vartoti sveiką ir švarų vandenį bei gauti informaciją apie jo saugą ir kokybę", - teigia Geriamojo vandens įstatymas. Tuo tarpu Pagėgių vandentiekininkai akivaizdžiai pažeidžia šią Piktupėnų gyvenvietės žmonių teisę. Piktupėniškiai, savo iniciatyva rugpjūčio mėnesį užsakę kaimo vandentiekio vandens tyrimus ir gavę atsakymą, net tūptelėjo iš nuostabos. Šiam kaimui tiekiamo geriamojo vandens geležies junginių kiekis daugiau kaip 20 kartų viršija leistiną normą. Stebėtis Piktupėnuose yra ir daugiau kuo.

Kanalizacija iš miestelio teka į Piktupę ir keliauja į Nemuną, gyvenvietės centre vakarais šviečia vos dvi lemputės, o valstybiniai pastatai lyg pogrindinės įstaigėlės nepažymėtos jokiomis iškabomis. Valstybinių švenčių dienomis piktupėniškiai savo miestelyje negali iškelti valstybinės vėliavos - nėra vėliavos stovo.

- Atvažiuokit pas mus, pasižiūrėkit ir gelbėkit. Gyvename lyg kokiame zombių krašte, - pagalbos šaukėsi į „Tauragės kurjerio" redakciją paskambinę Piktupėnų gyventojai.

Naudoti maistui nerekomendavo

„Vanduo yra užsistovėjęs arba mažai naudojamas, todėl amonis, spalva, drumstumas viršija visas leistinas HN normas. Labai didelis geležies kiekis. Maistui naudoti nerekomenduojame". Tai Piktupėnuose iš vandentiekio paimto vandens tyrimo rezultatai. Tyrimą piktupėniškių užsakymu rugpjūtį atliko UAB „Tauragės vandenys" Geriamojo vandens laboratorijos specialistai.

Iš tyrimų paaiškėjo, kad vandenyje amoniako kiekis leistiną normą viršija beveik keturis kartus, geležies junginių vietoje leistino 0,2 miligramo litre yra 4,31 miligramo. Vandens drumstumas viršytas dešimčia kartų, spalvos normatyvai taip pat dešimt kartų lenkia leistiną normą.

Vanduo - aukso vertės

Parduotuvėje geriamąjį vandenį perkantys piktupėniškiai vandentiekio vandens nenaudoja ir skalbiniams skalbti.

- Vandentiekio vandeniu išskalbti drabužiai paruduoja, nepadeda jokios priemonės. Šunelis iš čiaupo įleisto vandens negeria. Maudausi, bet po to tenka naudoti vaistus, nes beria nuo tokio vandens, - „Tauragės kurjerio" žurnalistams guodėsi Dalia Martišauskienė, prieš ketverius metus sodybą šiame kaime įsigijusi naujakurė.

Tuo tarpu vandens kaina Piktupėnuose - ne pati mažiausia. Už litrą tiekiamo ir kanalizuojamo vandens piktupėniškiai vandens tiekėjui - UAB „Pagėgių komunalinis ūkis" moka 3,60 lito už kubinį metrą.

Dar daugiau vanduo kainuoja skaitiklių neįsirengusiems gyventojams, už vandenį mokantiems pagal patvirtintas normas. Pagėgių savivaldybės tarybos sprendimu gyvenamajame name su vandentiekiu, kanalizacija ir voniomis bei vietiniu vandens ruošimu per parą nustatyta 0,22 kubinio metro norma vienam gyventojui. Per mėnesį tai sudaro 6,6 kubinio metro vandens, už kurį tenka sumokėti beveik 24 litus. Dažniausiai šeimoje yra daugiau nei po vieną žmogų, tad ir mokestis už maistui netinkamą vandenį išauga tiek kartų, kiek šeimoje yra narių.

Papildomai piktupėniškiai moka ir už tai, kad naudoja vandenį vejoms ir gėlynams laistyti. Jei sklypas iki 15 arų ploto, skaitiklių neturintys vandens vartotojai papildomai moka už 15 kubinių metrų vandens.

Kreipėsi į savivaldybės administraciją

Kęstas Komskis, Pagėgių savivaldybės meras, žino apie šią Piktupėnų problemą, tačiau praėjusią savaitę, kai piktupėniškiai pagalbos kreipėsi į žiniasklaidą, jis dar nebuvo pateikęs atsakymo į jų prašymą.

Rugsėjo mėnesį, žinodami, kokie jų geriamojo vandens tyrimo rezultatai, piktupėniškiai surinko vandenį centralizuotai gaunančių 85 šio kaimo gyventojų parašus ant prašymo pagerinti geriamojo vandens kokybę. Prašyme piktupėniškiai smulkiai paaiškino merui apie susidariusią situaciją, papasakojo, kad komunalininkų tiekiamo vandens jie negali naudoti net skalbiniams skalbti, maistui ruošti jo nerekomenduoja naudoti tyrimus atlikę specialistai. Jie taip pat informavo merą, kad ne kartą apie šią bėdą sakė Pagėgių komunalininkų vadovams, tačiau jų prašymai liko be atgarsio.

„Mums reikia gero vandens šiuo metu, o ne po kokių penkerių metų..." - rašo savo prašyme K.Komskiui piktupėniškiai. Nesulaukę vandens kokybės pagerinimo Piktupėnų gyventojai žada kreiptis į Vartotojų teisių gynimo centrą.

Mero įsitikinimu, vanduo geras

Pagėgių meras K.Komskis „Tauragės kurjeriui" sakė, kad tik dabar baigiamas atsakymas kaimo žmonėms, nes buvusi sudaryta komisija, kuri esą tyrė situaciją dėl geriamojo vandens Piktupėnuose. Jei tikėtume meru, galutinis atsakymo variantas piktupėniškiams buvo pasirašytas pirmadienį, kai šia problema susidomėjo „Tauragės kurjeris". Kalbėdamas su žurnalistu K.Komskis bandė švelninti problemos svarbą.

- Pagal mūsų komisijos tyrimus, vanduo yra geras. Tik vandentiekio trasos užsistovėjusios, - „Tauragės kurjeriui" sakė Pagėgių meras.

Jo teigimu, didžiausia problema ta, kad Piktupėnuose mažai vandens vartotojų ir vanduo ilgai išsilaiko vandens bokšte ir trasose. „Paguosdamas" šio kaimo žmones K.Komskis sakė, kad kitose Pagėgių savivaldybės gyvenvietėse vanduo dar prastesnės kokybės.

Meras teigė, kad sprendžiant šią problemą šiemet Aplinkos ministerijai teikiamos paraiškos dėl vandens filtrų įrengimo. Jei projektai pasirodys tinkami, meras tikisi, kad kitąmet jie bus įrengti.

Beje, piktupėniškiai jau ne pirmą kartą kreipėsi į Pagėgių savivaldybės administraciją. Pernai jie taip pat prašė ką nors daryti, kad pagerėtų geriamasis vanduo. Tačiau sulaukė tik formalaus atsakymo, kad nėra galimybės ką nors pakeisti.

Piktupę teršiantys komunalininkai neišbrenda iš nuostolių

Žurnalistams apie dar vieną skaudžią problemą pašnibždėję Piktupėnų gyventojai baiminosi viešumo. Tačiau žmonės tikino nebegalintys pakęsti, kad, jų teigimu, viso miestelio kanalizacijos turinys teka tiesiai į Piktupę, upelę, bėgančią pro Piktupėnus. Atvažiavę prie kažkada veikusios siurblinės, iš tikrųjų išvydome kraupų vaizdą - iš vamzdžio srūva fekalijomis užterštas skystis, nuo dugno į vandens paviršių iškilusi teršalų krūva, ore tvyro smarvė.  

Piktupę gyvenvietės kanalizacijos atliekomis teršiantys Pagėgių komunalininkai tvirtina, kad turi tam leidimą. Pasak „Pagėgių komunalinis ūkio" laikinai direktoriaus pareigas einančio Almanto Lengvino, tokį leidimą jiems 2005 metų gruodžio 31 dieną išdavė Tauragės aplinkos apsaugos agentūra. Pasak A.Lengvino, „Pagėgių komunaliniam ūkiui" išduoti leidimai, už kuriuos vien pirmąjį šių metų pusmetį jau sumokėta apie 14000 litų mokesčių. Už šiuos pinigus Piktupėnų vandentiekio kanalizacijos sistemai suteiktos maksimalios taršos normos, už kurių viršijimą esą sumokėta daugiau kaip 1100 litų baudų.

Pagėgių komunalininkų įmonė jau ne pirmus metus dirba nuostolingai. Vien už kubinio metro vandens kanalizavimą bemaž du litus gaunantys komunalininkai tvirtina neišgyvenantys. A.Lengvino teigimu, vien pernai įmonė patyrė apie 100000 litų nuostolių.

Romualdas Jurgelionis, Tauragės aplinkos apsaugos agentūros vedėjas, neigia, kad išdavė leidimą teršti Piktupei.

- Meluoja, kas sako, kad tokį leidimą gavo mūsų agentūroje. Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimus išduoda tik aplinkos apsaugos departamentai, - „Tauragės kurjeriui" sakė R.Jurgelionis.

Skaityti komentarus (10) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras