Peckeliai bjauroja miestą(21)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2007-12-03 22:00

Juodais dažais nutepliotos miesto pilies sienos, užrašai ant ką tik suremontuotų pastatų miesto centre, teplionės ant toliau nuo centro stovinčių pastatų, miesto autobusų stotelių, naujosios aikštės suoliukų. Tauragėje kas savaitę daugėja svetimą turtą niokojančių niekdarių, tačiau nei miesto seniūnija, nei policija negali garantuoti, kad po nakties neatsiras naujas užrašas ant švarios sienos.

Prarado viltį ką nors pakeisti

Respublikos gatvėje įsikūrusios juvelyrinių dirbinių parduotuvės siena taip pat nutepliota. Parduotuvės savininkė Kristina Baltrušaitienė sako, kad teplionės atsirado po Visų šventųjų, jaunimo vadinamos Helovino, nakties. Ji sako jau baigianti prarasti viltį, jog miesto institucijos imsis priemonių, kad terlionės ant sienų liautųsi. Nuo sienas tepliojančių paauglių verslininkė kenčia ne viena. Moteris sako, jog pokalbiuose su kitais miesto centre pastatus turinčiais verslininkais ji išgirsta net tokių kategoriškų nuomonių, kad reikėtų patiems verslininkams organizuotis ir gaudyti pastatus bjaurojančius paauglius.

- Respublikos gatvė mažiau apšviesta, todėl vakarais ten susirenka daug jaunimo, paauglių, kurie gali daryti ką tik nori. Bet nebūna taip, kad niekas nematytų, kai jie piešia ant sienų. Tik keistas visuomenės požiūris - visi abejingi, niekas niokotojų nesudrausmina, - kalbėjo verslininkė.

K.Baltrušaitienė netiki, kad policija pajėgi sutramdyti sienų terliotojus. Jos manymu, miestą bjaurojantiems paaugliams kelią pastoti gali tik visuomenė, juos drausmindama, apie chuliganišką elgesį pranešdama policijai.

Draudimas atlygino žalą

Olei Matusienei, UAB „Olvirga" savininkei, galima sakyti, pasisekė. Bendrovės patalpų Respublikos gatvėje sienas nutepliojus dažais, patirtus nuostolius atlygino draudimo bendrovė. Siena jau apie metus aprašinėta juodais dažais ir ją teks perdažyti. Bėda tik, kad atlyginta už nutepliotą plotą, o perdažyti teks visą sieną.

Bendrovės savininkė sakė, kad nebūtų pikta, jei terlionės būtų bent kiek panašios į piešinius. Tačiau dažniausiai tai būna beprasmiai arba nešvankūs užrašai, kurie tik sugadina suremontuotas, perdažytas sienas. Kai pirmą kartą piešiniai pasirodė ant „Olvirgos" sienų, draudimo išmoką norinti gauti verslininkė kreipėsi į policiją, tačiau kaltininkai taip ir nebuvo surasti.

Nubausti galima, tik reikia pagauti

Advokato Piotro Orlovo kontoros sienos nuo miestą bjaurojančių paauglių nukentėjo prieš kelis mėnesius. Advokatas parašė pareiškimą policijai, tačiau dar negavo pranešimo apie sulaikytus chuliganus. Jo žiniomis, policijai apie ištepliotą sieną pranešė ir kitoje gatvės pusėje įsikūrusios vaistinės savininkai.

Pasak teisininko, sulaikius sienų terliotojus juos galima apkaltinti asmeninio turto niokojimu ir pareikalauti, kad būtų atlyginti nuostoliai. Jei sulaikytieji būtų paaugliai, žalą privalėtų atlyginti jų tėvai. Tačiau kol kas nėra iš ko pareikalauti, kad tai būtų atlyginta. Advokato manymu, atsakingiau turėtų dirbti Viešoji policija ir nepilnamečių nusikaltimus tiriantys policijos padaliniai.

- Tai ne tik Tauragės problema, ji egzistuoja visoje Europoje. Tačiau su nevykusia paauglių saviraiškos forma, peraugančia į nusikaltimus, būtina kovoti, - įsitikinęs advokatas.

Seniūnija dar nekovoja

Tauragės miesto seniūnas Virginijus Žilius „Tauragės kurjeriui" patikino, kad seniūnija nežada valyti ištepliotų sienų ir gaudyti jas terliojančių paauglių. Seniūno nuomone, chuliganiškai besielgiančius paauglius gaudyti turi policija, tačiau jis abejoja, ar ši institucija pajėgi tai daryti.

- Nuplausim ar perdažysim, o kas gali būti garantuotas, kad po kitos nakties sienos nebus vėl ištepliotos? - retoriškai klausė seniūnas.

Seniūno nuomone, nelabai įmanoma problemą išspręsti taip, kaip ji sprendžiama kituose miestuose - skirti ant sienų piešti pamėgusiems paaugliams apleistą sieną ar visą pastatą. Pasak seniūno, seniūnija neturi jokių pastatų. Bet, V.Žiliaus nuomone, ši idėja verta dėmesio ir ją galima pabandyti įgyvendinti.

Šiek tiek piešinių sumažėjimo seniūnas tikisi po to, kai mieste bus įrengtos stebėjimo kameros. Žadama, kad jos pradės veikti gruodį.

Žada imtis priemonių

Tauragės policijos komisariatas šiemet užregistravo tik vieną pranešimą apie dažais ištepliotą sieną. Spalio pabaigoje su tokiu pranešimu į pareigūnus kreipėsi Respublikos gatvėje įsikūrusios UAB „Olanus" atstovai. Tačiau sieną subjauroję vandalai dar nesurasti.

Tuo tarpu Remigijus Rudminas, Policijos komisariato viršininkas, sako, kad kilus šiai problemai mieste bus imtasi priemonių: artimiausiu metu planuojama surengti specialiąją policinę priemonę sienas terliojantiems paaugliams sulaikyti. Apie akcijos rezultatus R.Rudminas pažadėjo informuoti visuomenę.

Skaityti komentarus (21) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras