Mūsų žurnalistui – prestižinis apdovanojimas(25)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2007-12-11 14:10

Penktadienį Tauragė gyveno artėjančių švenčių ritmu: nepaisant smarkaus lietaus, įspūdingai įžiebta Kalėdų eglė, Kultūros rūmuose pasiektais laimėjimais džiaugėsi apskrities verslininkai. Ir „Tauragės kurjerio" kolektyvui ši diena buvo ne eilinė - visi laukėme, kaip šį kartą Specialiųjų tyrimų tarnyba įvertins mūsų kolegos Gintaro Gražinsko publikacijas korupcijos tema.

Vilniuje turėjo būti apdovanoti Lietuvos žurnalistų sąjungos, Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos ir Specialiųjų tyrimų tarnybos konkurso „Žiniasklaida prieš korupciją" laureatai. Iš to, kad į šį renginį pakviesti kolega Gintaras su „palaikymo komanda" galėjome spręsti, kad „kažkas bus". Pernai G.Gražinsko publikacijos tokiame pat konkurse sulaukė teigiamo įvertinimo, o redaktorei Ramunei Ramanauskienei skirta trečioji vieta.

Tyrimui aukojo savo vardą

Penktadienį iš Vilniaus sulaukėme džiugios žinios - redaktorės pavaduotojui G.Gražinskui už publikacijas „Politikų vilionės - atlyginimas voke" ir „Pedagogai kvalifikaciją kėlė... Šveicarijos viršukalnėse" miestų ir rajonų spaudos kategorijoje skirta pirmoji vieta. Pirmuoju straipsniu žurnalistas akivaizdžiai parodė, kaip spaudą neteisėtais atlygiais mėgina suvilioti ne tik provincijos politikai, bet ir žinomas Seimo narys. Už principingumą ir drąsą publikuojant tokį rašinį konkurso vertinimo komisija pažymėjo ir „Tauragės kurjerio" leidėjus. Antrasis puikaus įvertinimo sulaukęs Gintaro straipsnis nagrinėja, ar teisėtai rajono mokyklų vadovai ir vienos politinės partijos nariai vyko tobulintis į tolimą kelionę. 

Žurnalisto G.Gražinsko pasiryžimas atskleisti ir parodyti visuomenei, kad korupcija egzistuoja čia pat, šalia, kasdieniniame gyvenime, ne visiems suprantamas. Ne vienas jo žurnalistinis tyrimas pareikalavo ne tik kūrybiškumo, bet ir drąsos, atkaklumo, pasiaukojimo. Kažin, ar daugelis išdrįstų viliojamas eiti tartis dėl tariamo darbo su konkurencingos bendrovės savininkais - šiuo atveju Seimo nariu Vaclovu Karbauskiu ir buvusiu rajono meru Pranu Petrošiumi, kišenėje turėdamas diktofoną, tokioje neįprastoje situacijoje išliktų pilnas pasiryžimo atskleisti tikėtiną siūlymą dalį atlyginimo mokėti nelegaliai. Kolegai G.Gražinskui užteko savitvardos, drąsos ir pasiryžimo žurnalistiniam tyrimui aukoti patį save, savo gerą vardą, nes žengiant tokį žingsnį buvo aišku, kad „kita pusė" rengs atkirtį. Taip ir buvo, po pastarosios „Tauragės kurjerio" publikacijos „Tauragiškių balsas" kolegos atžvilgiu papylė pamazgų. Dėl to savo garbę ir orumą Gintaras priverstas ginti teisme.

- Gintaro Gražinsko straipsniai labai stiprūs, kūrybingai parašyti, panaudota daug informacijos šaltinių. Tokio lygio straipsniai niekuo nesiskiria nuo respublikiniuose dienraščiuose publikuojamų analitinių straipsnių, - skelbdama konkurso rezultatus ceremonijos metu kalbėjo žurnalistų darbų vertinimo komisijos pirmininkė Aldona Arlauskienė.

Palaikė skaitytojai, kolegos ir redakcijos vadovai

Šiek tiek ilgiau negu metus „Tauragės kurjeryje" dirbančio kolegos Gintaro paklausiau, kaip jis jaučiasi taip puikiai įvertintas už publikaciją, juk po jos pasirodymo jis buvo aršiai puolamas.

- Džiaugiuosi šiuo įvertinimu. Bet ši publikacija - ne vieno mano nuopelnas. Tik tuomet gali būti drąsus, kai tave palaiko laikraščio vadovai, kolegos, pritaria didelė dalis skaitytojų. Pirmoji vieta respublikoje už publikaciją korupcijos tema man daug reiškia ir dėl to, kad vertinimo komisijoje buvo dviejų sričių profesionalai - žurnalistai ir teisininkai. Tai teikia jėgų ir pasitikėjimo ta linkme kapstytis toliau.

- Prisimink, kaip jauteisi grįžęs su diktofono įrašu apie tai, kad kitame laikraštyje Tau buvo pasiūlytas darbas ir dalį atlyginimo mokėti nelegaliai. Ar tikėjaisi, kad pavyks parengti svarbų rašinį, kuris galbūt susilauks didelio įvertinimo?

- Nieko negalvojau, tik rūpėjo, ar viską teisingai padariau, ar pavyko išvengti klaidų. O parašęs jaučiau, kad padariau viską, ką tuo metu galėjau ir sugebėjau. Kitas gal būtų daręs kitaip. Ir pats kitą kartą gal daryčiau kitaip.

- Primink skaitytojams, kas dėjosi išspausdinus rašinį „Politikų vilionės - atlyginimas voke".

- Pasipylė atsiliepimai - nuo geriausių iki blogiausių, buvo ir bauginimų, bet nė vieno publikacijoje minėto fakto niekas net nebandė paneigti. Skaitytojų, kolegų, redakcijos vadovų, konkurso komisijos įvertinimas kiekvienam, taip pat ir man, labai svarbus, bet svarbiausia - dėmesys opiai mūsų gyvenimo problemai - korupcijai, - po apdovanojimų ceremonijos Vilniuje sakė Gintaras.  

Korupcija kai kur tapo neišvengiamybe

Konkurse buvo renkami keturių kategorijų - nacionalinės spaudos ir interneto, regioninės spaudos, miestų ir rajonų spaudos, televizijos ir radijo - laureatai. Šiemet publikuoti darbai vertinti atsižvelgiant į informacijos aktualumą, visuomeninę reikšmę, informacijos šaltinių kokybę ir įvairovę, originalumą ir kūrybiškumą.

Konkurso laureatai apdovanoti gruodžio 7-ąją - Jungtinių tautų paskelbtos Tarptautinės antikorupcijos dienos išvakarėse. Ja siekiama atkreipti dėmesį į plintančią korupciją ir paskatinti žmones su ja aktyviau kovoti.

Geriausių rašinių autorių pagerbimo ceremonija vyko Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos salėje. Jiems įteiktos Antano Vaičekausko „Plunksnos" - įspūdingos skulptūrėlės ir metalo, akmens ir stiklo.

Specialiųjų tyrimų tarnybos Žimanto Pacevičiaus nuomone, tokie konkursai ne tik skatina žurnalistus domėtis korupcijos tema, bet ir šiuos reiškinius analizuoti, ugdyti visuomenės nepakantumą jiems.

Pasak Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko Dainiaus Radzevičiaus, provincijos žurnalistai neretai nepelnytai nesulaukia įvertimo, nors provincijoje kartais su korupcijos apraiškomis susigyvenama taip, kad jos priimamos vos ne kaip gyvenimo norma ir neišvengiamybė. Todėl esą būtina ateityje aktyviau išnaudoti atokiau nuo sostinės ir didžiųjų miestų dirbančių žurnalistų potencialą.

Skaityti komentarus (25) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras