Mokykloms – utėlių grėsmė(100)

Daiva SITNIKIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2007-12-10 22:00

- Bijau išleisti vaiką į mokyklą, nes gali užsikrėsti utėlėmis, - sakė į redakciją paskambinusi vienos moksleivės mama. Moteris pasakojo, kad mokykloje, kurioje mokosi jos dukra, utėlėmis moksleiviai užsikrečia nebe pirmą kartą. Dukros klasės draugei esą mama jau trumpino ilgus gražius plaukus. Utėlių protrūkis šioje mokykloje, pasak sunerimusios mamos, buvo kilęs ir pavasarį. Dėl moksleivius puolančių utėlių į redakciją paskambino ne vieno „Šaltinio" pagrindinės mokyklos moksleivio mama. Pagalbos redakcijos prašo ir kitų mokyklų moksleivių tėvai.

Pirmadienio rytą redakcijos elektroninį paštą užplūdo Jovarų ir Žalgirių vidurinių mokyklų moksleivių tėvelių pasirašyti laiškai. Išsigandę tėvai tikina nežinantys, kaip elgtis, nerimauja, kad mokyklų vadovai neatskleidžia visos tiesos - nesako, kiek vaikų mokyklose jau apsikrėtė utėlėmis. Tėvų manymu, utėlių protrūkį mokyklose bandoma užglaistyti.

Tikrinti vaikų negalima

Paaiškėjo, kad ši problema šiuo metu aktuali ne tik Tauragės rajone, bet ir visoje respublikoje.

Laikai, kai medicinos sesutės klasėse tikrindavo vaikams galvas, ausis, nagus ir net liepdavo kojines nusimauti, jau praėjo. Mokyklos vadovai ar bendruomenės slaugytojai pateko į aklavietę - tikrinti vaikų švaros, jų teigimu, negalima, tačiau saugant vienų vaikų teises gali būti pažeidžiamos kitų vaikų teisės.

- Įstatymai leidžia dėl moksleivių asmens higienos ir švaros patikrinimų mokykloms su moksleivių tėvais sudaryti sutartis. Sudarius sutartis vaikams galvas galima tikrinti. Kai kurios mokyklos tuo jau pasirūpino, - paaiškino Tauragės visuomenės sveikatos centro specialistė Snieguolė Ulinskienė.

Pasak jos, priemonių nuo utėlių galima įsigyti vaistinėse. Visuomenės sveikatos centras kaip senais laikais nebedalija vaistų nei nuo utėlių, nei nuo kirmėlių.

Iš gydymo įstaigų - 18 pranešimų

Visuomenės sveikatos centro Užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Tatjana Karpačienė „Tauragės kurjeriui" sakė, kad iš gydymo įstaigų šiemet gavo 18 pranešimų apie utėlėmis užsikrėtusius asmenis. Pusė jų - ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikai. Tokia informacija Visuomenės sveikatos centrą įprastai pasiekia, kai utėlėmis apsikrėtęs asmuo užfiksuojamas dėl kitų sveikatos problemų guldant jį į ligoninę arba jei toks žmogus kreipiasi į odos ligų kabinetą. Duomenų iš mokymo įstaigų Visuomenės sveikatos centras neturi.

Utėlių problema - blefas?

„Tauragės kurjerio" pakalbinta „Šaltinio" pagrindinės mokyklos bendruomenės slaugytoja Nijolė Šveikauskienė tikino, kad šioje mokykloje problemos dėl utėlių nėra. Neva ir pavasarį kažkas „sublefavo". N.Šveikauskienė teigė pavasarį tikrinusi pasklidusias kalbas, ėjusi į vaistines, kur esą domėjosi, ar žmonės perka priemones nuo utėlių, kokias priemones utėlėms naikinti siūlo vaistininkai, tačiau gandai nepasitvirtinę. Apie utėlių protrūkį šiuo metu bendruomenės slaugytoja sakė negirdėjusi. Ji svarstė - gal tai koks vienetinis atvejis?

N.Šveikauskienė yra Pirminės sveikatos priežiūros centro darbuotoja, todėl sutartis dėl moksleivių tikrinimo su moksleivių tėvais, anot jos, turėtų sudaryti mokykla.

Renkami tėvų sutikimai

Jovarų vidurinės mokyklos direktorius Algimantas Kaminskis „Tauragės kurjeriui" sakė apie šią problemą skaitęs internete. Iš interneto nukopijuotą straipsnį direktorius pakabino mokytojų kambaryje ir pabraukė sakinį: vykdyti asmens higienos ir švaros patikrinimo procedūras, gavus tėvų raštišką sutikimą. Kad būtų tikrinami vaikai, esą reikalauja ir patys tėvai.

Šios mokyklos klasių vadovai praėjusią savaitę susirinkimuose tėvams pasiūlė tokius sutikimus pasirašyti. Mokytojai žada, kad jų vaikai nebus tikrinami matant kitiems bendraamžiams, o pastebėjus, kad moksleivis utėlėtas, apie tai nedelsiant bus pranešta tėvams.  

Skaudvilės gimnazijos sveikatos priežiūros specialistė Aušra Bernotienė teigė, kad kol kas didelių problemų dėl utėlių gimnazijoje nekilo. Tačiau kaip ir visur esama netvarkingų šeimų. Susitarimą dėl moksleivių švaros tikrinimo, jos manymu, reikėtų įtraukti į bendras sutartis tarp moksleivių tėvų ir mokyklos. Praėjusiais mokslo metais gimnazijoje pasitaikė atvejis, kai vieno netvarkingo moksleivio tėvus teko kviestis į mokyklą, o jiems neatvykus kreiptis į seniūniją ir kartu su seniūnijos socialine darbuotoja važiuoti į namus. Po vizito problema nebekilo.

Viena priemonių - tankios šukos

Utėlė - žmogaus parazitas, kuris gyvena ir vystosi žmogaus galvos plaukuose, maitinasi žmogaus krauju. Galvos utėlės paprastai plinta iš galvos į galvą, naudojantis bendromis šukomis, galvos apdangalais. Užsikrėtęs utėlėmis vaikas kasosi galvą, jam niežti odą, gali prasidėti alerginė reakcija.

Viena efektyvių utėlių naikinimo priemonių - plaukų šukavimas tankiomis šukomis. Plaukai sudrėkinami 4-5 proc. acto ar citrinos rūgšties tirpalu, tuomet šukuojama, kol pašalinamos utėlės ir glindos. Šią procedūrą reikia kartoti keletą savaičių.

Utėlėms naikinti naudojami ir medikamentai, kurių galima įsigyti vaistinėse. Švarinant utėlėmis apsikrėtusį vaiką, reikia tikrinti visų šeimos narių galvas, pakeisti patalynę.

Skaityti komentarus (100) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras