Kalėdinė „dovanėlė“ - brangsta šiluma(5)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2007-12-20 22:00

Kalėdoms įprasta pranešti tik geras žinias. Deja, šiemet tauragiškius geromis žiniomis džiugina nedaugelis. Negana to, kad nepaliaujamai brangsta maisto produktai, šilumos tiekėjai praneša gyventojams dar vieną nelinksmą naujieną - 2008-aisiais brangs šildymas. Trečiadienį šią žinią žiniasklaidai pranešė UAB „Tauragės šilumos tinklai" vadovai: šilumos kilovatvalandę bus siekiama pabranginti beveik ketvirtadaliu - iki 20 centų.

Brangs kuras - brangs šiluma

Žiniasklaidai išsiuntinėtuose kvietimuose „Tauragės šilumos tinklų" generalinis direktorius Donatas Simaitis tiesiai neinformavo, kad spaudos konferencijos metu bus kalbama apie kainų kėlimą. Jis nurodė, kad spaudos konferencijoje bus apžvelgtos dvi temos: apie glicerolio deginimą ir „Tauragės šilumos tinklų" bendrąją padėtį bei laukiamas permainas.

Paaiškėjo, kad „laukiamos permainos" - kainos šilumos vartotojams pakėlimas. Pasak D.Simaičio, „Tauragės šilumos tinklai" gavo kuro tiekėjos - UAB „Bionovus" generalinio direktoriaus Viganto Kraujalio raštą, kuriuo reikalaujama nuo ateinančių metų už tiekiamą biokurą mokėti ne 62 litus, bet 85,5 lito už pagamintą šilumos megavatvalandę. Mokėti daugiau už biokurą reikalaujama dėl to, kad, V.Kraujalio teigimu, 20 proc. pabrango žaliavos, iš kurių gaminamas biokuras, 40 proc. - technika, skirta šiam kurui gaminti, ir jos eksploatacija, 15 proc. kilo dyzelino kaina, nuo sausio 1-osios ši kaina dar esą augs. Anot D.Simaičio, visa tai pakels šilumos kilovatvalandės kainą beveik iki 20 centų. Dabar ji kainuoja beveik 16 centų. Atitinkamai kils ir mokesčiai už karštą vandenį bei gyvatuką.

Kada tiksliai brangs, neaišku

Greitai pakelti kainos šilumininkams neleidžia galiojantys įstatymai. Pagal galiojančią tvarką šilumos kaina gali būti pakeliama tik kartą per metus. Tačiau šią tvarką bet kada gali pakeisti Seimas, pataisydamas įstatymus. D.Simaitis „Tauragės kurjeriui" sakė, kad taip gali ir nenutikti, tačiau tokios galimybės neatmetė. Tuomet šilumos kaina galėtų būti padidinta bet kada. Priešingu atveju - nuo ateinančių metų rugpjūčio.

Mokesčius sumoka pirmiausia

Tauragėje gyvenantys Palmira ir Ramūnas Vitkevičiai abu dirba. Augina tris dukras. Gyvena prieš dvidešimt septynerius metus pastatyto daugiabučio namo trijų kambarių bute. Palmira, vienos rajono mokyklos mokytoja, šiemet per Kalėdas norėjo nuvažiuoti į Vilnių. Deja, noras taip ir liko noru, nes finansinės šeimos galimybės nors ir nedidelėms svajonėms, tačiau neleidžia išsipildyti. Vien mokesčiams už butą, šildymą ir komunalines bei telekomunikacijų paslaugas kiekvieną mėnesį tenka pakloti apie 700-800 litų. Šeima pajautė dar praėjusio šilumos kainų šuolio pasekmes. Dar vienas brangimas tuo metu, kai kyla ir visos kitos kainos, - nieko džiuginančio nežadanti naujiena.

Palmira sakė, kad mokesčiai už butą - pati svarbiausia jų šeimos išlaidų dalis. Pirmiausia sumoka juos, o tik po to sprendžia, ką pirkti už likusius pinigus.

Šildymui - per 300 litų

Penkių asmenų Vitkevičių šeima per mėnesį sunaudoja apie septynis kubinius metrus karšto vandens. Jo pašildymas kainuoja apie 40 litų. Prisideda ir vadinamasis gyvatuko mokestis, per mėnesį siekiantis beveik 17 litų. Buto šildymas, priklausomai nuo to, kokia temperatūra už lango, siekia apie 240-280 litų. Viską suskaičiavus susidaro solidi 300 litų viršijanti suma. Kai ateis šalčiai, buto šildymo kaina bus dar didesnė.

Taupys maisto sąskaita

Dar vienas pabrangimas bus dar vienas smūgis ne tik Vitkevičių - visų tauragiškių, kurie naudojasi centriniu šildymu, šeimų biudžetams.

Taupyti sunkiai lieka iš ko. Pasak Palmiros, jų šeima dažniausiai taupo maisto sąskaita. Kylant išlaidoms kitoms reikmėms, atitinkamai mažėja maistui išleidžiama suma. Todėl ir pabrangus šilumai jie taupytų dar labiau mažindami išlaidas maistui.

- Gal tektų mažiau pirkti saldumynų, reiktų ieškoti pigesnių maisto produktų, - svarstė Palmira.

Atsakomybė už kitus stabdo renovaciją

Šilumininkai vienu taupymo būdų numato daugiabučių renovaciją. Vitkevičiams tai kol kas atrodo tolima perspektyva. Jie sutinka, kad namo renovacija jiems padėtų taupyti, būtų sunaudojama mažiau šilumos, nes ji nebeišeitų pro sienas.

Šie žmonės tai pajautė jau tada, kai bute pakeitė senus medinius langus naujais. Tuomet namuose oro temperatūra nuo 14-15 laipsnių pakilo iki 20. Tačiau, pasak Palmiros, kyla problema - visi namo gyventojai norėtų renovacijos, tačiau niekas jų nenori užsiimti bendrijos kūrimo darbu.

- Niekas nenori tokios atsakomybės, niekas nenori papildomo darbo. Jei kas nors tai organizuotų, mes būtinai pritartume. Bet jei reikėtų tai daryti mums, nesutiktume, - apie namo renovacijos organizavimą sakė Palmira.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras