Eičiai šąla ir be speigo(3)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2007-12-13 22:00

Už lango - ne speigas, tačiau Tauragės rajono Eičių kaimo gyventojai šąla. Antradienio rytą šios gyvenvietės mokyklos klasėse buvo vos 14 laipsnių šilumos. Gyventojų butuose temperatūra panaši. Karštu vanduo vadinamas tik iš įpročio - iš čiaupo jis sroveno 20-22 laipsnių. Šlapios durpės, tiekiamos „Tauragės šilumos tinklų" Eičių katilinei, į neviltį varo vietinius gyventojus.
- Mus verčia mokėti už šilumą, kurios nėra, - žurnalistams skundėsi šio kaimo gyventojai.

Šąla vaikai

Antradienį į darbą atėjusi Regina Černauskienė, Gaurės pagrindinės mokyklos Eičių skyriaus mokytoja, mokyklos radiatorius rado šaltus, o klasėse tebuvo 14 laipsnių šilumos. Pagal Sveikatos ministerijos patvirtintas higienos normas ikimokyklinio ugdymo klasėse turi būti ne mažiau kaip 20-22 laipsniai šilumos, vyresni mokiniai turi mokytis ne žemesnėje nei 18-19 laipsnių temperatūroje. Net sporto salėje, kur vaikai sportuoja, temperatūra negali būti žemesnė nei 15 laipsnių.

Mokykloje lankantis žurnalistams, temperatūra buvo apie 14 laipsnių. Patikrinome ir karšto vandens temperatūrą. Vandeniui iš čiaupo nubėgus keletą minučių, termometras rodė 22 laipsnius.

Radiatoriai vos drungni

- Per naktį ant radiatoriaus paliktos kojinės neišdžiūva, jei norime didesnės šilumos, turime jungti elektrinius šildytuvus. Tai už ką mes tada mokame? - klausė žurnalistų Rimas Macaitis, Eičių kaimo daugiabučio gyventojas, kuriam šilumą tiekia „Tauragės šilumos tinklų" Eičių katilinė.

Bute, kai jame lankėmės, buvo 16 laipsnių šilumos, o radiatoriai buvo vos drungni. Tačiau mokesčiai už šildymą, pasak buto šeimininko, solidūs. Šildymas kaime buvo pradėtas spalio 19 dieną. Už dienas iki lapkričio šilumos tiekėjai priskaičiavo mokėti už šildymą daugiau kaip 60 litų. Už mėnesio šildymą R.Macaitis sako pernai sumokėdavęs apie 160-170 litų. Jo butas - dviejų kambarių, 32 kvadratinių metrų ploto. Kiek kainuos šildymas už šių metų lapkritį, buto savininkas dar nežinojo, nes dar negavo mokesčių lapelio.

Šlapias durpes pakeitė išspaudomis

Žurnalistus išvydęs Eičių katilinės kūrikas Stasys Budrikas užrakino katilinės duris ir pasislėpė. Tik po ilgo įkalbinėjimo įsileisti vidun jis paaiškino, kad jo viršininkai uždraudė tai daryti po paskutiniojo žurnalistų apsilankymo, kai buvo užfiksuota, kad katilinėje deginamos senos padangos.

Paskambinęs „Tauragės šilumos tinklų" vadovams kūrikas gavo leidimą priimti žurnalistus ir paaiškinti, kodėl Eičių daugiabučiuose šalta. Jis tikino, kad ir vėl situacijos kaltininkės - šlapios, nedegančios durpės.

- Vakar tikrinome durpes, nustatyta, kad jos 63 procentų drėgnumo. Suprantama, kad jos nedega, - pasakojo kūrikas.

S.Budrikas parodė kieme išverstas dvi krūvas pjuvenų ir kažkokių išspaudų. Būtent toks mišinys pakeitė nedegančias durpes. Deginant jį vandens temperatūra kilo ir prieš pietus katilinėje pasiekė apie 50 laipsnių. Tačiau, pasak kūriko, pjuvenų mišinio pakaks tik porai dienų. Ką teks mesti į pakurą tada, S.Budrikas nežinojo.

Kaltina durpių tiekėjus

Donatas Simaitis, „Tauragės šilumos tinklų" direktorius, su žurnalistu kalbėjo nenoriai, tačiau pripažino, kad Eičiuose esama šildymo problemų. Jis sakė nepajėgiantis išreikalauti, kad tiekėjai atvežtų katilinei tinkamo drėgnumo durpes. Pasak D.Simaičio, pasibarus su tiekėjais, kurį laiką durpės tiekiamos sausesnės, po to vėl atvežama šlapių.

- Atveža durpių košės, paverčia prie katilinės ir daryk, ką nori, - kalbėjo generalinis „Tauragės šilumos tinklų" direktorius.

D.Simaitis yra minėjęs, kad sutartyje numatyta, jog tiekiamos durpės negali būti drėgnesnės nei 55 procentų.

Direktorius nemano, kad Eičių gyventojams turėtų būti daromos nuolaidos, skaičiuojant mokestį už šildymą.

- Kai šildome nepakankamai, gyventojai už šilumą sumoka mažiau. Jie moka tik už suvartotą energiją, todėl dar daryti kažkokių nuolaidų nebegalime, - sakė jis.

Jis pripažino, kad į gyventojų namus ateinantis šildymo sistemos vanduo turi būti 65-80 laipsnių karščio. Katilinės kūrikas antradienį „Tauragės kurjeriui" sakė, kad ryte iš katilinės buvo tiekiamas vos 32 laipsnių vanduo.

Pripažįsta parduodantys šlapias durpes

Šilumininkų kaltinimų neneigia ir durpių tiekėjai, UAB „Laukėsa WTL" atstovai. Šios bendrovės direktorius Albinas Černauskas neneigė, kad kartais į Eičių katilinę atvežama ir drėgnesnių durpių, nei numatyta sutartyje.

- Ne specialiai juk atvežame. Blogi buvo metai, visos durpės drėgnesnės. Gal ekskavatorininkas nepažiūrėjo ir iš šlapesnių durpių krūvos prikrovė vagoną. Bet faktas, kad jos buvo šlapesnės, apie 60 procentų drėgnumo, - sakė A.Černauskas.

Durpių drėgnumas buvo tiriamas po to, kai durpės ėmė blogai degti. Pasak A.Černausko, nustačius drėgnumą, vietoje šlapių durpių buvo atvežta sausesnių. A.Černauskas mano, kad dėl durpių degimo nekiltų problemų, jei būtų panaudojama bent pusė Eičių katilinės pajėgumo.

- Kai reikia kūrenti taip, kad vos rusentų ugnis, prasideda visokios problemos, - mano kuro tiekėjų atstovas.

Per kūrenimo sezoną „Laukėsa WTL" Eičių katilinei parduoda apie 1500 tonų durpių. Pasak įmonės direktoriaus, Eičių katilinė - vienas didžiausių tos rūšies durpių pirkėjų. „Tauragės šilumos tinklai" už toną šio kuro moka 85 litus.

Pokalbiui pasikvietė šilumininkų vadovą

Apie padėtį Eičių katilinėje vakar kalbėta ir Tauragės rajono savivaldybėje. Į rimtą pokalbį su rajono vadovais buvo pakviestas „Tauragės šilumos tinklų" generalinis direktorius D.Simaitis.

Kęstutis Balašaitis, savivaldybės administracijos direktorius, „Tauragės kurjeriui" sakė, kad pokalbio metu prašyta „Tauragės šilumos tinklų" vadovo paaiškinti, kaip ketinama dirbti, kai spustelės šaltis. Pasak K.Balašaičio, ne pirmą kartą pasitaikantys nesklandumai Eičių katilinėje negali kartotis.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras