Reidas su policija: girtavo, vaikus išsiuntę iš namų(17)

Daiva ŽEBELIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2017-02-22 08:19

Štai tokiose lovose miega ir suaugusieji, ir vaikai. Autorės nuotraukos 

Beveik po penkerių metų pertraukos socialinės rizikos šeimas ne darbo valandomis lankė  Tauragės rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus ir policijos desantas. Pirmajam reidui pasirinktas Skaudvilės kraštas. Penktadienio vakarą aplankyta 15 socialinės rizikos šeimų. Ne visi mielai sutiko įsileisti netikėtus svečius, gal tik todėl, kad kartu buvo policijos pareigūnai, durys buvo atvertos. Pareigūnai fiksavo alkotesterių rodmenis – 1,99; 2,41; 3,16. Tiek įpūtė moterys – motinos. 

Gyvenimo sąlygos sunkiai nupasakojamos 

Nekart viešai teigę, kad po darbo valandų Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai negali rengti reidų, penktadienio vakarui patys pasiprašė savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo. Taigi penktadienį, 19 valandą, iš Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato išvyko Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio vyriausioji specialistė Raimonda Žvynakienė, Skaudvilės policijos nuovados tyrėjas Andrius Getautas ir savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Jolanta Skrodenienė. Kartu vykti į reidą pasiprašė ir „Tauragės kurjerio“ žurnalistė. Aplankėme 15 šeimų Skaudvilėje, Adakave, Trepuose, Lomiuose, Eidintuose, Očikiuose, Batakių geležinkelio stoties gyvenvietėje, Melagiškėje, Gedgaudiškėje.  

Vaizdai ir kvapai, kuriuos pamatėme, užuodėme aplankę kai kurias šeimas normaliai gyvenantiems žmonėms sunkiai suvokiami, jose gyvena vaikai, kurie pakilę iš pajuodusių patalų turi eiti į mokyklą. Ne visur taip labai blogai. Bet tie, kurie gyvena greta girtaujančių tėvų, neša nemalonių, o kartais ir skaudžių išgyvenimų naštą.

Pasak Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos J.Skrodenienės, tokie netikėti vizitai po darbo valandų į socialinės rizikos šeimas labai reikalingi. Žinodami, kad bet kada pas juos į namus gali atvykti patikrinti, gal bent kiek susiims, nes bijos prarasti vaikus. Net ir šio reido metu galbūt po per šalį nuvilnijusių tragiškų ir skandalingų įvykių, suvokdami, kad gali būti griežčiau kontroliuojami, tėvai girtavo išleidę vaikus pas giminaičius.  

Girtavusiai motinai surašytas protokolas

Pirmiausia ekipažas pasuko į Lomius pas daugiavaikę šeimą. Penkių vaikų mama prieš metus teismo buvo nubausta už vaiko sumušimą. Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėją J.Skrodenienę abu tėvai tikino, kad yra užsiregistravę gydymuisi nuo priklausomybės alkoholiui. Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja pakalbėjo su paaugliu, kuris policijai buvo įkliuvęs dėl rūkymo. Kitoje, Batakių seniūnijoje, aplankytoje šeimoje Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja išginė į savo namus penkiolikmetės kavalierių. Pastarajam – dvidešimt metų. Motina įspėta, kad tokių draugysčių netoleruotų. J.Skrodenienė domėjosi, iš kokių pajamų šeima gyvena, ar reikia kokios pagalbos, paramos daiktais.

Dviejų vaikų motina į alkotesterį įpūtė 1,99 alkoholio

Trečiuose aplankytuose namuose dviejų vaikų motina buvo neblaivi. Apšnerkštuose, dvokiančiuose namuose buvo du vaikai. Nors moters girtumą patikrinus alkotesteriu ekrane pasirodė skaičiai 1,99, pastaroji dievagojosi, kad tądien negirtavo, tik iš vakaro su savo tėvu gėrusi sidro. Vaikai iš šeimos nepaimti, nes namuose buvo jų močiutė, kaip sakė Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja, laikanti visą ūkį ant savo pečių. Vaikų mama pirmadienį iškviesta ateiti į Vaiko teisių apsaugos skyrių. Vakar jai buvo surašytas administracinių nusižengimų protokolas pagal Administracinių teisės nusižengimų kodekso straipsnį dėl tėvų valdžios nepanaudojimo arba panaudojimo priešingai vaiko interesams.  Motina įpareigota lankyti tėvystės įgūdžius tobulinančius mokymus ir pradėti gydytis nuo priklausomybės alkoholiui. Ji taip pat įspėta, kad jei nesusitvarkys gyvenimo, iš jos gali būti paimti vaikai. 

„Prie vaikų negeriam“

Administracinių nusižengimų protokolas šio reido metu buvo surašytas vienas, kiti asmenys, girtavę namuose, nesant vaikams, buvo tik įspėti. Jie paprašyti šią savaitę atvykti į Vaiko teisių apsaugos skyrių pasiaiškinti. Neblaivių tėvų paaiškinimai, kur ir pas ką tuo metu buvo jų atžalos, iškart buvo patikrinti arba telefonu, arba nuvykus į nurodytą vietą.

– Jei būtų vaikas namuose, nebūtume gėrę. Mes, kai vaikas yra, negeriame, – tvirtino girtutėlė, 3,16 promilės į alkotesterį įpūtusi moteris ir jo sugyventinis.  

Nors moters sugyventiniui sunkiau sekėsi regzti kalbą, alkotesteris rodė 2,75 promilės.

Pora pernai aštuonis mėnesius negėrė, tačiau „kodas“ nuo priklausomybės „nulūžo“ po krikštynų. Jų dukra kartą jau buvo patekusi į vaikų globos namus. Netekti jos vėl jie teigė nenorėtų, todėl prižadėjo vėl gydytis.

– Gerai sakot, reiks užsikoduoti vėl, – vebleno girtutėliai šeimininkai.

Pirmadienio rytą, kaip ir buvo nurodyta, šie tėvai atvyko į Vaiko teisių apsaugos skyrių.

Policijos pareigūnai ir Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja J.Skrodenienė užsuko ir pas 17-os vaikų tėvus į Gedgaudiškę. Jų nepilnamečiai atžalos šiuo metu gyvena vaikų globos namuose. Šįsyk tėvai buvo blaivūs. 

Visos šeimos įspėtos, kad pareigūnai ir Vaikų teisių apsaugos skyriaus darbuotojai juos gali aplankyti bet kada. Anot J.Skrodenienės, tokie patikrinimai – pati geriausia prevencija:

– Į socialinės rizikos šeimų sąrašą įtrauktos šeimos turi suprasti, kad privalo pradėti gyventi atsakingai ir kad bus kontroliuojamos. Jau ir dabar jaučiame teigiamą poslinkį. Menka paguoda, bet nors tiek, kad kai kurie girtauja šalia nesant vaikams.

Skaityti komentarus (17) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras