Žurnalistė laimėjo bylą prieš politiką(14)

„Tauragės kurjerio“ inform. | info@kurjeris.lt

2016-02-23 08:42

Štai už šį straipsnį žurnalistei su politiku teko bylinėtis metus. „Tauragės kurjerio“ archyvo nuotrauka

Laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorė Ramunė Ramanauskienė laimėjo bylą prieš Vilniaus politiką, Liberalų sąjūdžio narį Laimoną Jaką. Į Vilniaus miesto tarybą pernai kandidatavęs L.Jakas Tauragės žurnalistei buvo iškėlęs baudžiamąją bylą už šmeižimą ir bandė įrodyti, kad ji padarė sunkų ar net labai sunkų nusikaltimą. Už tokį nusikaltimą asmuo gali būti baudžiamas bauda, areštu ir net realia laisvės atėmimo bausme. Tačiau ir Tauragės rajono apylinkės, ir Klaipėdos apygardos teismai žurnalistę visiškai išteisino. Politikas turės atlyginti R.Ramanauskienei patirtas bylinėjimosi išlaidas. 

Istorija užsitęsė lygiai metus. Pernai vasarį „Tauragės kurjerio“ redaktorė Ramunė Ramanauskienė parengė straipsnį apie tuomet į Vilniaus miesto tarybą kandidatavusį liberalą Laimoną Jaką, kurio vadovaujama įmonė Tauragėje remontavo vieną vaikų darželį ir už įvairias statybines medžiagas liko nemenkai skolinga Tauragėje veikiančiai statybinėmis prekėmis prekiaujančiai įmonei „Vinita“. Į „Tauragės kurjerio“ redakciją tuomet kreipėsi šios įmonės atstovas ir papasakojo visai atsitiktinai internete pamatęs informaciją, kad „Vinitai“ skolingos įmonės direktorius kandidatuoja į sostinės tarybą, jo reklaminis šūkis esąs „Viskas bus gerai“. Verslininkas pasipiktino ir išsakė kritišką nuomonę šio politiko adresu.

Vilniečiui L.Jakui šios istorijos paviešinimas nepatiko. Straipsnį paskelbus įvairiose viešosios informacijos priemonėse, jis paskambino žurnalistei R.Ramanauskienei ir ją iškoneveikė. Kiek vėliau L.Jakas kreipėsi į Tauragės rajono apylinkės teismą, prašydamas iškelti R.Ramanauskienei baudžiamąją bylą pagal Baudžiamojo kodekso 154 str. 2 dalį (šmeižimas) ir jam priteisti iš žurnalistės 15 tūkstančių eurų neturtinės žalos atlyginimo bei visas bylinėjimosi išlaidas. L.Jakas teismui pateikė pokalbio su žurnaliste garso įrašą, kuris esą įrodo, kad ne jis, o atvirkščiai – žurnalistė jį apšmeižė. Beje, baudžiamąją bylą L.Jakas mėgino iškelti ir bendrovės „Tauragės kurjeris“ direktoriui Renaldui Malychui, tačiau to padaryti jam nepavyko – ir Tauragės rajono apylinkės, ir Klaipėdos apygardos teismai jo reikalavimus bylinėtis atmetė.

Be to, L.Jakas su skundais kreipėsi į visas įmanomas žurnalistų etiką narpliojančias institucijas, tačiau ir Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba, ir Žurnalistų etikos komisija L.Jako skundus atmetė. Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos sprendimą L.Jakas buvo apskundęs Vilniaus administraciniam teismui, tačiau teismas jį paliko galioti. Atvirkščiai – papeikimą dėl netinkamo elgesio su Tauragės žiniasklaida L.Jakas gavo pats – iš Liberalų sąjūdžio etikos komisijos, kuri partietį paragino nekompromituoti partijos įvaizdžio ir nutraukti bylinėjimosi procesą. Tačiau L.Jakas tokioms rekomendacijoms nepakluso.

Tauragės rajono apylinkės teismas 2015 m. spalio 14 d. nuosprendžiu L.Jako reikalavimus atmetė, žurnalistę išteisino ir jai iš L.Jako priteisė 1140 Eur bylinėjimosi išlaidų. Šį nuosprendį L.Jakas apskundė Klaipėdos apygardos teismui. Tačiau nieko nelaimėjo – šių metų vasario 11 dieną šio teismo teisėjų Violetos Miliuvienės, Lino Pauliukėno ir Eduardo Maškevičiaus kolegija L.Jako skundą atmetė. Teismas konstatavo, kad R.Ramanauskienė išteisinta, nes nepadarė veikos, turinčios nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. Klaipėdos apygardos teismas, išanalizavęs bylos medžiagą, taip pat konstatuoja, kad pirmosios instancijos teismas (bylą Tauragėje nagrinėjo teisėja Vida Butanavičiūtė) išsamiai ir nešališkai išnagrinėjo visas bylos aplinkybes ir R.Ramanauskienę išteisino pagrįstai. Straipsnių „Tauragės kurjeryje“ publikavimo metu L.Jakas buvo viešas asmuo – kandidatas į Vilniaus miesto tarybą ir kritikos ribos jam taikomos gerokai platesnės nei privačiam asmeniui. Teismas, išklausęs L.Jako pateiktą įrašą, nustatė, kad būtent L.Jakas su žurnaliste bendravo nepagarbiai ir nekorektiškai – kalbėjo pakeltu tonu, kreipėsi į ją vienaskaita, neigiamai atsiliepė apie jos, kaip žurnalistės, etiką, nors jokių žurnalistės R.Ramanauskienės etikos pažeidimų nebuvo nustatyta.

Klaipėdos apygardos teismas iš L.Jako žurnalistei R.Ramanauskienei priteisė 350 Eur bylinėjimosi išlaidų (iš viso jis žurnalistei turės atlyginti 1490 Eur bylinėjimosi išlaidų). Klaipėdos apygardos teismo nutartis neskundžiama. Žurnalistę teismuose gynė Tauragės advokatas Piotras Orlovas.

Skaityti komentarus (14) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras