Prieš teismą stojo netikrų pinigų platintojai(6)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-05-13 13:34

Šie vyrai, Lietuvoje vos tik įvedus naują valiutą, jau kitą dieną platino netikrus eurus: iš kairės – Tomas Grabauskis, Robertas Abromas, Giedrius Jukna, Andriejus Pliuškinas ir Mindaugas Kairys. Autorės nuotrauka     

Antradienį Tauragės rajono apylinkės teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje keturi tauragiškiai ir Kauno rajono gyventojas kaltinami padirbtų eurų realizavimu, o kaunietis – ir neteisėtu šaudmenų laikymu. Netikrus eurus nusikaltimo bendrininkai platino jau kitą dieną, kai tik Lietuvoje buvo pakeista valiuta – nuo 2015 metų sausio 2 iki 20 dienos. Savo kaltę jauni vyrai pripažįsta, teigia, kad gailisi. 

Prieš teismą antradienį stojo tauragiškiai – 24-erių metų Tomas Grabauskis, 20-mečiai Giedrius Jukna ir Robertas Abromas, 28-erių Mindaugas Kairys ir 32-ejų metų kaunietis Andriejus Pliuškinas. Ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad trys tauragiškiai, iš M.Kairio gavę netikrų eurų, nuo 2015 metų sausio 2 iki 20 dienos platino juos įvairiose šalies prekybos vietose – važinėjo po įvairių miestų ir kaimų parduotuves, pirko cigarečių ir alkoholio, grąžą gaudami jau tikrais pinigais. Netikrus pinigus vyrai realizavo Tauragės miesto ir rajono kaimuose, Pagėgių savivaldybėje, Klaipėdoje, Plungėje, Telšiuose, Jonavoje, Rietave ir kitose vietose.

Kaip teisme teigė Tauragės rajono apylinkės prokuratūros prokuroras Eduardas Builisovas, įvairiose šalies prekybos vietose ir bankuose iš apyvartos buvo išimta mažiausiai 43 vienetai 50 eurų vertės netikrų pinigų. Manoma, kad vyrai turėjo tikslą išplatinti ir daugiau padirbtų eurų kupiūrų, jie prisipažino, kad turėjo mažiausiai 60 vienetų 50 nominalo vertės netikrų eurų.

Kaip teisme aiškino kaltinamieji, išplatinti netikrus pinigus ir užsidirbti lengvų pinigų jiems pasiūlė jau du kartus anksčiau teistas M.Kairys. Šiam pinigus perdavė kaunietis A.Pliuškinas. Be to, pareigūnams atliekant kratą A.Pliuškino namuose Kauno rajone ir automobilyje buvo rasti 23 neteisėtai laikomi šoviniai. Leidimo laikyti ginklą A.Pliuškinas neturi. Vyras teigė, kad šovinius rado remontuodamas namą, kurį nusipirko, esą į maišelį sudėtus šovinius jis aptiko rūsyje, o mašinoje dalį jų paliko, nes norėjo pasitarti su pažįstamais, ką su radiniu daryti.

Teisėjos Daivos Žebelienės klausinėjamas, iš kur gavo netikrų eurų, vienoje Kauno spaustuvėje projektų vadovu dirbantis A.Pliuškinas teigė už 1000 eurų juos įsigijęs iš draugo, kuris esą pardavė savo automobilį ir nepastebėjo, kad su juo buvo atsiskaityta padirbtais pinigais. A.Pliuškinas tikino tik norėjęs padėti geram bičiuliui, nusikaltęs iš geros širdies.

Kiti vyrukai teigia, kad netikrus pinigus jiems perdavė M.Kairys.

– Mindaugas Kairys – mano pusbrolis, jis pasiūlė, o aš sutikau. Jis iškart pasakė, kad pinigai netikri ir kad reikia juos išplatinti. Susigundžiau lengvais pinigais. Važiuodavome per kaimus, užeidavome į parduotuves ir ką nors pirkdavome, dažniausiai cigaretes ir alkoholį, gaudavome grąžą. Tikrus pinigus atiduodavau Kairiui. Tada jis davė vėl, ir vėl važiavom. Daug kur buvom, ir Kęsčiuose, ir Žygaičiuose, dabar jau nebeprisimenu kur, – teisme kalbėjo T.Grabauskis.

Vaikinas tikino, kad labai gailisi dėl to, ką padarė, ir norįs atlyginti prekybininkams patirtus nuostolius, nors esą ir nieko iš šios veiklos neuždirbo. Mat M.Kairys žadėjęs atsiskaityti „po visko“, esą „grobį“ dalinsis po atlikto darbo.

Jo bendrininkai kaltę taip pat pripažįsta. G.Jukna teigia pats netikrų pinigų parduotuvėse nekeisdavęs, tik vežiojęs draugus po kaimus. Už narkotikų laikymą kartą jau teistas R.Abromas tikino, kad su T.Grabauskiu į kelionę platinti netikrų pinigų buvo susiruošęs tik kartą, esą iškeitė penkias netikras 50 eurų kupiūras.

A.Pliuškinas prisipažino, kad netikrus pinigus per keletą kartų M.Kairiui perdavė Kaune, mašinų stovėjimo aikštelėse savo automobilyje.

Kaltinamiesiems nukentėję prekybininkai, kurie vėliau juos atpažino, pateikė daugybę ieškinių – kas po 50, kas po 100, kas po 300 eurų. Vienas prekybininkas prašo atlyginti ir 3000 eurų neturtinę žalą, su kuria kaltinamieji nesutinka. Visus kitus nuostolius jie pasiryžę atlyginti.

M.Kairys ir A.Pliuškinas teigė susipažinę Anglijoje, kur buvo išvykę dirbti. Beje, Kauno prokuratūra atlieka kitą ikiteisminį tyrimą – dėl prekybos žmonėmis, šioje byloje taip pat figūruoja A.Pliuškinas. Vyras ilgai buvo sulaikytas. M.Kairys prašė teismo jo pasigailėti, sakė kartu su gyvenimo drauge auginantis du jos vaikus, neseniai susilaukęs savo vaikelio, naujagimiui – vos mėnuo.

– Tuo metu buvau alkoholikas, beveik kasdien būdavau girtas. Dabar esu užsikodavęs, gydausi. Tada man atrodė, kad greitai ir lengvai užsidirbsiu. Kaltas buvo alkoholis, – teisme kalbėjo M.Kairys.

Visi kaltinamieji teigė atgailaujantys dėl nusikaltimo, žadėjo niekada daugiau taip nesielgti, teismą tikino, kad jiems gėda.

Prokuroras teismo prašo kaltinamiesiems skirti skirtingas bausmes – T.Grabauskiui ir G.Juknai prašoma skirti po 1129 Eur baudas, jau teistam R.Abromui – 1 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmę bausmės vykdymą atidedant dvejiems metams, M.Kairiui – vienerių metų laisvės atėmimo bausmę taip pat atidedant dvejiems metams, A.Pliuškinui – 60 parų arešto. Kadangi kaltinamieji kaltę visiškai pripažįsta ir gailisi, Baudžiamasis kodeksas bausmę leidžia sumažinti trečdaliu. Iš kaltinamųjų prokuroras prašo priteisti reikalaujamą žalos atlyginimą verslininkams, kurių parduotuvėse buvo realizuoti pinigai, o vieno verslininko pateiktą 3000 Eur ieškinį neturtinei žalai atlyginti atmesti kaip nepagrįstą, netikrus pinigus ir šaudmenis konfiskuoti ir sunaikinti.

Nuosprendį teismas skelbs gegužės 31 dieną. Iš teismo salės kaltinamieji išėjo džiūgaudami, kad realios laisvės atėmimo bausmės jiems „nešviečia“. 

Skaityti komentarus (6) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras