Teismas nepagailėjo ketinusio vežti vogti į užsienį tauragiškio(5)

„Tauragės kurjerio“ inform. | info@kurjeris.lt

2015-05-15 14:06
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Lietuvos Caritas programos „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ vadovė Kristina Miškinienė. Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Lietuvos apeliacinis teismas paskelbė, kad anksčiau Klaipėdos apygardos teismo išteisintą tauragiškį Dovydą Račkauską pripažįsta kaltu. 21-erių jaunuolis apkaltintas prekyba žmonėmis. Vogti į užsienio parduotuves jis norėjo išvežti kitą Tauragės gyventoją. Tai Lietuvoje pirmoji byla dėl prekybos žmonėmis, kai į užsienį pasikėsinta išvežti vyrą, turėjusį vogti. Baudžiamoji byla Lietuvos apeliaciniame teisme pradėta nagrinėti šių metų vasarį. Klaipėdos apygardos teismas Dovydui Račkauskui, pravarde Obuolys, palankų sprendimą priėmė pernai birželį. Šį nuosprendį Lietuvos apeliaciniam teismui apskundė ir prokuratūra, ir nukentėjusysis.

Verbavimas – standartinis

Dovydas Račkauskas savo „auką“ nusižiūrėjo 2013 m. birželį. Tai nuolatinės gyvenamosios vietos, darbo ir pragyvenimo šaltinio neturintis tauragiškis Kęstutis D. Jis neturi motinos, iki ketverių metų augo vaikų namuose, o kai iš kalėjimo grįžo tėvas, augo su pamote. Baigęs devynias klases Kęstutis D. paliko tėvo namus ir glaudėsi, darbo prašėsi pas svetimus žmones. D.Račkauskas jo išvežti į užsienį nespėjo. Pamatęs, kad jo pasiimti atvažiavo D.Račkauskas ir dar vienas vaikinas, Kęstutis D. jų ne tik neįsileido, bet iškvietė policijos pareigūnus. Šie teisme patvirtino – Kęstutis D. buvo labai išsigandęs, prašė jį apsaugoti.

D.Račkauskas Kęstučiui D. pasiūlęs važiuoti į užsienį vogti prekių iš parduotuvių, sakė, kad nuveš ir pasirūpins apgyvendinimu, maistu, o už parduotas vogtas prekes duos pinigų. Ilgai negalvojęs, Kęstutis D. sutiko. Tik vėliau, po pokalbio su buvusia D.Račkausko mergina, vaikinas persigalvojo – suprato, kad gali būti apgautas, mušamas, jeigu nevykdys „geradario“ valios. Taip neva jau buvę kitiems su D.Račkausku susidėjusiems asmenims. Tad Kęstutis D. nuomonę pakeitė, D.Račkauskui pasakė, kad nebesutinka važiuoti į užsienį. „Už bazarą  reikės atsakyti“, – taip sureagavęs Obuolys.

Sulaikė grįžtantį 

D.Račkauskas kaltės nepripažino, aiškino, kad vogti į užsienį važiavo jis pats, o Kęstutis D. jam buvęs reikalingas kaip priedanga. Mat vogti vienam esą nepatogu. Apkaltintasis prisipažino, kad ketino vykti į Prancūziją, Reimso miestą. Tačiau Kęstučiui D. nuteistasis tikino nieko blogo nepadaręs. Kai Kęstutis D. užsirakinęs bendrabučio kambaryje D.Račkausko neįsileido, jis išvyko į Prancūziją. Policija jo laukė grįžtant. Apie policijos paiešką D.Račkauskas žinojo prieš grįždamas į Tauragę – informavo buvusi draugė. Dar prieš grįždamas į Lietuvą D.Račkauskas paragavo kalėjimo duonos Vokietijoje – rugsėjį jis buvo sulaikytas už turto grobimą, iš kalėjimo buvo paleistas gruodį.

Apygardos teismas išteisino

Klaipėdos apygardos teismo teisėja Regina Bertašienė nutarė, kad D.Račkauskas negali būti nuteistas už pasikėsinimą Kęstutį D. prievarta išvežti į užsienį. Anot jos, nukentėjusysis niekuo neišsiskiria iš savo bendraamžių, gyvenančių kaime. Teismas neįžvelgė ir to, kad kaltinamasis nukentėjusįjį būtų verbavęs važiuoti į užsienį vogti iš parduotuvių ar jam grasinęs. Bijoti Kęstutis D., teismo nuomone, pradėjo tik pasiklausęs bauginančių pasakojimų.

Su tokiu Klaipėdos apygardos teismo nuosprendžiu nesutiko nei prokuratūra, nei nukentėjusysis. Jo interesus teisme gynė Lietuvos „Carito“ programos „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ pasamdytas advokatas. Pasak prokurorų, teismas klaidingai aiškino įstatymą, kad tik fizinį smurtą patyręs asmuo tampa nusikaltimo auka. D.Račkauskas, prokuratūros įsitikinimu, turėtų būti įkalintas ketveriems metams.

Nuosprendis – skundžiamas

„Klaipėdos prokuratūros ir nukentėjusiojo apeliacinius skundus išnagrinėjęs Apeliacinis teismas nusprendė, kad D.Račkauskas kaltas ir nuteisė jį dvejus su puse metų kalėti pataisos namuose“, – pranešė Lietuvos apeliacinio teismo pirmininko padėjėja ryšiams su visuomene Kristina Petrošienė. Anot apeliacinės instancijos teismo, pirmosios instancijos teismas susiaurintai ir supaprastintai aiškino prekybos žmonėmis sąvoką, kas lėmė nepagrįstą D.Račkausko išteisinimą.

Šis Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendis dar gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras