Nelegalūs krienai patuštins veterinarijos specialisto kišenę(5)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2014-03-22 07:19

Pastaruoju metu Tauragės turgavietėse viena populiariausių prekių buvo krienai. Naminiai, arba, kaip teigė prekiautojos, gurmaniški, su spanguolėmis, parvežti iš Lenkijos. Neįprasta, skanu, tačiau kodėl ant jų stiklainaičių – jokių etikečių? Ar neženklintus krienus, ypač importinius, pardavinėti turgavietėse yra leidžiama?

– Tikrai ne. Turgavietėse naminiai krienai ar krienai be etikečių negali būti pardavinėjami. Teks nuvykti ir patikrinti. Jei tai tiesa, liepsime išimti iš rinkos. Prekiautojams bus skirtos baudos. Kokios jos? Pažeidėjui pripažinus kaltę ir pritaikius administracinį nurodymą jiems teks sumokėti 10 Lt. Rimtesnių ar pakartotinių nusižengimų atveju baudos didesnės – nuo 100 iki 1000 Lt, – į mano klausimą atsakė Tauragės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius Kęstutis Patašius.

Kitą dieną po pranešimo, kovo 19-ąją, Tauragės VMVT specialistams atlikus neplaninį patikrinimą turgavietėje UAB „Dunokai“ (prie Muzikos mokyklos) nustatyta, kad aštuoni prekiautojai prekiavo valgomaisiais fasuotais krienais, kurie buvo be ženklinimo etikečių, be galimybės nustatyti gamintoją, sudėtį, kilmę ir realizacijos terminą. Penki prekiautojai teigė, kad krienai parvežti iš Lenkijos, trys prekiautojos prekiavo savo gamybos krienais. Tauragės VMVT viršininko sprendimu iš viso uždrausta realizuoti 11,52 kg valgomųjų fasuotų krienų. Jie turės būti arba tinkamai paženklinti, arba utilizuoti. VMVT nelegaliai prekiaujamų krienų nekonfiskuoja.

Apsilankę turgavietėje VMVT specialistai patikrino ne tik prekiautojus krienais, bet ir pieno produktų bei pieno gamintojus, kurie tą dieną prekiavo „Dunokų“ turgavietėje. Tik du iš keturių prekiautojų buvo registravę savo naminių produktų tiesioginį pardavimą vartotojui.

– Prekiauti naminiu pienu ar jo produktais – sūriu, varške, sviestu, grietine – turgavietėse galima, tačiau ūkininkas turi būti gavęs VMTV laikiną arba nuolatinį patvirtinimą. Jis kainuoja 50 Lt. Tauragėje patvirtinimus yra gavę septyniolika ūkininkų. Tokia pat tvarka galioja ir naminei žuvies, paukštienos bei triušienos produkcijai, gamintojo užaugintai savame ūkyje. Reikalavimai taikomi tik tiems, kurie per savaitę paskerdžia ne daugiau kaip 150 paukščių ar kiškinių gyvūnų. Tokių prekiautojų Tauragėje registruota tik du. Taigi kiti prekyba verčiasi nelegaliai. Turgavietėms reiks skirti daugiau dėmesio, – konstatavo K.Patašius.

Turgavietėse parduodami ir naminiai kiaušiniai. Jie, pasak Tauragės VMTV viršininko, turi būti supakuoti į gamintojo pakuotę, išskyrus kiaušinius, parduodamus pirminių produktų gamintojų, laikančių ne daugiau kaip penkiasdešimt dedeklių.

Tvarką „Dunokų“ turgavietėje prižiūri ten dirbantis šios įmonės darbuotojas, veterinarijos gydytojas Justinas Svitojus. Būtent jo panosėje buvo pardavinėjami įvairūs ženklinimo ar leidimo neturintys naminiai maisto produktai. Toks „Dunokų“ darbuotojo aplaidumas pro šalį nepraslydo ir VMTV specialistams, kurie nutarė pritaikyti jam poveikio priemonę – baudą. Pasirodo, patikrinimo metu dvi moterys prekiavo pieno produktais (sūriais ir sviestu) neturėdamos VMVT leidimo, tačiau gavusios atsakingo prekyvietės darbuotojo, tai yra J.Svitojaus leidimą prekiauti.

– Nebuvo ten jau tokių didelių pažeidimų. O ir sukontroliuoti prekybininkus yra sunku. Praeini kartą, ant prekystalių nieko nelegalaus nėra. Praeini antrą – jau kas nors atsiradę. Čia yra, čia nebėra. Ką aš galiu tokiu atveju padaryti? Tik perspėti. Juk ne policininkas esu. Krepšių kratyti teisės neturiu, – savo poziciją išdėstė J.Svitojus. – Žinote, turgavietėse prekiauja tokie žmonės, su kuriais leistis į principų kovą nenoriu. Toks gyvenimas.

Paklaustas, ar žino, jog jam gali būti ir tikriausiai bus paskirta bauda, pašnekovas prisipažino nieko apie tai nenutuokiantis. Vyras teigė nejaučiantis jokios kaltės. Juk neženklintomis prekėmis prekiauja ne jis. Atsisveikindamas J.Svitojus pasiguodė nesitikėjęs, jog atidavęs šiam darbui 50 metų sulauks tokio, kaip jis pats išsireiškė, draskymo.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras