Keturiose mokyklose rasta kvaišalų pėdsakų(6)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2014-06-30 14:39

Specialistų nuomone, šiandien ypač svarbu šviesti, informuoti ir mokyti tėvus, kad jie daugiau žinotų apie narkotines medžiagas, jų žalą, vartojimo požymius ir sugebėtų laiku užkirsti tam kelią.

Paprastai apie kvaišalų vartojimą mokykloje viešai niekas nekalba. Kita vertus visuomenėje nesiliaujama diskutuoti, ar „žolė“ yra narkotikas. Įstatymas baudžia tiek už kanapių auginimą, tiek gabenimą, tiek vartojimą. Šįkart kanapių arba populiariai vadinamosios „žolės“ rasta keturiose rajono ugdymo įstaigose.

Vis aktyviau rajono gyventojų sveikata besirūpinančios Šilalės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro atstovės Tauragėje Viktorijos Turauskytės iniciatyva buvo patikrinta 11 mokyklų. Testavimas atliktas Tauragės rajono Gaurės, Lauksargių, Adakavo, Lomių ir Pagramančio pagrindinėse mokyklose, Žalgirių bei Žygaičių ir Skaudvilės gimnazijose, „Šaltinio“ ir Tarailių progimnazijose bei Batakių vidurinėje mokykloje.

– Tyrimui atlikti naudojome narkotinių medžiagų paieškos priemonę „PenTest”. Tai testas, galintis aptikti narkotines medžiagas aplinkoje. Narkotinių medžiagų pėdsakų rasta keturiose Tauragės rajono ugdymo įstaigose. Šiose mokyklose aptikta kanapių (vadinamosios „žolės”) pėdsakų. Tyrimo rezultatai perduoti Tauragės rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriui. Toliau bendradarbiausime su Tauragės rajono savivaldybės administracija, švietimo skyriumi, policijos atstovais, ugdymo įstaigų vadovais ir sieksime užkirsti kelią narkotinių medžiagų vartojimui, – apie akciją pasakojo V.Turauskytė.

Tauragės rajono ugdymo įstaigose atlikto tyrimo metu mėginiai buvo imami mokyklų rūbinėse, koridoriuose, valgyklose, tualetuose, bibliotekose, sporto salėse ir kitose patalpose. Pasak sveikatos specialistės, testui tinka pėdsakai palikti ant durų rankenų, palangių, stalų, turėklų paviršių ir t.t.

– Tikslesnį atsakymą, ar vaikas vartoja narkotines medžiagas, galima sužinoti atlikus laboratorinį tyrimą arba vienkartiniais testais namuose. Pastarųjų galima įsigyti vaistinėse. Visos narkotinės medžiagos žmogaus organizme išsilaiko 3-5 paras, o kai kurios – dvi savaites ar net kelis mėnesius, – pataria V.Turauskytė.

Turintys klausimų dėl galimo artimųjų piktnaudžiavimo narkotinėmis medžiagomis prevencijos klausimais gali kreiptis į Šilalės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro atstovę Tauragėje – el. p. sveikatos.biuras.taurage@gmail.com arba skambinti telefonu 8 609 51622 (darbo metu). Jeigu kyla įtarimų dėl narkotikų platinimo, pašnekovė rekomenduoja kreiptis į Tauragės rajono policijos komisariatą tel. Nr. 8-446 20 289 arba 112.

Remiantis apklausų duomenimis, pastebima, kad dažniausiai narkotines medžiagas pradeda vartoti 12-15 metų paaugliai. Specialistų nuomone, šiandien ypač svarbu šviesti, informuoti ir mokyti tėvus, kad jie daugiau žinotų apie narkotines medžiagas, jų žalą, vartojimo požymius ir sugebėtų laiku užkirsti tam kelią. Pastebėta, kad didžioji dauguma tėvų nesusimąsto apie tai, kad jų vaikui diskotekoje, mokykloje, kieme ar bendraklasio gimtadienio šventėje gali būti pasiūlyti kvaišalai. Nors pateikiama informacija kalba apie aptiktas narkotines medžiagas ugdymo įstaigų aplinkoje, tačiau labiausiai turėtų nerimauti tėvai, kurie geriausiai pažįsta savo vaiką, atsako už jo auklėjimą, formuoja jo supratimą apie gyvenimo vertybes, padeda pasirinkti teisingus kelius. Tėvai, kuriems kyla įtarimas, kad jūsų vaikas vartoja narkotines medžiagas, turėtų susirūpinti ir pirmiausia apžiūrėti vaiko kambarį – kuprinę, rūbus. Galbūt rasite ką nors neįprasto: neaiškių tablečių ar miltelių, aprūkusių folijos gabaliukų, rūkomojo popieriaus, mažyčių šokolado įpakavimo likučių, švirkštų, adatų, apdegusį šaukštą, tuščių buteliukų, kišenėse išbirusių neaiškaus augalo sėklų ar susmulkintos žolės degtukų dėžutėje. Stebėkite vaiką, ar nepasikeitė jo charakteris, elgesys, santykiai su aplinkiniais. Jeigu vaikas rūko marihuaną, gali kristi į akis sutrikęs miego režimas, nuolatinis nuovargis, apatija, išsiblaškymas, kartais – išsiplėtę vyzdžiai, padidėjęs apetitas, ypač saldumynams, nuo drabužių sklindantis specifinis kvapas. Jeigu vaikas vartoja ekstazy ar kitus amfetaminus, kitą dieną jis gali būti dirglus, neramus, agresyvus; kartais užeina isteriškas kikenimas, greitakalbė, mąstymo sutrikimai, vaikas be paliovos geria vandenį, dreba rankos. Jeigu jaunas žmogus eksperimentuoja su heroinu, jūs pastebėsite labai pasikeitusį jo elgesį, keistą žvilgsnį, dažną mieguistumą, blizgančias, susiaurėjusias akis, o kitą dieną – labai išsiplėtusius vyzdžius. Tai – pats stipriausias narkotikas, kurio užtenka pavartoti kelis kartus, kad atsirastų priklausomybė. Jeigu vaikas bus vartojęs LSD ar kito haliucinogeno, gali prasidėti sunkios haliucinacijos, kalba tampa nerišli, būdingas juokas ar verksmas, psichopatinis elgesys, paniškos baimės priepuoliai ir pan. Žinoma ir kitų, rečiau vartojamų narkotikų, kurių vartojimas gali sukelti įvairius šių simptomų derinius.

Skaityti komentarus (6) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras