Avarijos kaltininkui paskelbtas nuosprendis(7)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2012-01-23 09:37
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Avarija, dėl kurios teismas priėmė sprendimą, įvyko 2010-ųjų lapkritį. Autorės nuotrauka

Tauragės rajono apylinkės teismas baigė nagrinėti per 2010-ųjų Vėlines įvykusios avarijos bylą. Kaltininku nuo pat avarijos dienos buvo įvardintas ir išliko tas pats – „VW Passat“ vairuotojas Ramūnas Jurgelionis. Teismas jį apkaltino sukėlus avariją, kurioje nukentėjo žmogus, ir priteisė solidžius civilinius ieškinius turtinei bei neturtinei žalai atlyginti. R.Jurgelionis nuosprendžio skųsti neketina.

Kaltininkas – vienas
Nelaimės dienos rytą Tauragėje tvyrojo tirštas rūkas. Trys automobiliai susidūrė kelyje Ryga–Šiauliai–Tauragė–Karaliaučius, tuoj už Tauragės važiuojant Panemunės link.Tada 33-ejų R.Jurgelionis lenkė nenustatytos markės automobilį ir kaktomuša susidūrė su iš kitos pusės identiškoje situacijoje atsidūrusiu BMW 316. Pastarasis irgi lenkė prieš jį lėtai riedėjusį mikroautobusą „Nissan Serena“. Labiausiai nukentėjo BMW 316 ir ją vairavęs pagėgiškis Rimvydas Krakys. Vėliau nustatyta, kad vyras patyrė sunkų kūno sužalojimą, jam prireikė ilgo gydymo, kelių operacijų, jis iki šiol vaikšto pasiramsčiuodamas ramentu. Be traumų neatsipirko ir R.Jurgelionis, bet kaltinimai sukėlus šį eismo įvykį buvo pareikšti tik jam vienam. Jį teisme gynęs advokatas Piotras Orlovas apeliavo į tai, kad avarijos kaltininkai yra abu lenkimo manevrą atlikti pradėję, bet jo nebaigę, vairuotojai. Mat ekspertai savo išvadoje buvo pateikę tiksliai apskaičiuotą „VW Passat“ – 58 km/h ir „Nissan Serena“ – 38 km/h greitį, bet neapskaičiavo, kokiu greičiu lėkė labiausiai aplamdytas BMW 316. Todėl kaltinamojo gynėjas pageidavo teismo salėje matyti ir išvadas pateikusį ekspertą, bet į šį pageidavimą teismas neatsižvelgė, tam paprieštaravo ir prokuroras.
Ieškinių gausa
Kartu su broliu nelaimės dieną BMW automobiliu važiavęs Gintautas pageidavo iš kaltininko prisiteisti 5 000 litų neturtinei žalai atlyginti. Sandra Krakienė, kuri yra tikroji sudaužytos „kregždės“ šeimininkė, prašė 2 600 Lt turtinei žalai ir 5 000 Lt neturtinei žalai atlyginti. „Nissan Serena“ vairuotojas Pranciškus Sadauskas ir jo žmona Janina kiekvienas atskirai iš kaltininko pageidavo gauti po 5 000 Lt. Šiedu avarijos dalyviai neslėpė, kad avarijos kaltininku laiko BMW vairuotoją. O labiausiai avarijos metu nukentėjęs BMW vairuotojas Rimvydas Krakys prašė iš R.Jurgelionio priteisti daugiau nei 10 tūkstančių turtinės ir net 150 tūkst. Lt neturtinei žalai atlyginti.
Taikėsi – nesusitaikė
Kaltininku įvardytas R.Jurgelionis nuo pat bylos nagrinėjimo pradžios teismui sakė, kad nuo atsakomybės nebėga, kad siekė ir anksčiau su nukentėjusiuoju susitarti, bet tai nepavyko dėl to, kad vyrai kategoriškai nesusiderėjo dėl pinigų sumos, skirtos moralinei nukentėjusiojo žalai atlyginti. R.Jurgelionis teigė buvęs ir Klaipėdos ligoninėje, ir R.Krakio namuose – siūlęs 10 tūkst. Lt kompensaciją, bet R.Krakys tąsyk prašė 26 tūkst.Lt sumos. Tartasi buvo ir dar kartą, bet derybos baigėsi nesusikalbėjimu.
Ieškinių pagrindas – stresas
Turtinę R.Krakio įvardytą ieškinio dalį sudaro išlaidos vaistams, automobilių stovėjimo aikštelės kvitai (kur jo žmona, lankydama jį ligoninėje, laikė savo automobilį), kelionėms skirto kuro išlaidos, praleistų darbo dienų galimas atlyginimas. Moraline žala R.Krakys įvardijo 3 patirtas operacijas, laukiamą operaciją, po avarijos 5 cm sutrumpėjusią koją ir stresinę būseną.
Tiek kaltinamojo gynėją, tiek teismą glumino klausimas, kodėl po įvykio praėjus daugiau nei metams nukentėjusieji dėl nuostolių atlyginimo nesikreipė į draudimo bendroves ir ten neprašė, jog būtų atlyginti avarijos metu patirti nuostoliai. Tai buvo padaręs tik vienas P.Sadauskas.
Kartu su R.Jurgelioniu civiliniu atsakovu šioje baudžiamojoje byloje buvo patraukta ir draudimo bendrovė „Industrijos garantas“.
Ieškiniai – per dideli
Prokuroras Raimundas Aukštakalnis savo baigiamojoje kalboje konstatavo, kad R.Jurgelionio kaltė dėl šio įvykio yra įrodyta. Prokuroras siūlė kaltinamąjį bausti 1 m. 6 mėn. laisvės atėmimo bausme, jos vykdymą atidedant 2 metų laikotarpiui. Materialinius ieškinius R.Aukštakalnis teismui siūlė patenkinti, o nematerialinius – gerokai sumažinti. Kaltintojas rėmėsi patirtimi, kai avarijoje žūsta žmonės, o civiliniai ieškiniai būna kur kas mažesni nei šiuo atveju prašoma 150 tūkst. Lt suma.
Didžiąją dalį ieškinių teismas atmetė
Teisėja Loreta Bajorinienė, išnagrinėjusi bylą, R.Jurgelionį pripažino kaltu ir skyrė jam 1 m. 3 mėn. nelaisvės, bausmės vykdymą atidedant metams. Jis įpareigotas per šį laikotarpį iš gyvenamosios vietos be specialiųjų tarnybų žinios neišvykti ilgesniam nei 7 parų laikotarpiui.
Visą R.Krakio neturtinę žalą teisėja įvertino 30 tūkst. Lt: 22 868 Lt turės sumokėti R.Jurgelionis, 7 132 Lt – draudimas. Iš „Industrijos garanto“ priteistas ir ieškinys turtinei žalai atlyginti. S.Krakienei nuspręsta kompensuoti 2 597 Lt turtinės žalos, neturtinės žalos ieškinys atmestas, nes moteris avarijoje nedalyvavo. O po 5 000 litų pageidavę gauti G.Krakys ir P. bei J.Sadauskai teismo sprendimu turės tenkintis 500 Lt sumomis. R.Jurgelionis turės padengti 1 000 Lt R.Krakio išlaidų civilinio ieškovo teisme atstovavimui.
Šis nuosprendis per 20 dienų gali būti skundžiamas apeliacine tvarka per Tauragės rajono apylinkės teismą.

Skaityti komentarus (7) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras