Teisiama trijulė – įžūlūs vagišiai, o ne jais pasinaudojusio „bomžo“ aukos(91)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2012-07-19 06:36
Renaldo Malycho nuotrauka

Už svetimos banko kortelės panaudojimą tauragiškiams skirtos laisvės atėmimo bausmės. Renaldo Malycho nuotrauka

Tauragės rajono apylinkės teisme išnagrinėta baudžiamoji byla, kurioje trys jauni tauragiškiai kaltinami svetimos banko kortelės ir pinigų pasisavinimu. Jaunuoliai teisinasi pinigų neėmę, tik pasitarnavę pinigų nuo sąskaitos dėl girtumo neįstengiančiam nusiimti nežinomam dėdei.  Už šią paslaugą trys tauragiškiai esą gavo 100 litų. Ištuštintos sąskaitos savininkas tikisi su jaunuoliais susitarti geruoju. Jis yra pareiškęs 5 tūkst. litų civilinį ieškinį. 

 

Piniginę pametė

 

Nukentėjusysis Edvardas B. prisimena, kad piniginės neteko pernai, vėlų gruodžio 2-osios vakarą.

– Tąsyk su kolegomis šventėme kavinėje, o po pasilinksminimo svetimas žmogus mane parvežė į namus. Tada piniginę dar tikrai turėjau, nes buvau ją išsitraukęs, norėjau atsiskaityti už paslaugą. Kada piniginę su ten buvusiais 100 litų, banko kortelėmis ir prisijungimo duomenimis pamečiau, neįsivaizduoju. Žinau tik, kad ryte atsikėlęs ketinau eiti į turgų ir tada susizgribau, kad piniginės nebeturiu. Kaipmat paskambinau į banką, užblokavau sąskaitas. Tada banko sistema dar rodė, kad visi pinigai tebėra, o pirmadienį paaiškėjo, kad sąskaita ištuštinta – joje laikyti 5 tūkst. litų dingo, – teismui pasakojo nukentėjusysis.

 

Pinigus pasisavino trise

 

Bankas netruko nustatyti, kas pasisavino kliento iš Tauragės pinigus. Maždaug apie 2 valandą nakties iš bankomato prie prekybos centro IKI Gedimino gatvėje per tris kartus pinigus iš svetimos sąskaitos nusiėmė trys jauni tauragiškiai: tada dar nepilnamečiai Tomas B. ir Karolis P. bei metais vyresnis jų draugas Lukas U. Visi trys vaikinai niekur nesimoko ir nedirba, yra įgiję pagrindinį išsilavinimą, gyvena Tauragėje.

 

Trijulės tiesa

 

Teismo posėdyje visi trys kaltinamieji liudijo vieną tiesą: juos apgavo iš matymo žinomas „bomžas“, nuolatos besisukiojantis prie IKI prekybos centro Gedimino gatvėje.

– Tą naktį išėję pasivaikščioti prie parduotuvės „Žemaitijos pienas“ pamatėme ant laiptų sėdintį girtą vyrą. Jis mūsų paprašė nueiti į bankomatą ir nuimti visus sąskaitoje esančius pinigus: davė ir banko kortelę, ir prisijungimo duomenis. Už paslaugą vyras pažadėjo mums duoti 100 litų. Kartu su juo buvęs vyras dar įspėjo, kad nesumanytume pabėgti, esą pažįsta mūsų visų tėvus. Nuėmėme pinigus per tris kartus, nes sistema neleido iškart nuimti visų pinigų. Iš viso sąskaitoje buvo 5 tūkst. litų. Tuos pinigus atnešėme girtam vyrui ir atidavėme, o jis mums padavė 100 Lt kupiūrą. Tą pačią naktį nuėjome į degalinę ir pinigus išsikeitėme, kad galėtume visi trys po lygiai pasidalinti, – pasakojo visi trys kaltinamieji.

Todėl visi kaltinamieji savo kaltę teismui pripažino tik iš dalies. Mat jaunuoliai teismo salėje pasijuto esantys patys apgauti.

 

Gynybinė pozicija

 

Valstybinį kaltinimą šioje byloje palaikanti prokurorė Lolita Marcinkutė jaunuolių teiravosi, ar jie nematė, kad vyro brukama banko kortelė yra vardinė, ar jie nežinojo, kad svetima kortele naudotis draudžia Lietuvos Respublikos įstatymai? Be to, prokurorė savo baigiamojoje kalboje pastebėjo, kad vienodai nupasakota kaltinamųjų istorija apie pinigus neva paprašiusį nuimti girtą vyrą yra ne kas kita kaip gynybinė pozicija. Vaikinų nusikaltimus L.Marcinkutė apibūdino kaip nesunkų ir apysunkį. Teismo ji prašė atsižvelgti į tai, kad du kaltinamieji nusikaltimų padarymo metu buvo nepilnamečiai. Jie šįkart teisiami pirmą kartą. Vyresnysis jų draugas, nors pilnametystės sulaukęs dar neseniai, jau yra tris kartus teistas, ne kartą baustas administracine tvarka. Paskutinį apkaltinamąjį nuosprendį Lukas U. išklausė šių metų pradžioje.

 

Atsakomybė – griežta

 

Įstatymas už svetimos banko kortelės laikymą, perdavimą ar realizavimą numato baudą, areštą arba laisvės atėmimą iki 6 metų. Už apgaule įgytą svetimą turtą (savo arba kitų naudai) teismas gali skirti viešųjų darbų, baudą, apriboti laisvę, skirti areštą arba laisvės atėmimą iki 3 metų. Kaltintoja šioje byloje L.Marcinkutė teismo paprašė jauniesiems kaltinamiesiems skirti galutines 2 metų laisvės atėmimo bausmes, jų vykdymą atidedant 1,5 m., ir skirti jaunuoliams auklėjamojo poveikio priemones – nurodytu nakties metu būti namuose. Vyriausiajam trijulės nariui prokurorė pasiūlė 2 m. 2 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, jos vykdymą atidedant 1,5 m. laikotarpiui. Lukas U. turėtų grąžinti nukentėjusiajam iš sąskaitos nuimtus pinigus.

Visų trijų kaltinamųjų gynėjas advokatas Kęstutis Stankevičius pareiškė, kad nuosprendis šioje byloje gali būti tik vienas – išteisinamasis. Advokatą nustebino tai, kad byloje nėra kaltinamųjų versijos tyrimo.

 

Kaltė įrodyta, paskirtos bausmės

 

Vakar teisme nuskambėjo apkaltinamasis nuosprendis – teismo pirmininkė R.Laurinonienė teisiamiems tauragiškiams skyrė panašias kaip siūlė valstybinė kaltintoja bausmes. Tomas B. pripažintas kaltu pagal abu Baudžiamojo kodekso straipsnius. Jaunuoliui paskirta galutinė 1 m. 6 mėn. laisvės atėmimo bausmė jos vykdymą atidedant metams. Tokia pat bausmė skirta ir jo bendrininkui Karoliui P. Per bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpį abiems nuteistiesiems paskirtas elgesio apribojimas: nuo 22 iki 6 val. jie privalės būti namuose. Kadangi Lukas U. pastarąjį kartą nusikalto dar neišnykus teistumui, šįkart jam skirta 2 m. 2 mėn. 10 dienų  laisvės atėmimo bausmė. Bausmės vykdymas Lukui U. Atidėtas tokiam pačiam pusantrų metų, laikotarpiui. Šis tauragiškis teismo įpareigotas per pusmetį įsidarbinti arba užsiregistruoti darbo biržoje bei per bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpį jam draudžiama iš namų išvykti ilgiau nei 7 paroms. Edvardui B. padarytą 5 tūkst. litų žalą visi trys nuteistieji privalo atlyginti solidariai, t.y. pinigai bus išskaičiuoti iš to, kuris pirmiausia jų turės.

Šį nuosprendį aukštesnės instancijos teismui per 20 dienų galima apskųsti skundą paduodant Tauragės rajono apylinkės teisme.

Skaityti komentarus (91) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras