Partrenkto šunelio kančios baigėsi tik po paros(16)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2012-07-26 06:43
Skaitytojos nuotrauka

Gedimino gatvėje, ties 32-uoju namu, partrenktas šuo beveik parą išgulėjo įvykio vietoje laukdamas pagalbos. Skaitytojos nuotrauka

Po automobilio ratais Gedimino gatvėje šuo pateko naktį iš šeštadienio į sekmadienį. Visą sekmadienį gyvūnas buvo leisgyvis, kentė žvėriškus skausmus. Tačiau į gyventojų pagalbos šauksmus neatsiliepė nė vienas veterinarijos gydytojas, nepanoro padėti ir policijos pareigūnai. Ir tik naktį į pirmadienį išsikankinęs šuo galiausiai buvo užmigdytas – išgelbėti jo gyvybės jau nebebuvo galimybės.

 

Išgyveno stresą

 

Gedimino gatvės 32-ojo namo gyventojos Rugilė, Laima ir Indrė sako negalinčios tylėti – privalu išgyvenimais pasidalinti su kitais tauragiškiais.

– Šio šuns mums nepavyko išgelbėti, bet gal informacija apie tai, kas jam nutiko, padės išgelbėti kitų gyvūnų gyvybes, – svarstė vyriausioji pašnekovė.

Tauragiškės pasakoja, kad šuo prie jų gyvenamojo namo buvo partrenktas naktį iš šeštadienio į sekmadienį. Tą joms sakė kaimynė, mačiusi partrenktą gyvūną gulintį gatvėje maždaug apie 1 valandą nakties. Tuo metu moteris važiavo į darbą, o grįžusi po darbo rado šunį gulintį toje pačioje vietoje. Todėl tauragiškė sužalotą ir iš skausmo staugiantį šunį perkėlė nuo kelio važiuojamosios dalies ant greta plytinčio žolyno. Čia jį ir rado mūsų pašnekovės.

– Nuo ryto iki vėlyvo vakaro bandėme prisišaukti pagalbos: gal 10 kartų skambinome Bendrosios pagalbos telefonu 112, rinkome ir tiesioginį Tauragės policijos komisariato budėtojų numerį, buvo kažkas iš mūsų ir tiesiai į policiją nuvažiavę – niekas neatvažiavo, nepasidomėjo, kas nutiko. Net pro šalį riedėjusį policijos ekipažą bandėme stabdyti – nestojo: tik parodė gestą, reiškiantį, kad viskas gerai. O ir veterinarijos gydytojų ieškojome bergždžiai: vieni jų atostogauja, kiti atsiliepę paaiškino negalį kištis – o gal atsiras tikrasis šuns šeimininkas. Bet atvažiuoti į įvykio vietą niekam nerūpėjo. Taip ir prastovėjome greta besikamuojančio gyvulio pusę paros. Vaikai nešė iš namų vandens, maisto, bet šuo nieko nenorėjo. Tik inkštė iš skausmo ir kojomis suko ratus. Jo susuktas žolėje ratas tebėra iki šiol, – pasakojo sužalotam šuniui pagalbą norėjusios suteikti tauragiškės.

 

Atsiliepė tik gyvūnų mylėtojai

 

Anot pašnekovių, pagalbos sulaukė tik paskambinusios telefonu 118: pavyko gauti Lietuvos gyvūnų globos draugijos Tauragės skyriaus pirmininko Sigito Klymanto telefono numerį, o šis į įvykio vietą iškvietė savanoriškais pagrindais veikiančios gyvūnų globos organizacijos „Lesė“ Tauragėje darbuotoją Viktoriją Naujokaitę. Tik šių dviejų žmonių dėka vakar kol kas nežinomų šeimininkų juodos spalvos šuo buvo užmigdytas.

– Kai gyvūnas yra beglobis, tokioje situacijoje derėtų kreiptis į veterinarą Tomą Bartušį. Tačiau kaip šioje situacijoje reikia žinoti, ar šuo yra beglobis, ar turi šeimininkus. Tuo labiau, kad sužalotasis segėjo antkaklį, kurį puošė raudonos spalvos širdutė, kurioje matėsi rusų kalba išgraviruotas įrašas apie skiepus. Manau, kad pas mus veikia nesutvarkyta sistema. Mat tokiu atveju veterinarijos gydytojas negali imtis atsakomybės dėl gyvūno užmigdymo. Gal todėl dalis veterinarų, į kuriuos kreipėsi Gedimino gatvės gyventojai ir atsisakė suteikti paslaugas, neatvyko net pasižiūrėti į besikamuojantį gyvūną. To neturėtų būti. Kaip neturėtų būti ir to, kad niekas kitas išskyrus vieną, konkursą laimėjusią įmonę, negali suteikti paslaugų lemiamu momentu. O kad šiuo atveju šuneliui nebebuvo jokių šansų išgyventi, paliudijo veterinarijos gydytoja Ligita Patašienė. Jos duomenimis, šuniui buvo sužaloti vidaus organai, lūžęs stuburas, prasidėjo vidinis kraujavimas. Tad liko tik viena išeitis – šuo buvo užmigdytas, – vakar po pietų pasakojo V.Naujokaitė.

 

Sutartis yra, gydytojo nėra

 

Nuo vakar dienos atostogaujanti policijos atstovė spaudai Simona Šniaukštaitė paaiškino, kad šunų gelbėti policija nevyksta. Tam yra specialiai miesto seniūnijos pasirinktas veterinarijos gydytojas T.Bartušis.

Tačiau gydytojas šiuo metu atostogauja. Jo mobiliuoju telefonu atsiliepusi moteris patikino, kad laikinai yra atliekamos tik tos funkcijos, kurios yra atliekamos vet.gydytojo T.Bartušio smulkių gyvūnų gydykloje.

– Tačiau į iškvietimus ar naktinius budėjimus niekas nevyksta. Tai gali atlikti tik įmonės savininkas. Jis dirbs nuo ateinančios savaitės, – „Tauragės kurjeriui“ paaiškino atsiliepusioji.

Tauragės miesto seniūno pavaduotojas Juozas Buikys patvirtino, kad tokia sutartis – tarp miesto seniūnijos ir vet. gydytojo T.Bartušio tikrai yra sudaryta. Tačiau detaliau paaiškinti sutarties sąlygų pavaduotojas negalėjo.

– T.Bartušis laimėjo skelbtą konkursą dėl beglobių gyvūnų Tauragės mieste kontrolės. Bet kaip yra aptartos konkrečios sąlygos, negaliu pasakyti. Žinau tik, kad gydytojas atsiunčia sąskaitą už miestui suteiktas paslaugas ir seniūnija su gydytoju atsiskaito, – pasakojo miesto seniūną pavaduojantis J.Buikys.

T.Bartušio veterinarijos (smulkių gyvūnų) gydyklos internetinėje svetainėje rašoma, kad gydytojas dirba visą parą, be išeiginių dienų.

 

Netvarka sistemoje

 

Lietuvos gyvūnų globos draugijos  Tauragės skyriaus pirmininkas S.Klymantas sako, kad tokia netvarka sistemoje yra tik Tauragėje, gretimuose rajonuose tvarkomasi geriau.

– Kadangi avarijoje nukentėjęs šuo nebevaldė galinės dalies, nutarėme įsikišti. O šiaip mes to neturėtume daryti – juk tam yra seniūnijos pasirinkta įmonė, kuri ir privalo tuo užsiimti, konkrečiai T.Bartušio gyvūnų gydykla. Manau, kad seniūnijos ir gydyklos pasirašytą sutartį reikėtų peržiūrėti. Tarkime, Jurbarke yra kitaip. Ten savivaldybė tokias paslaugas leido teikti savivaldybės kontroliuojamoje įmonėje – komunaliniame ūkyje, kur dirba privatus veterinarijos gydytojas. Tad jurbarkiečiai su panašiomis situacijomis nesusiduria. O Tauragėje situacijos kartojasi – per keletą mėnesių turime kelis panašius įvykius. Belieka tikėtis, kad tai tik sutapimas ir ateityje tai nebepasikartos, – sakė gyvūnų globėjas S.Klymantas.

 

Veterinarai turi savo kodeksą

 

Tauragės apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininkas Matas Kazlauskas teigia, kad veterinarai turi savo etikos kodeksą ir privalo juo vadovautis.

– Pirmiausiai gyvūnu, jo saugumu privalo rūpintis šeimininkas. Jeigu šito nėra arba situacija neaiški – seniūnijos paskirtas veterinarijos gydytojas beglobių gyvūnų kontrolei. Manau, kad šioje situacijoje neigiamą įtaką padarė keletas sutapimų: atostogų metas, savaitgalis ir gyventojų nežinojimas kaip elgtis, kam skambinti. Tauragėje praktikuojančių veterinarijos gydytojų yra tikrai nemažai. Bet kuris jų, vadovaujantis veterinarijos gydytojų etikos kodeksu, privalo pasirūpinti, kad gyvūno kančios būtų palengvintos. Tuo pasirūpintų ir Tauragės VMVT. Iškilus panašiai problemai, paprastai prašome privačių gydytojų pagalbos, svarstome, ar galėsime padėti. Tačiau manęs asmeniškai ši informacija nepasiekė. Kadangi mūsų tarnyboje budinčių gydytojų nėra, mano mobilųjį telefoną turi ir policija, ir kitos tarnybos. Visais atvejais į pranešimus mes reaguojame, – sakė Tauragės VMVT viršininkas M.Kazlauskas.

 

Primename, kad iškilus panašioms problemoms galima skambinti:

T.Bartušio smulkių gyvūnų gydykla – 8 650 35544;

Lietuvos gyvūnų globos draugijos Tauragės skyriaus pirmininkas S.Klymantas – (8 446) 46 835, 8 671  28 146; 

Gyvūnų globos organizacijos „Lesė“ Tauragėje darbuotoja Viktorija Naujokaitė – 8 626 61 089.

Skaityti komentarus (16) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras