Brolių kivirčai glumina ir kaimynus, ir seniūniją(8)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2012-04-11 09:55
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Juozo Samoškos šeima kruopščiai prižiūri ir puoselėja savo tėviškę. Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Nors senieji Samoškos jau daugiau nei dešimtmetį ilsisi Pagramančio kapinėse, jų sūnūs iki šiol nepasidalija turto. Dar daugiau, mirusiųjų artimieji iki šiol nėra jo perėmę. Tad išspręsti daug metų besitęsiančio brolių ginčo neįstengia ne tik patys besivaidijantieji, bet ir jiems padėti norintys Mažonų seniūnijos darbuotojai. O brolių konfliktas kasmet gilėja. Giminaičiai nė neketina nusileisti savo principams, nors puikiai suvokia, kad vienintelė jų kivirčo išeitis yra teismo keliu priimtas sprendimas.

Julių Samošką į „Tauragės kurjerio“ redakciją atvedė klausimas: ar gali brolis, su kuriuo jiedu yra bendraturčiai, jį vyti iš namų arba į juos neįsileisti?

– Žurnaliste, padėkite, tik vieni likote, kurie galite išklausyti ir suprasti. Daugiau manęs niekas neklauso, net policija ir teismas paiso brolio norų, – rodydamas jam skirtų nuobaudų dokumentus, meldė Julius.

 

Keistuolis

 

Į žurnalistus labai dažnai besikreipiantį Julių daugelis vadina keistuoliu. Vyras nuolatos dėl ko nors nepatenkintas, suranda netvarkos ten, kur jos nėra, skundžiasi būtais ir nebūtais dalykais ir dėl įvairiausių smulkmenų varsto laikraščių redakcijų duris. Galbūt dėl to ne tik žurnalistai, bet ir visi kiti į jį įprato nekreipti dėmesio. Tačiau tai, kas iš tiesų yra verta laikraščio puslapių, 51-erių vyras iki šiol buvo linkęs nutylėti. Apie metų metus besitęsiančius artimiausių giminaičių vaidus žinojo tik kaimynai, giminės ir seniūnijos darbuotojai.

 

Paskutinis kantrybės lašas

 

Pradėjus domėtis brolių konfliktu įvykiai pasisuko kitu kampu. J.Samoška kovo 31 dieną netoli namų, kuriuose rado laikiną prieglobstį, buvo sumuštas. Dėl šio įvykio Tauragės policijoje pradėtas ikiteisminis tyrimas. Nukentėjusysis dėl patirtų traumų kaltina brolio sūnų Sigitą. Pastarasis šiuo metu su šeima išvyko gyventi ir dirbti į Švediją. Išvykėlio tėvai aiškina, kad sūnus negalėjo sumušti dėdės dėl labai paprastos priežasties – sūnaus šeima į svečią šalį iškeliavo visa para anksčiau nei buvo užfiksuotas nusikaltimas.

 

Nusikaltėlį pažino

 

– Šeštadienio pavakarę ėjau namo Šilalės gatve, stabtelėjau pasikalbėti su pažįstamu. Kaip tik tuo metu priešais atėjo trise: sūnėnas Sigitas ir du jauni vyrai, kurių nepažįstu. Giminaitis buvo piktas. Jis sakė, kad mane vieną dieną vis tiek užmuš, kad dabar išvyksta į Švediją ir niekas ten jo nesuras. Tada smogė man į galvą, spyrė į koją. Susmukau ant šaligatvio. Iki vakaro namuose kenčiau didelius skausmus, vėliau nebeištvėriau, susisiekiau su pussesere Danute, kuri mane nuvežė į ligoninės priimamąjį. Gydytojai iškvietė policiją, kadangi pasisakiau, jog buvau sumuštas, o vėliau Greitosios medicinos pagalbos automobiliu buvau išgabentas į Klaipėdos universitetinę ligoninę galvos traumai įvertinti, – prisimena to vakaro įvykius Julius.

 

Ilgi kančių metai

 

Julius pasakoja, kad ilgus metus jis kentė brolio šeimos pažeminimus, bet nedrįso apie tai viešai prabilti – buvo gėda.

– Nesutariame su broliu nuo labai senų laikų. Dar tada, kai jis tik ką vedęs, apsigyveno tėvų namo antrajame aukšte, o aš likau gyventi su tėvais pirmajame. Man skirtos patalpos iki šiol ten ir tebėra. Su broliu susitarėme, kad man priklauso kambarys ir virtuvė. Mat trečiasis, vyriausiasis, brolis į namo dalybas nepretenduoja. Nuo to laiko, kai mirė mama, praėjo gal 13 metų, o brolis, jo žmona ir vyresnysis jų sūnus mane keikia, vadina silpnapročiu ir ragina važiuoti gydytis, persikelti gyventi į beprotnamį ir t.t. Neseniai prasidėjo ir kitas išpuolių prieš mane etapas – ėmė nebeįleisti į tėvų namus, o jeigu bandau pareiti, kviečia policiją, išmąsto nebūtus nusikaltimus, – liejo savo gyvenimo negandas vienišas vyras.

 

Sena problema

 

Mažonų seniūnas Jonas Samoška neslepia – jo bendrapavardžių, gyvenančių Mažonuose, problema puikiai žinoma, įsisenėjusi ir įsiskaudėjusi.

– Ne kartą patys lankėmės tuose namuose, broliai ėjo santykių aiškintis ir pas mus. Tačiau mūsų tarpininkavimas per šitiek metų nė kiek nepadėjo broliams suartėti. Aiškiname, kad pirmiausia reikia paveldėtą turtą įteisinti ir tik po to dalintis. Tačiau nei viena, nei antra konflikto pusė negirdi patarimų, linksta vaidytis iki amžiaus galo. Nesuprantu, ar tai jiems smagu, ar garbinga, ar naudinga? Kam be reikalo vienas kitam gadinti sveikatą? – svarsto seniūnas J.Samoška.

 

Turtas nedomina

 

Tėviškėje tebegyvenantis Juliaus brolis Juozas su šeima nė kiek nenustebo, kai į kiemą įsuko ne tik tarnybinis seniūnijos, bet ir „Tauragės kurjerio“ automobiliai. Krūvon susirinkę šeimynykščiai vienas per kitą aiškino, kad dėl nesusipratimų ir konfliktų yra kaltas pats besiskundžiantysis – Julius.

– Pažiūrėkite, ką jis daro su inventoriumi. Juk naujas duris įdėjau, o jis atėjo ir įkalė neaišku kokį geležį durims užrakinti. Negana to, dabar reikalauja duris išplėšti, nes esą pametė visus turėtus raktus. Neįsivaizduojate, kiek sveikatos paaukojau šiai sodybai – juk viską remontuoju, tvarkau savo rankomis, už savus pinigus, o brolis ne tik niekuo neprisideda, bet dar ir viską stengiasi suniokoti, – liejo širdgėlą Juliaus brolis Juozas.

– O manęs, marčios ir anūkės jis visai žmonėmis nelaiko: vadina pačiais nešvankiausiais žodžiais, net baisu klausyti. Nežinome, kaip nuo Juliaus gintis. O visų blogiausia, kad neseniai jis pradėjo išgėrinėti. Nors ir nedaug apsvaigęs, jis krečia tokias eibes, kad sunku sveiku protu suvokti. Todėl aš jam ir rekomenduoju apsilankyti pas gydytojus, nes jeigu ir toliau taip viskas eis, nebeliks galimybės čia gyventi nei jam, nei mums, – dėstė savo poziciją Juozo pati Irena. 

Tiek vyresnysis jų sūnus Sigitas, tiek jaunėlis Juozas vienu balsu tvirtina, kad jiems nereikalinga namo dalis, į kurią pretenduoja Julius. Vienintelis giminaičių tikslas – priversti dėdę gydytis.

– Man baisu ne dėl savęs, o dėl savo žmonos ir mažametės dukros. Kokią įtaką jai gali padaryti tokie vaizdai, kai suaugęs vyras grįžta namo ir rėkia apie lytinę aistrą arba jos kamuojamas vartosi vidury kelio ar kiemo, kas gali garantuoti, kad išgėrusiam, moters neturinčiam vyrui nekils ligotas potraukis mažametei? Mano supratimu, Julius turi gydytis arba bent jau išsitirti sveikatą, įrodyti, jog yra sveikas, kad mes, kartu su juo gyvenantys, žinotume, su kuo turime reikalą, – kalbėjo Sigitas.

Jaunas vyras tąsyk patikino niekuomet nekėlęs rankos prieš 20 metų vyresnį savo dėdę:

– Jeigu būčiau bent kartą jam trenkęs, jis turėtų neginčijamų įrodymų – sužalojimai būtų akivaizdūs, – maždaug prieš savaitę kalbėjo Juliaus sūnėnas.

 

Privers sugrįžti

 

Nepaisydami to, kad į Švediją išvykusio Sigito tėvai įtikinėja, jog Juliaus sumušimo vakarą sūnaus Tauragėje nė nebuvo, policijos pareigūnai siekia, jog vyras nedelsiant sugrįžtų į Lietuvą.

– Šio asmens apklausa internetu negalima. Mat tas pats vyras yra įtariamasis kitoje byloje. Tad nuo teisingumo jam pasislėpti nepavyks – teks sugrįžti į Lietuvą, – aiškina Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai  Simona Šniaukštaitė.

Sigito tėvams pastarojo įvykio tyrėja paaiškino, kad, jeigu sūnus nesugrįš savo noru, bus paskelbta tarptautinė jo paieška.

 

Teisinių ginčų – aibė

 

Kaip įrodymą, kad brolio šeima bando su juo susidoroti, Julius pateikė sausio 27 dienos pareiškimą policijos komisariato viršininkui. Jame vyras dėsto, jog baiminasi dėl savo sveikatos ir gyvybės, praneša apie vis dažniau pasitaikančius išpuolius, grasinimus susidoroti. „Prašau skubios pagalbos, kol jie neįvykdė nusikaltimo, nes jau buvau kelis kartus jų sumuštas“, – pareiškime rašė J.Samoška.

O vasario 24-osios pavakarę Mažonuose vyras buvo sumuštas. Dėl šio įvykio komisariate taip pat pradėtas ikiteisminis tyrimas. Apie tai J.Samošką informavo Nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininko pavaduotoja Rima Trijonienė. Ar tai tas pats įvykis, byloje dėl kurio įtariamuoju vardijamas Juliaus sūnėnas Sigitas, pareigūnai neatskleidžia. Vasarį Juliaus patirti sužalojimai įvertinti kaip fizinis skausmas arba nežymus sveikatos sutrikdymas. Dabartiniai – dar neaiškūs, nes vyras iki šiol neatliko medicininės ekspertizės. Viena aišku, jis skundžiasi galvos svaigimu ir vaikšto pasiramsčiuodamas lazdele. Mat Juliui nuo spyrio į čiurną teko sugipsuoti koją.

Juliaus giminaičiai irgi nesėdi rankų sudėję – kovo 12 ir 13 dienomis jam surašyti du administracinio teisės pažeidimo protokolai. Abiem atvejais pažeidėjas „sučiuptas“ savo namų kieme – „būdamas neblaivus viešoje vietoje svirduliavo, šūkavo, priekabiavo prie namiškių mažametės akivaizdoje“, – rašoma protokoluose. Pirmą dieną Juliui nustatytas 1,51 promilės, antrą – 0,66 prom. girtumo laipsnis. Už pirmąjį pažeidimą skirta 75 litų nuobauda, antrą – 50 Lt.

Skaityti komentarus (8) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras