Už replikas dėl rūkymo – kiaušiniai į langus(14)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2011-11-18 15:00
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Mūsų apsilankymo Aldonos bute dieną, moteris laukė talkos – pažįstama moteris turėjo nuvalyti kaimynų kiaušiniais apsvaidytus langus. Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Po kelių publikacijų „Tauragės kurjeryje“, kuriose buvo kalbama apie galimybę mūsų mieste bei rajone įsteigti nerūkymo zonas, sulaukėme skaitytojų atsiliepimų. Žalgirių mikrorajone gyvenanti moteris guodėsi, kad jos šeimos bandymas kovoti su rūkančiais paaugliais baigėsi visiška nesėkme – jaunuoliai kelis kartus aplaidė jos buto langus kiaušiniais.

Idėją steigti tokias zonas, o nepilnamečiams apskritai uždrausti rūkyti visoje rajono savivaldybėje, pasiūlė Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys konservatorius Raimondas Matemaitis („Būti ar nebūti nerūkymo zonoms Tauragėje?“, „Tauragės kurjeris“ nr. 85). Apklausti keli rajono politikai, žinomi Tauragėje žmonės, savo nuomonę šiuo klausimu išsakė ir gatvėje sutikti praeiviai („Nerūkymo zonoms tauragiškiai pritaria“, „Tauragės kurjeris“, Nr. 86). Į redakciją paskambinusi moteris teigė nenorinti būti atpažinta laikraščio puslapiuose, tad ją pavadinsime tiesiog Aldona (vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

– Paskelbti nerūkymo zonas, uždrausti nepilnamečiams rūkyti ar gerti – visa tai gražu. Bet kaip tai įgyvendinti realybėje? Kaip kovoti su auklėjimui nepasiduodančiu jaunimėliu? – užpylė klausimais mūsų skaitytoja.

Aldona papasakojo gyvenanti mikrorajone, netoli darželių ir mokyklų. Tad jaunimas prie jos gyvenamosios vietos zuja labai dažnai. Lygiai taip pat dažnai vaikinai ir merginos nesibodi atsisėsti tiesiog prie laiptinės ir užsirūkyti. Kadangi moteris, kuriai jau per 70, gyvena pirmajame daugiabučio aukšte, cigarečių dūmai į buto vidų patenka itin greit.

– Norėjau juos tik perspėti, kad nerūkytų po langais. O jie kažin ką pagalvojo. Ir, matyt, iš pykčio aplaidė mano virtuvės lango stiklą žaliais kiaušiniais. Iškviečiau policiją. Atvažiavo, o jaunimas dūmė ir nudūmė. Kas juos sugaudys? Negi aš pasiramsčiuodama lazdele? Tad tąkart nieko nepešiau. Mat policija prašė, kad pasakyčiau, kas jie tokie, kaip atrodė. Ką aš senas žmogus galiu pasakyti? Visi nepilnamečiai man panašūs: tamsiai apsirengę, su kapišonais, sportiniais bateliais... Bet vaikinai ne juokais ant manęs supyko – ėmė ir rytais, ir vakarais belsti į langus, skambinti durų skambučiu. Kitą sykį pastebėjau, kad vienas iš rūkorių keliasi ir eina į laiptinę. Nutariau pasekti, ką jis ketina daryti – atėjau ir aš į laiptinę. Užtikau jaunuolį besirausiantį savo kelnėse – rengėsi gudragalvis čia nusišlapinti. Savaime suprantama, aprėkiau jį, sugėdijau. Už tokį savo „išsišokimą“ vėl sulaukiau bausmės: vos buvau spėjusi kiaušinius nuo langų nusigramdyti (žinokite, sunkiai jie nusivalo, jeigu spėja prie stiklo pridžiūti), kai mano trijų kambarių buto langai vėl buvo apipeckioti kiaušiniais. Ėjo tąsyk jaunimo auklėti ir mano sutuoktinis, pasiėmęs maniškę lazdą. Bet kur tau, iš senioko jaunikliai kaip mat atėmė lazdą ir tik pasijuokė iš mūsų pastangų juos paauklėti. Vėl apie įvykį pranešėme policijai. Ir vėl – nieko. Išaušus rytui mano vyras po balkonu aptiko dėžę, kurioje buvo sudėti langams peckioti skirti kiaušiniai. Labai nustebome pamatę, kad ant dėžės priklijuotas adresas sutampa su mūsų kaimynų adresu. Išsiaiškinome, jog tas nepilnametis yra mūsų kaimynas, – liūdna nepilnamečių auklėjimo patirtimi dalijosi Aldona.

Moteris rankų nenuleido: nuėjo pas vaikino motiną, pasikalbėjo, bet tas pokalbis jai atvėrė daugiau žaizdų nei paguodė. Mat chuligano motina tiesiai šviesiai pasakė, kad senoji neprasidėtų su jaunimėliu, nes esą dabartiniai paaugliai yra nekontroliuojami ir gali bet ką padaryti. O namuose užtiktas jaunuolis tepasakė, kad kiaušinius laidė jam žinomi asmenys, ne jis pats, bet draugų jis negalįs išduoti.

– Tai ką man dabar daryti? Kreiptis į policiją? Kas bus po to? Ar neiškuls man langų akmenimis, kaip nutiko gretimame name gyvenantiems žmonėms? O gal tikrai šiuolaikinis jaunimas yra neauklėjamas, neprognozuojamas, ir jo derėtų baimintis visiems ir visada? Kas gali apginti ar apsaugoti nuo jaunimo išpuolių senus, ligotus žmones? – apipylė retoriniais klausimais Aldona.

Moteris viliasi, kad Tauragėje atsiras žmonių, galinčių ir norinčių pasidalinti patirtimi, kaip reikia kovoti su nepilnamečiais. Kovoti ir nenukentėti nei morališkai, nei fiziškai. Mat tauragiškė įsitikinusi, kad piktavaliai paaugliai įsigudrina kariauti tik su tais, kurie, jų žiniomis, negali pasipriešinti, kurie neturi greta gyvenančių dukrų, sūnų ar anūkų, galinčių apginti senyvų žmonių interesus.

Skaityti komentarus (14) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras