„Uliksas“ privalo padengti tik dalį ieškinio(0)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2010-09-24 08:27

Prieš savaitę Tauragės rajono apylinkės teismas priėmė sprendimą UAB „Uliksas“ civilinėje byloje. Bendrovę į teismą padavė Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas. Pastarasis dėl žalos gamtai atlyginimo su bendrove bylinėjasi nuo 2008 – ųjų. Ir šįkart galima tik spėlioti, ar kas nors iš teismo procese dalyvaujančiųjų šito sprendimo neapskųs aukštesnei instancijai, o byla vėl nesugrįš pas teisėjus.

Nusikalto 2006 – 2007 metais

 

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Tauragės apskrities skyriaus pareigūnai į Tauragės rajono apylinkės prokuratūrą kaltinimui pateikti kreipėsi dar 2008 – ųjų liepą. Tąsyk jie baigė tirti ir perdavė ikiteisminio tyrimo medžiagą dėl UAB „Uliksas“ apgaulingo apskaitos tvarkymo. Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2007 m. spalio 12 d. Tuomet FNTT patikrino gautą operatyvinę informaciją apie tai, kad Tauragės rajone, Stokaičių kaime, vaizdingoje vietoje šalia senovinių kapinių ir Jūros upės vingio savavališkai, neturint Aplinkos ministerijos leidimo, kasamas žvyras. Tyrimo metu nustatyta, kad „Uliksas“ nuo 2006 m. sausio 1 d. iki 2007 m. rugsėjo 18 d. iš Tauragės rajone, Stokaičių kaime esančio 1,7130 ha sklypo kasė žvyrą ir naudojo jį statybiniams projektams, tarp jų ir finansuojamiems ES fondų lėšomis, vykdyti. Vogtą žvyrą bendrovė legalizuodavo klastodama žvyro įsigijimo buhalterinius apskaitos dokumentus ir registrus, esą žvyras įsigyjamas iš legalaus Galmenų karjero, kurį eksploatuoti „Uliksas“ turi Aplinkos ministerijos leidimą. Ikiteisminio tyrimo metu specialistų atliktais matavimais ir gautais Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos skaičiavimais nustatyta, kad nelegaliai eksploatuodama karjerą ir apgaulingai tvarkydama apskaitą bendrovė neteisėtai, neturėdama leidimo naudoti žemės gelmių išteklius, iškasė 9034 kubinius metrus žvyro. Taip UAB „Uliksas“ kraštovaizdžiui padarė 65948 Lt žalą ir nesumokėjo 14011 Lt mokesčio už naudingas iškasenas. Civilinis ieškinys bendrovei tuomet buvo pareikštas dėl žalos gamtai padarymo. Tuo metu „Uliksui“ vadovavusiam Stasiui Janušui už apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą buvo pareikšti įtarimai ir iškelta baudžiamoji byla. 2008 m. liepos 17 d. vykęs teismas jį pripažino kaltu ir nubaudė 1250 Lt bauda.

 

Nebe pirmas posėdis

 

Šių metų kovo 5 dieną Tauragės rajono apylinkės teismas turėjo pradėti nagrinėti Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento ieškinį dėl gamtai padarytos žalos atlyginimo – priteisti 65948 Lt. Tačiau neatvykus ieškovo atstovui bylos nagrinėjimas buvo atidėtas.  

Rugpjūčio 31d. civilinio ieškovo atstovė gerokai vėlavo. Tiesa, ir šio posėdžio metu teisėja Raimonda Pauparienė pastebėjo, jog atstovė atvyko bylai nepasirengusi. Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento Teisės ir bendrųjų reikalų skyriaus vedėja Laura Vitosienė į daugumą teismo pateiktų klausimų paprasčiausiai nesugebėjo atsakyti, todėl teisėja priminė, kad teisme civilinio ieškovo atstovas privalo sugebėti ieškinį įrodyti. Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento atstovė patikino, kad agentūra savo ieškinio neketina atsisakyti. 

 

Kaltės nepripažįsta

 

Dabartinis „Ulikso“ direktorius Vidmantas Juzėnas sakė, kad bendrovė ieškinio nepripažįsta.

– Žvyras Stokaičiuose seniai buvo kasamas, jis naudotas statant daug pastatų Žygaičiuose, o kaltė metama tik „Uliksui“, – sakė jis.

Ieškinio dydžiui prieštaravo ir buvęs bendrovės vadovas S. Janušas.

– Dar prieš tapdamas UAB „Uliksas“ direktoriumi žinojau, jog Stokaičiuose veikia karjeras – žmonės ten kasa bei savo reikmėms veža smėlį ir žvyrą. Vadovaudamas bendrovei vėl šią vietą prisiminiau, kai ieškojau karjero arčiau darbų vykdymo vietos. Tuo metu vyko masinis žemės privatizavimas. Sužinojau, kam šis ruožas, kur yra kasamas žvyras, priklauso, sumokėjau tam žmogui avansą. Iš kur galėjau žinoti, kad jis nėra susitvarkęs žemės nuosavybės dokumentų ir aš negalėsiu pradėti procedūrų. Kiek žinau, ši žemė buvo įforminta netrukus po to, kai palikau vadovo postą – 2007– ųjų spalio mėn. Tad ir atsitiko taip, kad pinigus sumokėjome, bet naudotis šiuo žvyro telkiniu neturėjome teisės. O juk reikėjo atlikti tyrimus – tinka šios iškasenos mūsų darbams ar netinka, – kalbėjo teisme buvęs „Ulikso“ vadovas.

Jis prisipažino iš šio karjero išvežęs gal 300 – 400 kub. metrų žvyro betono mazgui statyti, todėl teismo prašė tenkinti ieškinį tik šiam žvyro kiekiui.

 

Laikėsi savo

 

Savo ruožtu L.Vitosienė įrodinėjo, kad aplinkosaugos specialistai turi įrodymų bei liudytojų, kurie matė, kiek žvyro mašinų buvo išvežta ir kad tuos darbus atliko būtent UAB „Uliksas“ darbuotojai, todėl jos įsitikinimu, ieškinys turi būti tenkinamas visiškai.

– Ieškinys yra pagrįstas, kadangi byloje yra surinkta pakankamai medžiagos, įrodančios, jog išvežto žvyro kiekiai nustatyti ir apskaičiuoti tinkamai. Tretysis asmuo S. Janušas taip pat pripažįsta, jog vykdė veiklą. Su juo ginčas vyksta tik dėl žvyro kiekio. Tuo tarpu kiekiai yra įrodyti ir pagrįsti finansiniais dokumentais ir specialistų išvadomis. Atsakovo liudytojai negali įrodyti, kad šiais kiekiais negalima tikėti, – baigiamojoje kalboje sakė L.Vitosienė.

UAB „Uliksas“ advokatas Gintautas Daugėla įrodinėjo priešingai. Jis sakė, kad tai, jog važtaraštyje yra paminėtas Stokaičių kaimas, dar neįrodo, kad iš ten buvo gabenamas žvyras.

 

Ieškinį sumažino dvigubai

 

Antradienį teisėja R.Pauparienė paskelbė sprendimą. Teismas nusprendė Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento civilinį ieškinį tenkinti iš dalies. UAB „Uliksui“ priteista 30 171 Lt žalos gamtai atlyginti. Pinigus privalu pervesti į departamento sąskaitą. Tauragiškių bendrovė įpareigota padengti bylinėjimosi išlaidas – 905, 13 Lt žyminį mokestį bei 34,50 Lt pašto išlaidų. Likusi ieškinio dalis atmesta kaip nepagrįsta ir neįrodyta dokumentais. Šį teismo sprendimą šalys gali skųsti Klaipėdos apygardos teismui per 30 dienų.

Teismo dieną kalbintas S. Janušas tikino neskųsiąs šio sprendimo.

 – Kita vertus, priėmus tokį sprendimą, „Uliksas“ tuos pinigus gali norėti prisiteisti iš manęs, kaip tuometinio bendrovės direktoriaus. Tad dar pagalvosiu, kaip reikia elgtis, – „Tauragės kurjeriui“ sakė S.Janušas.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras