Nuo viršininko skundai – lyg vanduo nuo žąsies(33)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2010-08-07 13:40

Remigijus Rudminas. FOTO: R.Malychas

Maždaug prieš du mėnesius skelbėme apie pradėtą klibinti policijos viršininko Remigijaus Rudmino kėdę. Tąsyk atskleidėme, jog dėl šio pareigūno veiksmų daugiausiai skundžiasi Šilalės rajono policijos komisariato vadovas Algirdas Meiženis bei Lietuvos Respublikos Seimo narys Remigijus Žemaitaitis. Pastarojo skundą tirti ėmęsi Klaipėdos apygardos prokurorai nusprendė, jog parlamentaras guodžiasi be reikalo, tačiau A.Meiženio skunde atskleistos detalės, atrodo, rado atgarsį. Prie „skundikų“ prisijungęs Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Kęstas Komskis taip pat liko musę kandęs – kolegos politikai greičiau iš kėdės išvers jį patį, bet komisaras liks nepaliestas.

 

 

Teisėtvarkininkų klanas

R.Žemaitaitis siekė išsiaiškinti, ar R.Rudminas rinkimų metu davė leidimą klausytis jo, kaip kandidato į LR Seimo narius, pokalbių telefonu. Dar jis teigė prieš pakartotinius rinkimus Šilalės-Šilutės apygardoje 2009 metais bei jų metu jautęs esąs sekamas: nežinomi automobiliai lydėdavę jį į susitikimus su gyventojais, kažkas stebėdavęs jauną politiką ir per susitikimus. O per rinkimus civiliškai persirengę pareigūnai neva siūlė pirkti balsus už R.Žemaitaitį.

 – Tokie pareigūnų veiksmai, kurie buvo atlikti prieš mane per rinkimus, tik įrodo, kaip klaninė sistema ir susiformavusios grupuotės, įtariama, neteisėtais veiksmais, bauginimais bei grasinimais nori paimti į savo rankas valstybę bei viešais būdais užglaistyti nešvarius darbelius. Išanalizavęs esamą situaciją, darau išvadą, kad prieš mane atlikti veiksmai tendencingi, nes ir gretimuose rajonuose, kur policijos įstaigos yra pavaldžios R.Rudminui, pastebimi panašūs dalykai. Tačiau šiems faktams įrodyti reikia daugiau liudytojų bei jų sutikimo bendradarbiauti su specialiosiomis tarnybomis, – kalbėjo Seimo narys R.Žemaitaitis.

 

Tyrimo nebus

 

Panašu, kad nei liudytojų, nei faktinių įrodymų parlamentarui šiuo atveju neprireiks. Mat Klaipėdos apygardos prokuratūra atsisakė pradėti šiuo skundu grįstą ikiteisminį tyrimą. Kokie atsisakymo motyvai, prokuroras Sigitas Jasevičius komentuoti atsisakė. Nekomentavo prokuroras šio sprendimo nei skundo autoriui R.Žemaitaičiui, nei žiniasklaidai.

– Nematau su kuo kalbu, atsiųskite raštišką paklausimą, – telefonu „Tauragės kurjeriui“ dar birželio mėnesį atšovė S.Jasevičius. Deja, net ir nusiuntę klausimus raštu, atsakymo iki šiol nesulaukėme. Regis, prokuratūra tokiam elgesiui turi savų motyvų. Tik įdomu, kodėl teisininkai nesivadovauja ir Visuomenės informavimo įstatymu. Tuo tarpu Seimo narys R.Žemaitaitis čia įžiūri kitokią situaciją, jo teigimu, teisinėje sistemoje egzistuoja „išrinktųjų“ kasta. Tiesą sakant, dar pavasarį jis įžvelgė, jog „mūsų visuomenėje egzistuoja nuostata, kad tokio rango pareigūnams viskas galima ir geriau net nemėginti jiems užsiminti apie jų atliekamų veiksmų galimą neteisėtumą, nes iškart prasideda susidorojimas“ („Tauragės kurjeris“, Nr.42).

 

Skundžiasi ir kolegos

 

Tuo pačiu metu nepasitenkinimą Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovo R.Rudmino elgesiu pareiškė ir laikinasis Šilalės policijos komisariato viršininkas A.Meiženis. Savo skundus pareigūnas tąsyk buvo nusiuntęs Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei, LR Seimo kontrolierių tarnybai bei generaliniam policijos komisarui Vizgirdui Telyčėnui. Tačiau nei pavasarį, nei dabar jis nenori leistis į komentarus.

– Nežinau, kodėl taip domitės šiuo tyrimu, bet galiu pasakyti, jog tyrimas tebevyksta, ir aš nieko negaliu komentuoti, – sakė laikinasis komisariato viršininkas.

Pokalbio metu A.Meiženis vis dėlto patvirtino, kad tyrimo eiga jau pasistūmėjo. Dalis jo skunde išdėstytų faktų esą buvo patvirtinti kaip atitinkantys tiesą, kita dalis skundo – atmesta. Tačiau konkrečiau kalbėti Šilalės komisariato vadovas atsisakė.

 

Svarsto: skųsti ar neskųsti

 

R.Žemaitaitis savo ruožtu ilgai abejojo, ar verta skųsti prokuroro S.Jasevičiaus sprendimą nepradėti ikiteisminio tyrimo. Galiausiai parlamentaras nusprendė palaukti, kol baigsis A.Meiženio skundo tyrimas.

 – Manau, kad prokuroro atsisakymas gali būti siejamas su Šilalės policijos vadovo skundo tyrimu. Todėl palauksiu, kol bus priimtas sprendimas A.Meiženio skundo atžvilgiu. O tuomet, kai matysiu rezultatą, spręsiu, ką daryti, – telefonu „Tauragės kurjerį“ informavo R.Žemaitaitis.

 

Įsijungė ir Antikorupcijos komisija

 

Šis politikas dėl R.Rudmino galbūt neskaidrios veiklos kreipėsi ir į Seimo Antikorupcijos komisiją. Šįkart Seimo narys komisijai vertinti pateikė Šilalės rajone dirbančio antstolio Kęstučio Košio kreipimąsi. Pastarasis skundžiasi, jog jau maždaug metus nebegaunantis Tauragės policijos vykdomųjų dokumentų. Antstolis įžvelgia, kad tai susiję su R.Rudminu – pastarajam ėmus vadovauti apskrities komisariatui, į antstolio K.Košio kontorą nebeatkeliauja Tauragei pavaldžių komisariatų prašymai išieškoti baudas. Antikorupcijos komisijos pirmininkas Kęstas Komskis pritarė bendrapartiečio R.Žemaitaičio skundui. Pirminiame komisijai teikiamo siūlymo projekte K.Komskis siekė pripažinti R.Rudminą sukėlus viešųjų bei privačių interesų konfliktą. Vėliau persigalvota ir liepos 28 dienos posėdyje svarstyta tik ydinga antstolių pasirinkimo tvarka. Antikorupcijos komisija vadovavosi Antstolių rūmų atsakymu, kuriame teigiama, kad išieškotojas (Policijos komisariatas) pats sprendžia, į kurį antstolį kreiptis. Todėl dauguma komisijos narių pažeidimo Tauragės policijos komisariato vadovo elgesyje neįžvelgė. Tačiau, pasak pirmininko K.Komskio, priimtas bendras sutarimas – komisija kreipėsi į generalinį komisarą V.Telyčėną, Ūkio ministeriją bei teisingumo ministrą Remigijų Šimašių.

– Ne kartą klausėme Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovo, kuo vadovaudamasis jis sprendžia, kuriam antstoliui pavesti skolų išieškojimą. Atsakymas būdavo vienas – pagal antstolio darbo kokybę. Tačiau, Antikorupcijos komisijos suvokimu, komisariato vadovas neturi kompetencijos spręsti apie antstolio veiklą. Todėl įžvelgėme įstatymuose bei antstolių veiklos tvarkoje spragą. Manome, jog komisariatai turėtų dirbti su visais jo teritorijoje veikiančiais antstoliais arba skelbti konkursą. Dabar Tauragės apskrityje nusistovėjusi tvarka yra akivaizdžiai negatyvi. Komisariato vadovas jau daugiau nei pusę metų neatsakinėja į antstolio K.Košio siunčiamus raštus. Kiti apskrityje veikiantys antstoliai darbo stoka nesiskundžia. Akivaizdu, įstatymuose atsirado spraga, kuri pareigūnams leidžia piktnaudžiauti. O nuo piktnaudžiavimo iki korupcijos – vienas žingsnis. Tik bėda, kad piktnaudžiavimą galima įrodyti kur kas lengviau nei korupciją. Todėl mūsų komisija susidūrė su rimta problema. Pastarajame komisijos posėdyje priimtus sprendimus su visa surinkta svarstyti medžiaga persiuntėme kitiems atsakingiems šalies pareigūnams, – situaciją komentavo Antikorupcijos komisijos pirmininkas, „tvarkietis“ K.Komskis.

 

„Malonu, kad manimi domimasi“

 

Su Tauragės policijos vadovu R.Rudminu „Tauragės kurjerio“ pokalbis buvo trumpas – pareigūnas tikino nieko nežinąs, nes tris savaites buvo išvykęs.

 – Jūs geriau už mane viską žinote. Juk tris savaites manęs Lietuvoje nebuvo. Tad gali būti, jog kažkas šioje situacijoje yra pasikeitę. Tačiau aš nemanau, kad įstatymai Lietuvoje būtų keičiami tik dėl manęs, greičiausiai jie yra netobuli. Aš visada sakiau, kad policija neturi nustatinėti antstolių veiklos zonų. Apskritai antstolių veikla nėra pavaldi policijai. Mes galime tik tiek daryti įtakos, kiek policijos veikla yra reglamentuota sąveika su antstoliais. Be to, mano turimomis žiniomis, skolos išieškotojas, vadovaujantis Antstolių veiklos įstatymu, turi teisę pasirinkti antstolį pats. Tačiau vėlgi primenu, kad tokia tvarka buvo Lietuvoje iki man išvykstant į užsienį. Šiuo metu jau gali būti ir kas nors pasikeitę. Tačiau šito aš nežinau, – kalbėjo R.Rudminas.

Paklaustas, ką galvoja dėl R.Žemaitaičio ir A.Meiženio skundų bei iniciatyvos jo atžvilgiu pradėti ikiteisminį tyrimą, policijos viršininkas atsakė, jog jis tokių duomenų neturi. O jis pats esą savo atžvilgiu ikiteisminio tyrimo nesirengia pradėti. Jokių įtarimų dėl savo veiksmų R.Rudminas tikino negavęs.

– Smagu, kad mane kažkas prisimena, kad manimi domisi, – baigdamas pokalbį ironizavo Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas R.Rudminas.

Skaityti komentarus (33) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras