Jurbarką sukrėtė jaunuolių mirtys(3)

2010-08-19 14:33

Tragiškas rugpjūčio savaitgalis Jurbarke. Šiurpi statistika – du asmenys mirė, dar du atsidūrė Jurbarko ligoninės reanimacijos skyriuje. Nuo ko mirė ir kuo apsinuodijo, kol kas neaišku. Jurbarko rajono policija laukia oficialių teismo medicinos ekspertų išvadų, kurios turėtų pasirodyti savaitės pabaigoje. Anot Jurbarko rajono policijos komisariato viršininko Mindaugo Baranausko, būtent tada bus galima plačiau kalbėti apie šiuos atvejus. Jurbarko rajono ligoninės atstovai mano, kad visų šių nelaimių priežastis galėjo būti narkotikai.

Reanimacijoje – trys apsinuodijimai

Keturios dienos – trys narkotinėmis medžiagomis apsinuodiję asmenys. Jurbarko rajono ligoninės reanimacijos personalas, ko gero, ilgam įsimins rugpjūčio pradžią. Mat jiems per tris dienas (nuo 6 iki 9 dienos) teko gaivinti tris asmenis. Pirmąjį greitoji pagalba atvežė penktadienį apie vidurnaktį. Antrasis į ligoninę atvyko šeštadienį. Trečiasis reanimacijos skyriuje atsidūrė pirmadienio naktį. Anot vyr. gydytojo A.Šlekio, iš simptomų galima spręsti, kad jie galėjo apsinuodyti narkotinėmis medžiagomis. Pimieji du  iš ligoninės išleisti namo, o trečiąjį teko išvežti į Kauno klinikas.

Pasak A.Šlekio, pirmieji du galėjo apsinuodyti neaiškiomis narkotinėmis medžiagomis. Jis tokią išvadą padarė pagal neįprastus simptomus – sutrikusį kvėpavimą. Anot A.Šlekio, pavartojus narkotikų, paprastai apima euforija, pakili nuotaika, vėliau nerimas.

Abiejų asmenų teigimu, jie narkotikų pavartojo nedaug.

 

Iš reanimacijos – į klinikas

Anot A.Šlekio, pirmadienio naktį į Jurbarko reanimaciją patekęs asmuo elgėsi labai agresyviai. Jį buvo sunku detoksikuoti, nes priešinosi personalui, draskėsi. Bet šiaip ne taip pavyko apraminti. Jis išvežtas į Kauno klinikas. Anot vyr.gydytojo, gali būti, kad tokia audringa reakcija kilo dėl to, kad narkotikus vartojo kartu su alkoholiu.

Narkotikais apsinuodijusį teko detoksikuoti ir praėjusią vasarą. Iš jaunuolio pavyko sužinoti, kad jis autobusų stotyje nusipirko narkotikų, kuriuos vartojo pirmą kartą. Jaunuolis nemiegojo dvi paras, kamavo nerimas. Buvo atvežtas į ligoninę apimtas didelės baimės. Medikams šiaip ne taip pavyko jį nuraminti. Anot A.Šlekio, visa tai rodo, kad narkotikų platinimas vyksta.

Anot vyr.gydytojo, į reanimaciją patenka ir apsinuodijusių alkoholiu jaunuolių. „Patenka po pirmų bandymų pasigerti, t.y. neturintys gėrimo patirties. Tie, kurie išmokę gerti, į mūsų skyrių nepatenka.  Jie moka gerti ir blaivytis“, - sakė jis. Anot jo, apsinuodijus alkoholiu pasekmės ne tokios skaudžios kaip apsinuodijus narkotikais.

 

Savaitgalį yra mirusių jaunuolių

Savaitgalio įvykių suvestinėje – dviejų jaunuolių mirtys. Kol kas nežinia, nuo ko jie mirė. „Kol neatlikta teismo medicinos ekspertizė, tol negalima pasakyti, nuo ko jie mirė. Galima daryti įvairias prielaidas, kurių niekas nei patvirtins, nei paneigs. Net tada, kai žmogų randi kilpoje, negali teigti, kad jis pasikorė. Gal jis mirė ir paskui buvo pakartas“, - sakė Jurbarko rajono policijos komisariato viršininkas Mindaugas Baranauskas. Anot viršininko, savaitgalį buvo ir apsinuodijusių jaunuolių. Kuo apsinuodijo, kol kas neaišku. Vėlgi laukia oficialių teismo medicinos ekspertų išvadų. Anot M.Baranausko, kol kas negalima pasakyti, kuo apsinuodijo – alkoholiu ar psichotropinėmis medžiagomis. „Kiek duomenų turime, tiek. Šiandien apie jokius narkotikus negaliu kalbėti tol, kol nebus oficialių teismo medicinos ekspertų išvadų. Kol kas ekspertų duomenų neturime, kad jie vartojo būtent narkotikus. Ekspertai paėmė kraujo ir kitų skysčių mėginių ir nustatys, nuo ko apsinuodijo“, - sakė M.Baranauskas. Išvados turėtų būti po 3-4 dienų. „Mes oficialių išvadų neslėpsime. Galėsime kalbėtis“, - patikino jis.

 

Pavojingos visos narkotinės medžiagos

Būtent apie tai reikia kalbėti pirmiausiai. Tuo įsitikinęs Narkotikų kontrolės departamento rie Lietuvos Vyriausybės specialistas Rimantas Šagždavičius. „Išvis nevartokite to, kas yra pavojinga. Visos psichoaktyvios medžiagos yra pavojingos, nepriklausomai nuo to, iš kur jas atvežė -  iš tos, ar kitos Nemuno pusės. Kai geriate vaistus, žinote, kokia jo sudėtis, ir gydytojas gali prognozuoti, kas kaip veikia. Pagalvokime, kad bet kurią iš tų narkotinių medžiagų gamina ne vaistų firma. Juos gamina chemijos fabrikėlis lauko sąlygomis. Tas pats narkotikas vieną gali ir užmušti, o kito jis nelabai veikia“, - sakė specialistas. - Tai, kas nepatikrinta, yra ne medikamentas, jau yra pavojinga. Juo labiau, jei medžiaga pagaminta karo lauko sąlygomis.“

 

Pataria tėvams nenusigąsti

Anot Narkotikų kontrolės departamento specialisto, svarbiausia yra bendravimas. „Reikia pažinti savo vaiką, bendrauti su juo, suprasti, kad yra paauglystė, kuomet dažniausiai būna visokių nutrūkimų. Reikia pažinti ir vaiko draugus, kad jie geriau būtų jūsų akyse, o ne išgrūsti į kokius nors kaimus, kur susiras „ratų kvadratų“, - sakė jis. Jei tėvai sužinojo, kad vaikai pavartojo narkotikų, specialistas jiems pataria nenusigąsti. „Kai tėvai išsigąsta, pridaro dar blogiau. Jeigu vaikas pavartojo, priklausomybės nėra, reikia iš karto ištiesti pagalbos ranką ir kartu ieškoti psichologo pagalbos“, - sakė R.Šagždavičius. Anot jo, blogiausia, kai tėvai ieško, kaip paslapčia padaryti testą, ar vaikas nepavartojęs narkotikų. Toks testas gali nepavykti, blogai rodyti, netikti tai medžiagai nustatyti, „ Geriausia yra susitarti, kad reikalinga pagalba. Kartu su vaiku eiti pas psichologą. Ir viskas“, - sakė jis.

 

Tėvai per mažai bendrauja su vaikais

Skaudūs atvejai – nesusikalbėjimo su tėvais pasekmė. Taip mano vyr. gydytojas A.Šlekys. Jis pataria tokių vaikų tėvams nesumesti atsakomybės visuomenei. „Nereikia manyti, jei sūnus ar dukra manęs neklauso, duosiu tabletę ir visos problemos išsispręs. Dažniausiai neklausymas atsiranda dėl nesusikalbėjimo šeimoje. Reikia rasti laiko bendrauti“, - sakė jis. Anot A.Šlekio, tokiai šeimai praverstų psichoterapijos seansai, į kuriuos turėtų įsitraukti visa nariai. A.Šlekys sutinka, kad narkotikus vartoja geresnių, turtingesnių šeimų vaikai. Vargingiau gyvenančių tėvų vaikai dažniausiai svaiginasi alkoholiu. „Reikia žinoti, ką vaikai daro mokykloje, po pamokų, kaip leidžia savaitgalius, laisvalaikį. Taip ir gaunasi, kad vaikui atrodo, kad jis pamestas, negauna pačios šeimos palaikymo.Jei dar atsiranda bėdų, pavyzdžiui, pradeda blogai mokytis, kyla įtampos dėl meilės – jaunuolis ieško būdų tas įtampas sumažinti, pvz., griebiasi narkotikų“, - sakė gydytojas.

Lina Juškaitienė | www.musulaikas.com

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras