Pareigūnų kratos teisėtos(9)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2010-07-13 14:59

Birželio pradžioje Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai dėl Tauragės policijos komisariato pareigūnų veiksmų pasiskundusi tauragiškė Zelma – neteisi. Taip nusprendė jos skundą tyrę Tauragės pareigūnai. Todėl ikiteisminis tyrimas dėl galbūt neteisėtų pareigūnų veiksmų nutrauktas.

„Tauragės kurjeris“ apie tai jau rašė birželį („Įkyrėjo pareigūnų kratos“, Nr.45). Moteris generaliniam prokurorui skundėsi, kad pareigūnai jos namuose lankėsi gegužės pabaigoje – 21 ir 30 dienomis. Jie čia atliko kratą – ieškojo naminės degtinės. Abu kartus policininkai sujaukė namus, grasino nušauti šunį, pylė su degtine šeimininkės sūnui į akis, nors jokių dokumentų, leidžiančių jiems taip elgtis, pareigūnai neparodė, dar daugiau, nė neprisistatė. Dėl tokių veiksmų esą Zelmos anūkas patyręs šoką, o sūnus ilgai gydėsi sužalotą akį. Pastarasis aiškindamas su juo asmeniškai susijusį įvykį teigė, jog taip buvo pažeminta jo ir šeimos narių garbė bei autoritetas, mat abi pareigūnų atliekamas kratas matė ir gali paliudyti tretieji asmenys – liudytojai (draugai, kaimynai). Pareiškėja generalinio prokuroro prašė nustatyti jos namuose kratas atlikusių pareigūnų asmenybes, ar procesiniai veiksmai (krata) buvo atlikti pagrįstai, nepažeidžiant įstatymų. Jeigu būtų nustatyta, kad pareigūnų veiksmai nepagrįsti, moteris prašė jų atžvilgiu pradėti ikiteisminius tyrimus pagal tris baudžiamąsias veikas: neteisėto asmens būsto neliečiamumo pažeidimą, piktnaudžiavimą ir savavaldžiavimą. Apie Generalinės prokuratūros priimtus sprendimus Zelma pageidavo gauti pranešimus paštu.

Savąjį skundą tauragiškė išsiuntė į Vilnių. Tačiau Generalinėje prokuratūroje buvo nutarta jo tyrimą perduoti Klaipėdos apygardos prokuratūrai, o ši nusprendė jį persiųsti žemesnės instancijos, t.y. Tauragės rajono apylinkės prokuratūrai. Prokuroras Povilas Gargasas kreipėsi į vietos policininkus su prašymu surinkti bei pateikti visą su skundu susijusią medžiagą. Liepos pirmosiomis dienomis gavęs atsakymus, prokuroras nutarė ikiteisminį tyrimą dėl neteisėtų pareigūnų veiksmų nutraukti.

– Surinkta pakankamai įrodymų, kad pareigūnai šiuose namuose lankosi nebe pirmą kartą. Taip pat įrodyta, kad daugeliu atvejų jų kratos pasiteisino. Tiek skundą parašiusi Zelma, tiek jos sūnus yra ne kartą bausti už naminės degtinės laikymą, sulaikytas bei nubaustas ir šiuose namuose degtinę neteisėtai įsigijęs vyras. Todėl darytina išvada, jog čia pareigūnai lankosi ne be pagrindo, o vykdydami tiesioginę savo funkciją – siekia užkirsti kelią įstatymo pažeidimams, – pasakojo prokuroras P.Gargasas.

Jis pabrėžia, kad skundo autorė daug ir dažnai skunde cituoja įvairius įstatymus. Todėl prokuroras primena, jog Policijos veiklos įstatyme yra aiškiai nurodyta, kad pareigūnas turi bendrąją teisę lankytis gyvenamojoje patalpoje, jeigu atsiranda pagrįstas įtarimas, jog gali būti padarytas administracinis teisės pažeidimas ar nusikalstama veika. Taip pat tokia pati teisė atsiranda vykdant nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų prevenciją. O gavęs pranešimą apie daromą nusikalstamą veiką ar kitokį teisės pažeidimą arba pats būdamas įvykio liudininku, pareigūnas jau ne turi teisę, bet privalo (Policijos veiklos įstatymas, 21 str. „Policijos pareigūno pareigos“) imtis neatidėliotinų priemonių užkirsti kelią daromai nusikalstamai veikai ar kitam teisės pažeidimui, įvykio vietai bei įrodymams apsaugoti, nusikalstamos veikos liudininkams nustatyti, sulaikyti ir pristatyti į policijos įstaigą asmenį, padariusį įstatymų uždraustą veiką, bei pranešti apie tai policijos įstaigai. P.Gargaso įsitikinimu, Zelmos skunde aprašomų kratų metu pareigūnų veiksmai būtent ir siejami su jų pareigomis. Todėl apie savavaliavimą šiuo atveju kalbos negali būti. Taip pat prokuroras teigia, kad pareigūnai už padarytą žalą, jeigu tokią patyrė asmuo, pas kurį buvo atliekama krata, neatsako. „Policijos pareigūnas, veikiantis pagal įstatymų ir kitų teisės aktų jam suteiktus įgaliojimus, neatsako už žalą, padarytą veikiant pagal įstatymų ir kitų teisės aktų suteiktus įgaliojimus“, – rašoma Policijos veiklos įstatyme.

Jau ir anksčiau skundo autorė abejojo, ar jos reikalavimai pasieks pareigūnų ausis. Tačiau moteris tesitikėjo to, kad per kitą kratą į jos duris pasibeldę pareigūnai elgsis bent kiek padoriau: negąsdins namo gyventojų, iš pradžių prisistatys, parodys dokumentus ir tik po to kibs į darbus. Deja, atrodo, jos lūkesčiams nelemta išsipildyti. Policijai Zelmos namai yra žinomi kaip naminukės „taškas“, tad pareigūnų apsilankymai juose vyks ir ateityje.

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras