Šikšnių Zosės „taške“ – sausra(6)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2009-06-25 09:40

Įsigyti į limonado buteliukus pilstomos naminės kaime vis dar ne problema.

Tauragės kaimuose nepažįstamiems vis sunkiau gauti naminės. Tokią išvadą galima padaryti po „Tauragės kurjerio“ žurnalistinio tyrimo, kurio metu žurnalistai ieškojo, kur kaime galima nusipirkti naminukės. Sulaukus vietinių gyventojų pagalbos, pervažiavus kelis kaimus, naminės degtinės radome tik trečiame kaime nuo paieškų vietos pradžios. Savo ruožtu pareigūnai ir statistika teigia, kad nuo šių metų pradžios, kai įsigaliojo didesnis akcizo mokestis alkoholiui, ir administracinės teisės pažeidimų, ir nusikaltimų dėl naminukės laikymo stipriai padaugėjo.

 

 

Taškams krizės nebaisios 

„Krizė niekada neateina naminės degtinės pardavimo verslui. Kiek aš pamenu, jau apie 40 metų prie visokio laikmečio ir visokių santvarkų prisitaiko Šikšnių kaimo gyventoja, naminukės pardavėja Zosė Žebelienė“, – taip apie vieną Šikšnių kaimo gyventoją „Tauragės kurjerio“ redakcijai atsiųstame laiške parašė anonimu panoręs išlikti žmogus. Laiške jis rašo, kad visi, net kaimo vaikai, žino apie šios moters tašką, kuris nėra paslaptis ir policijai. Laiško autorius tame pačiame laiške klausia, kodėl visi žino apie nelegalią naminės degtinės prekybos vietą, tačiau niekas nieko nedaro.

„Gal Zosė turi ryšių su policija?“ – svarsto skaitytojas.

„Tauragės kurjerio“ žurnalistai nusprendė atlikti žurnalistinį eksperimentą ir pabandyti išsiaiškinti, ar lengva dabar kaime įsigyti naminukės.

 

Šikšniai liko be „taško“

Įtarėme, kad pas Zosę Šikšniuose nematytiems pirkėjams gali būti sudėtinga nusipirkti nelegalaus gėrimo, todėl į pagalbą nutarėme pasitelkti vietinius gyventojus. Pamatę kieme vaikštančius ne itin blaiviai atrodančius du vyrus, užsukę prasitarėme apie reikalą. Paaiškinus, kad reikia naminės degtinės, sulaukėme supratimo. Vienas vyrų kaip mat pasišovė palydėti ir nupirkti namudinio skystimo. Tik perspėjo, kad Zosės tašką neseniai „patvarkė mentai“, todėl reikės pavažiuoti toliau, iki Sartininkų.

 

Sartininkuose pardavėjai baugūs

Nuo Šikšnių iki Sartininkų – apie trejetą kilometrų. Dardant žvyrkeliu, mums pasišovęs padėti naujasis pažįstamas liepė sustoti prie vieno pakelės namo. Užsukęs pas draugą, mašinon jau grįžo su juo. Paaiškėjo, kad šikšniškis Sartininkuose nelabai gerai žino „taškų“ buveines, todėl pasikvietė kartu važiuoti draugą, kuris tai geriau žino. Maždaug trisdešimties naujasis pakeleivis paaiškino, kad puslitris naminės kainuos šešis litus.

Pastarasis dar važiuodamas mašinoje paskambino vieno Sartininkų „taško“ savininkui pasiteirauti, ar gaus nusipirkti naminukės. Baigęs pokalbį pareiškė, kad nieko gero nebus – pardavėja išvažiavusi į Tauragę, todėl nebus kam įpilti.

Tačiau naujieji pažįstami paragino nenusiminti – esą Sartininkuose veikia dar vienas „taškas“. Tik jame labai baugus pardavėjas, todėl patarė sustoti autobusų stotelėje, o patys nuėjo į netoliese stovintį daugiabutį. Deja, ir iš ten grįžo be nieko – pabaigęs „prekę“ tą dieną taškas prekybą nutraukė.

 

Atlygis – gurkšnis naminukės

Ir ši nesėkmė naujiesiems pažįstamiems neatėmė vilties. Mūsų kelionės tikslas – Draudeniai, iki kurių žvyrkeliu nuo Sartininkų dardėti teko apie penketą kilometrų.

Įvažiavus į gyvenvietę mūsų draugas iš Šikšnių parodė medinį, apsilaupiusiais dažais namelį, prie kurio liepė sustoti. Pasak jo, ten kažkada jis yra pirkęs naminės. Bet ir vėl nesėkmė – namo durys atrakintos, tačiau jame – nė gyvos dvasios. Teko vėl ieškoti papildomos pagalbos, kuri netruko pasirodyti pagyvenusio dviratininko pavidalu. Mūsų pagalbininkas iš Šikšnių susistabdė dviratininką ir paaiškino, kad reikia butelio degtinės. Dviratės transporto priemonės vairuotojas neatsisakė pagelbėti ir, palikęs dviratį bei pasiėmęs šešis litus, nudrožė į netoli stovintį namą. Vos po kelių minučių grįžo nešinas „Sprite“ buteliu, kuriame teliuskavo puslitris ruginukės.

Atsilyginome geradariui – pasiūlius, šis nė nemirktelėjęs užsivertė butelį ir tiesiai iš kakliuko patraukė porą gurkšnių. Atsisveikindamas dar paprašė cigaretės ir nuvažiavo savo keliais.

Grįžome atgal per Sartininkus, pakeliui išleidome šikšniškio draugą. Pastarasis net atsisakė atlygio – gurkšnio iš taip ilgai ieškoto butelio. Paaiškino, kad jau kelios dienos kaip „baliavojo“, todėl dabar nori gerai išsipagirioti. Užtat jo draugas Šikšniuose patraukė už abu – vienu atsikvėpimu susipylė kone pusę butelio. Padėkojęs už gerą širdį patraukė darbuotis pas kaimyną.

 

Samanė – savo reikmėms?

O štai Zosė Žebelienė iš Šikšnių šiuo metu laukia pareigūnų sprendimo už jos padarytą administracinės teisės pažeidimą. Garbaus amžiaus moters namuose pareigūnai prieš keletą savaičių rado tris butelius, kaip spėjama, naminės degtinės.

– Dėl savęs laikiau. Ateina kas padėti – tai ir įpilu kokį šlakelį, – „Tauragės kurjeriui“ pasakojo šikšniškė, paklausta, kaip nutiko, kad pareigūnai jos namuose aptiko nelegalios degtinės.

Moteris dievagojosi, kad jos niekada niekam nepardavinėjo, nors dar sovietiniais laikais yra bausta už tokį pažeidimą.

– Vyras neįgalus, kas man padės be degtinės. Vežiojo čia kaime žuvį pardavinėdami, pasiūlė naminės tai ir nusipirkau, – pasakojo moteris.

Anot jos, šnekos, kad ji iš naminės „biznį“ daro, tėra piktų kaimynų šmeižtas.

 

Nusikaltimų daugėja

Kelerius metus iš eilės mažėjęs nusikaltimų dėl didelių kiekių naminės degtinės gaminimo, gabenimo ar realizavimo skaičius nuo šių metų pradžios ženkliai pašoko. 2005 metais Tauragės policijos komisariato pareigūnai rajone išaiškino 13, 2006 metais – 11, 2007 metais – 5, 2008 metais – 4 tokius nusikaltimus. Per 5 šių metų mėnesius jau užregistruoti 3 tokie nusikaltimai. Pernai visoje Tauragės apskrityje pradėta 11 ikiteisminių tyrimų dėl naminės degtinės, o per penkis šių metų mėnesius – jau 38.

Vygandas Mylimas, laikinasis Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas, „Tauragės kurjeriui“ pasakojo, kad vienas paskutiniųjų naminukės sulaikymo atvejų užregistruotas gegužės 20 dieną. Pareigūnai surado ir paėmė du didelius kiekius skiesto spirito – sulaikytame automobilyje rado 60 penkių litrų talpos kanistrų, o vienoje sodyboje prie Pagėgių – 22 trisdešimties litrų kanistrus.

Daugėja ir administracine tvarka baudžiamų asmenų, naminukės turinčių nedideliais kiekiais. Pernai pareigūnai Tauragės rajone nubaudė 24 asmenis. Per penkis šių metų mėnesius jau nubaustas 31 naminės degtinės turėtojas. Pas juos pareigūnai rado ir konfiskavo 56 litrus namudinio alkoholinio gėrimo.

Skaityti komentarus (6) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras