DNR įrodymus saugo dešimtmečiais(1)

lrytas.lt | news@lrytas.lt

2009-06-13 07:20

Šiomis dienomis DNR tyrimų rezultatų labiausiai laukia Tamara Miliūnienė. Po papildomos DNR ekspertizės paaiškės, ar ši moteris galėjo prieš mėnesį Klaipėdoje pagimdyti ir nužudyti dvynukus.

43 metų tauragiškė T.Miliūnienė prieš savaitę buvo sulaikyta po pirminių DNR tyrimų. Jos DNR pavyzdžiai po vieno ankstesnio įvykio buvo policijoje.

 

Kriminalistai nustatė, kad anksčiau į teisėsaugos akiratį patekusios tauragiškės ir į konteinerį išmestų naujagimių DNR beveik sutampa.

 

Rengiasi kreiptis į teismą

 

Policijos pareigūnų moteriai mestus įtarimus ginekologai linkę paneigti.

 

Jie po T.Miliūnienės apžiūros pareiškė, kad Airijoje pastaruosius kelerius metus gyvenusi moteris prieš mėnesį tikrai negimdė. Nepaisant tokių gydytojų išvadų, jai vis tiek vieną naktį teko praleisti areštinėje.

 

Praėjusį pirmadienį tyrėjai dar kartą paėmė moters ir jos draugo seilių bei plaukų pavyzdžius pakartotiniams DNR tyrimams. T.Miliūnienė įsitikinusi, kad nauji rezultatai privers kriminalistus pripažinti, jog jie smarkiai suklydo.

 

Po tokio teisėsaugininkų akibrokšto moteris yra pasiryžusi savo garbę ginti teisme.

 

Tyrimai – patikimi

 

Ar gali DNR klysti? Juk specialistai tvirtina, kad DNR tyrimai žmogaus tapatybę gali patvirtinti labai tiksliai. Naudojant modernias technologijas žmonės identifikuojami net po kelių dešimčių metų.

 

Vilniuje įsikūrusio M.Romerio universiteto Teismo medicinos instituto serologijos ir DNR laboratorijos vedėja Rima Baranovienė „Lietuvos rytui“ teigė, kad DNR tyrimų patikimumas – 99,9999 procento.

 

2008 metų pabaigoje Teismo medicinos institute dėl pamestų kūdikių buvo tiriami net aštuonių moterų DNR.

 

Nė vienas iš šių tyrimų nepasitvirtino.

 

DNR ekspertams tenka ieškoti ne tik motinų bei tėvų.

 

Tokie tyrimai taip pat reikalingi aiškinantis kriminalinius nusikaltimus. Į DNR laboratoriją pristatomi nusikaltimų vietose likę kraujo, spermos ir seilių pėdsakai.

 

Gavus kraujo mėginį pirmiausia reikia nustatyti, ar tai – žmogaus kraujas. Tik tuomet DNR rezultatai lyginami su įtariamųjų kraujo tyrimais.

 

Reakcija – dvejopa

 

Panašiai tiriami ir išžaginimo atvejai. R.Baranovienė pasakojo, kad žagintojus pagal DNR surasti galima net po daugybės metų. Neseniai laboratorija tyrė vyro, kuris prieš aštuonerius metus galėjo išžaginti moterį, spermos mėginį. Po tyrimo įtarimai nepasitvirtino.

 

Vyrų, kuriems DNR tyrimai padeda išvengti atsakomybės už gimusius vaikus, kasmet vis mažėja.

 

Pavyzdžiui, 2007 metais nepasitvirtino 24 procentai tėvystės atvejų, praėjusiais metais neigiamus atsakymus gavo 16 procentų ištirtų vyrų.

 

„Gavę neigiamą rezultatą vyrai dažniausiai apsidžiaugia, tačiau būna ir tokių, kurie nuliūsta sužinoję, kad augino ir mylėjo ne savo vaiką“, – sakė R.Baranovienė.

 

Kartą į Teismo medicinos institutą po žmonos mirties kreipėsi vyras. Šeima augino penkis vaikus. Po DNR tyrimų paaiškėjo, kad jis nebuvo nė vieno vaiko tėvas.

 

Tvarką teko sugriežtinti

 

Tiriant kriminalinius nusikaltimus medicinos ekspertai rezultatus perduoda kriminalinės policijos pareigūnams, o į jų akiratį patekusių asmenų DNR kaupiami specialiame banke.

 

DNR ekspertizė reikalinga ir bandant nustatyti sudegusių, avarijose sumaitotų ir suirusių lavonų tapatybę.

 

Ekspertizė nedaroma tik tuomet, kai artimieji žuvusįjį atpažįsta pagal kokius nors išskirtinius požymius.

 

Kitais atvejais iš artimiausių giminaičių imama kraujo ir gauti rezultatai lyginami su mirusiojo DNR.

 

Ši tvarka sugriežtinta maždaug prieš septynerius metus, kai viename rajone buvo palaidotas per gaisrą žuvęs žmogus. Artimieji patvirtino, kad žuvo sodybos šeimininkas, tačiau po kiek laiko jis sveikas ir gyvas sugrįžo namo.

 

R.Baranovienė pasakojo, kad nustatyti žmogaus tapatybę įmanoma net po kelių dešimčių metų. Tada tiriami kaulų audinių mėginiai.

 

Atgavo tėvo palaikus

 

Medicinos ekspertai vienai garbaus amžiaus moteriai padėjo susigrąžinti Tuskulėnų kapavietėje atkasto tėvo palaikus.

 

Moteris žinojo, kad jis ten buvo palaidotas prieš 65 metus. Ekspertams buvo pateikti trijų vyrų kaulų mėginiai, ir palaikai grąžinti dukteriai.

 

Kol buvo rastas maždaug prieš dešimt metų Žemaitijoje dingusios moters kūnas, ekspertams teko tirti kelių moterų kaulų audinius.

 

Dingusios moters palaikai surasti po penkerių metų visai kitame Lietuvos mieste.

 

* * *

 

Dirba modernia technika

 

* Ieškant tėvų ir motinų M.Romerio universiteto Teisės medicinos institute per metus atliekama apie 500 tyrimų. Kad būtų nustatyta žuvusiųjų tapatybė, kasmet atliekama apie 100 DNR tyrimų.

 

* DNR rezultatai iš kraujo ir spermos mėginių nustatomi maždaug per savaitę. Tirti kaulų audinius tenka ilgiau. Tačiau po nelaimių, kai artimieji ruošiasi laidotuvėms, tokie tyrimai atliekami be eilės.

 

* M.Romerio universiteto Teisės medicinos institute naudojama tokia pat tyrimų įranga kaip Vakarų šalyse.

 

* Bendra Europos DNR tyrimų bazė įrengta Vokietijoje, iš kur kartą per metus atsiunčiamos užduotys. Ištyrus atsiųstus mėginius patvirtinama, kad laboratorija dirba tiksliai.

 

* Serologijos ir DNR tyrimų laboratorijoje – sterili aplinka. Ji įrengta taip, kad tyrimams reikalingi mėginiai būtų apsaugoti net nuo oro gūsių. Oras šiose patalpose juda tik viena kryptimi.

 

* * *

 

Primena virvines kopėčias

 

* DNR (deoksiribonukleino rūgštis) yra kiekvienoje gyvoje ląstelėje, daugiausia jos branduolyje.

 

* Joje yra tripletiniu kodu užkoduota genetinė informacija, kuri perduodama dalijimosi metu naujoms ląstelėms, o per lytines ląsteles – individo palikuonims. Kiekvienos organizmų rūšies DNR yra specifinė.

 

* DNR molekulė yra tokia plona, kad jos neįmanoma pamatyti net pro galingiausius optinius mikroskopus.

 

* DNR grandinė – tai dviguba spiralė, kuri yra panaši į susuktas virvines kopėčias su daugybe pakopų.

 

* 1944 metais nustatyta deoksiribonukleino rūgšties reikšmė paveldimumui.

Milda KUIZINAITĖ | LR korespondentė

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras