Teismas ištaisė policininkų klaidą(15)

Gintaras GRAŽINSKAS | gintaras@kurjeris.lt

2008-11-24 11:12

Tauragiškiui pavyko įrodyti, kad Tauragės policininkai suklydo

Klaipėdos apygardos administraciniame teisme tauragiškis Donatas Mačiulis įrodė, kad Tauragės policininkai klydo. Visuomenę ginti privalančių pareigūnų klaida, nepagrįstai apkaltinant tauragiškį pasišalinimu iš avarijos, kurios nepadarė, jam kainavo apie pustrečio tūkstančio litų ir apie tris mėnesius trukusį procesą.

 

 

Apkaltino pabėgimu iš avarijos vietos 

Liepos pabaigoje į Tauragės policijos komisariatą iškviestas tauragiškis Donatas Mačiulis buvo šokiruotas, kai sužinojo, kad yra kaltinamas avarijos sukėlimu ir pasišalinimu iš įvykio vietos. Eismo įvykį tyrę pareigūnai surašė administracinės teisės pažeidimo protokolą už tai, kad D.Mačiulis liepos 17-osios rytą neva vairavo automobilį „Opel Kadett“, kuriuo Vytauto gatvėje trenkėsi į kitą automobilį ir atsiprašęs nukentėjusio vairuotojo pabėgo iš avarijos vietos.

– Iš pradžių maniau, kad pareigūnai juokauja. Paskui aiškinau, kad tuo metu, kai užregistruota avarija, aš buvau pas savo draugę. Prašiau, kad pareigūnai surengtų mano ir tikrojo automobilio savininko akistatą, tikėdamasis, kad jis patvirtins, jog man niekada nėra davęs šio automobilio. Tačiau pareigūnai nekreipė dėmesio į mano prašymus, lyg labai norėdami nubausti būtent mane, – „Tauragės kurjeriui“ pasakojo D.Mačiulis.

Kęstutis Lukošius, Tauragės policijos Eismo priežiūros skyriaus laikinasis viršininkas, praėjus kelioms dienoms po protokolo surašymo priėmė D.Mačiuliui nepalankų nutarimą. Pareigūno sprendimu, tariamam avarijos kaltininkui buvo paskirta 3800 litų bauda.

Kreipėsi į teismą

Pasišalinimu iš avarijos, kurios nepadarė, apkaltintas ir už tai nubaustas D.Mačiulis nesitaikstė su neteisinga nuobauda ir norėdamas įrodyti savo nekaltumą kreipėsi į advokatą. Policijos surinktą medžiagą įvertinęs advokatas Piotras Orlovas jau tada „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad akivaizdžiai buvo matyti, jog bylos nagrinėjimo beveik nebuvo, o pareigūnai rėmėsi tik vieno asmens teiginiu, kad automobilis buvo atiduotas kažkokiam Donatui Mačiuliui.

– Juk policija turi ginti ir padėti visuomenei. Tačiau pareigūnai nepatikrino visų aplinkybių, net neįsitikino, ar tai tas pats pažeidimą padaręs asmuo, – tada „Tauragės kurjeriui“ sakė advokatas P.Orlovas.

Nutarimą panaikino

Klaipėdoje D.Mačiulio skundas išnagrinėtas lapkričio 7 dieną. Neteisingai nubaustas tauragiškis teismo prašė panaikinti Tauragės policijos komisariato pareigūnų priimtą nutarimą dėl jo nuobaudos už pasišalinimą iš avarijos vietos.

Į teismo posėdį buvo pakviesti atvykti ne tik medžiagą tyrę policininkai, D.Mačiulis, bet ir kito avarijoje sudaužyto automobilio vairuotojas tauragiškis, buvęs kandidatas į Seimą Virginijus Bartušis. Jis teisme paliudijo, kad automobilį, kuris trenkėsi į jo mašiną, vairavo ne nubaustasis D.Mačiulis, o kitas asmuo. Kiti liudytojai patvirtino, kad nubaustasis avarijos dieną buvo pas savo draugę ir važinėjosi kita mašina.

Teisme paaiškėjo ir tai, kad avarijos aplinkybes tyrę Tauragės policijos komisariato pareigūnai Žydrūnas Bendikas ir Ričardas Sinkus eismo įvykio vietoje nematė avariją sukėlusio asmens, o tik rėmėsi liudytojo, nurodžiusio, kad automobilį „Opel Kadett“ davė Donatui Mačiuliui, parodymais.

Po beveik dvi valandas trukusio skundo nagrinėjimo teisėja V.Stonkuvienė patenkino jį ir panaikino nutarimą, kuriuo D.Mačiuliui buvo skirta 3800 litų bauda, o administracinę bylą nutraukė.

Gali prašyti žalos atlyginimo

– Viskas tęsėsi daugiau kaip tris mėnesius. Man tai kainavo apie 2500 litų. Buvo gaišinami kiti bylos dalyviai, kai viską galėjome išspręsti dar Tauragėje, policijos pareigūnų kabinete. Tereikėjo surengti mano ir bent nukentėjusio vairuotojo akistatą ir viskas būtų paaiškėję. Susidarė įspūdis, kad pareigūnai nė nenorėjo ieškoti tikrojo avarijos kaltininko, – „Tauragės kurjeriui“ po teismo proceso sakė D.Mačiulis.

Lietuvos Konstitucija numato teisę į žalos atlyginimą, jei ją asmuo patiria dėl valstybės kaltės. Advokato Tado Kelpšo teigimu, jei valstybės ar atskirų jos pareigūnų veiksmais asmeniui padaroma žala, asmuo turi teisę pateikti ieškinį teismui dėl šios žalos atlyginimo.

Ieškos tikrojo kaltininko

Kęstutis Lukošius, laikinasis Tauragės policijos komisariato Eismo priežiūros skyriaus viršininkas, priėmęs nutarimą dėl D.Mačiulio nuobaudos, šį atvejį pavadino nesusipratimu. Įsiteisėjus teismo nutarimui, administracinės bylos nagrinėjimas, pasak pareigūno, atnaujintas – ieškoma tikrojo avarijos kaltininko. Kiek tai užtruks, K.Lukošius nesiryžo prognozuoti. D.Mačiulio administracinės bylos tyrimas netruko nė dviejų savaičių.

Dėl to, kad už pažeidimą buvo nubaustas ne tas asmuo, K.Lukošius sakė nematantis pareigūnų kaltės. Nei įvykį tyrę pareigūnai, nei kiti Tauragės policijos komisariato atstovai D.Mačiulio neatsiprašė.

Skaityti komentarus (15) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras