Nuosprendis - ūkininkus apgaudinėjusiai gyvulių supirkėjai(3)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2008-06-21 10:44

Birželio 6 d. Tauragės rajono apylinkės teisme teisėjas Edmundas Žukauskas perskaitė nuosprendį, kuriuo buvusi tauragiškė, dabar gyvenanti Klaipėdoje, savo gyvenamąją vietą deklaravusi Portugalijoje, pripažinta kalta ir pagal LR baudžiamojo kodekso 182 straipsnio 2 dalį nubausta pusketvirtų metų laisvės atėmimu, bausmę atliekant pataisos namuose. Baudžiamojoje byloje iš jos priteisti civiliniai ieškiniai maždaug už 300 tūkstančių litų.

Nuteisti du 

Tauragės rajonas išskirtinis tuo, kad čia po 1997 metais prasidėjusios krizės bankrutavo daug nedidelių mėsos perdirbimo įmonių, nuo gyvulių supirkėjų nukentėjo šimtai ūkininkų. Tačiau už žemdirbių apgaudinėjimą nuteisti tik du – ŽŪB „Veluikiai“ vadovas ir individualios įmonės savininkė R.Toliušienė. Kiti atsipirko bankrotais. Už ūkininkų apgaudinėjimą baudžiamoji byla iškelta ir Birutei Šiaulienei, tačiau ji pasislėpė, iki šiol nepavyksta rasti. R.Toliušienė pagal išduotą Europos Sąjungos arešto orderį buvo sulaikyta Portugalijoje, 2006 metų sausį parvežta į Lietuvą.

R.Toliušienė neatsiskaitė su 223 ūkininkais, už supirktus gyvulius liko skolinga 447062 litus. Baudžiamoji byla pradėta nagrinėti šių metų vasario 7 dieną. Birželio 6 d. paskelbtas nuosprendis įsiteisės birželio 26-ąją. 

Už didelės vertės svetimo turto įsigijimą apgaulės būdu, didelės turtinės prievolės išvengimą LR baudžiamojo kodekso 182 straipsnio 2 dalyje numatoma bausmė – laisvės atėmimas iki aštuonerių metų. Šioje byloje palaikęs valstybės kaltinimą prokuroras Nomedas Metrikis buvusiai verslininkei R.Toliušienei prašė skirti ketverių metų laisvės atėmimo bausmę. Teismas skyrė ją kiek mažesnę – trejus metus ir šešis mėnesius nelaisvės, prokuroras sakė nuosprendžio neskųsiąs. Ar nuosprendį skųs R.Toliušienė, nepavyko sužinoti.

Kalta neprisipažino

Tardymo metu ir apklausiama teisme R.Toliušienė kalta neprisipažino. Dėl to, kad didelę pinigų sumą liko skolinga ūkininkams už supirktus gyvulius, ji kaltino kitus –  įmonėje dirbusius dukrą, žentą, buhalterę, tuometinę ekonominę padėtį. Aiškino, kad 1998 metais įsteigtai mėsos perdirbimo įmonei, kurioje dirbo 12 žmonių, pradžioje neblogai sekėsi. Mėsa ir jos gaminiai buvo pardavinėjami Kauno bazėms, Klaipėdos turguje. Sakė, kol iš ūkininkų gyvulius pirko pati, už juos atsiskaitydavo, vėliau gyvulius pirko kiti darbuotojai ne iš ūkininkų, o iš supirkimo punktų ir už juos nebeatsiskaitydavo. Buvusi verslininkė teigė pirkusi įvairių įrenginių, buvę daug išlaidų, mažai pajamų, nes dėl didelės supirkėjų konkurencijos už gyvulius esą buvo mokama per dideli pinigai. Teigė, kad įmonėje buvo blogai organizuotas darbas, visi ją apgaudinėję, ėmęsi kauptis nuostoliai. Nors R.Toliušienė buvo įmonės savininkė, savęs dėl nieko nekaltino, o slapstymąsi nuo kreditorių ir teisėsaugos vertino tik kaip paprastą išvykimą į kitą šalį.

Priteista ne visa suma

Per neilgą veiklos laikotarpį – nuo 1998 metų rugsėjo 9 d. iki 2000 metų gruodžio 31 d. R.Toliušienė ūkininkams liko skolinga 447062 Lt, tačiau ne visa ši suma baudžiamojoje byloje buvo priteista iš buvusios verslininkės, nes dalį už gyvulius negautų lėšų ūkininkams kompensavo bankrutuojančių įmonių fondas. Daliai ūkininkų ji privalo už gyvulius sumokėti pagal civilinėse bylose išduotus teismo įsakymus.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras