TRATC‘as skelbia konkursą – degins atliekas(0)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2017-06-01 13:04

Autorės nuotrauka

Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras savo veiklą suka nauja kryptimi – dalį į sąvartyną patenkančių atliekų ruošiasi deginti. Skelbiamas konkursas atliekų deginimo paslaugai pirkti. Pasak centro vadovo Kęstučio Komskio, atliekų deginimas – progresyvus šiukšlių sunaikinimo metodas. Leidimą tokiu būdu mažinti į Kaupių sąvartyną patenkančių atliekų TRATC‘ui suteikė įmonės valdyba.

Planuoja sudeginti 6000 tonų

Kaip skelbiama viešųjų pirkimų portale, TRATC‘as perka dvi – atliekų transportavimo ir jų deginimo paslaugas. Pirkimo sąlygose nurodoma, kad bus deginamos atliekos, likusios po antrinio rūšiavimo. Deginti tinkamas atliekas TRATC‘as paslaugos teikėjui įsipareigoja pristatyti ne toliau nei 130 km nuo sąvartyno Kaupių kaime. Iki šių metų pabaigos planuojama sudeginti apie 6000 tonų atliekų. Sutartis su konkurso laimėtoju bus sudaroma iki šių metų gruodžio 31 dienos ir gali būti pratęsta dar šešis mėnesius.

TRATC‘o paskelbtas pirkimas viešųjų pirkimų portale populiarus. Šią savaitę jis peržiūrėtas per 60 kartų.

Lietuvoje – viena įmonė

Pasak TRATC‘o direktoriaus Kęstučio Komskio, Lietuvoje veikia vienintelė atliekas deginanti įmonė – Klaipėdoje. Paklaustas, ar tai reiškia, kad tik ji ir gali dalyvauti įmonės skelbiamame konkurse, K.Komskis pasvarstė, kad tokią paslaugą gali teikti ir kaimyninių valstybių – Latvijos, Lenkijos, Estijos įmonės. 

– Tai nereiškia, kad visas į sąvartyną patenkančias atliekas deginsime. Tik 6000 tonų, tai labai maža dalis. Pavyzdžiui, pernai į Kaupių sąvartyną suvežėme 23 tūkstančius tonų atliekų. Kad įvykdytume visas Europos Sąjungos direktyvas, vienas atliekų šalinimo būdų yra deginimas, kad į sąvartyną patektų mažiau atliekų, kad sąvartyno eksploatavimo laikas būtų ilgesnis, – sakė K.Komskis.   

Konkurso rezultatai turėtų paaiškėti per mėnesį.

Skambiai pareiškė, kad tvarką keis

TRATC‘as, pasak K.Komskio, jau ruošiasi naujai savivaldybės tarybos patvirtintai atliekų mokesčio skaičiavimo tvarkai. Gegužės 17-ąją taryba patvirtino dvinarę mokesčio sistemą – 40 proc. mokesčio sudarys pastovioji, 60 proc. – kintamoji dalys. Tačiau jau po posėdžio, tvarką patvirtinus, savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis pareiškė, kad spendimą taryba priėmė skubotai ir jis siūlys tvarką keisti, ką ir bandė daryti gegužės 17-osios posėdžio metu. Deja, tąkart nei M.Petraitis, nei meras Sigitas Mičiulis nesugebėjo įvardyti, kuriuos atliekų mokesčio skaičiavimo metodikos punktus reikėtų keisti, jei jis būtų skaičiuojamas pagal M.Petraičio siūlymą – 20 proc. pastoviąją ir 80 proc. kintamąją dalis. M.Petraičio teigimu, iki kito savivaldybės tarybos posėdžio planuojama „20 ir 80 procentų dvinarės metodikos santykį įforminti dokumentaliai, parengus skubotai priimto sprendimo projekto pakeitimą“.

Tačiau skambiai pareiškęs ketinantis tvarką keisti, M.Petraitis išėjo atostogų. Pirminį rinkliavos mokesčio skaičiavimo projektą rengusi savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausioji specialistė Neringa Kedavičiūtė-Glavinskė „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad bent jau kol kas savivaldybės administracijos vadovybė jai neskyrė jokių rinkliavos metodikos keitimo skaičiavimo užduočių.

Direktorius galvos nesuka

Jei taryba birželį vis dėlto grįžtų prie šio klausimo svarstymo ir dauguma nubalsuotų už M.Petraičio siūlymą (socialdemokratų frakcijos nariai buvo prieš tokį sprendimo projektą, teigdami, kad tokiu atveju bus grįžta prie ankstesnės sistemos, kai nesąžiningi gyventojai atliekų atsikratydavo nelegaliais būdais – veždavo į miškus ar daugiabučių konteinerius, kad tik nereiktų mokėti), mokestis gyventojams mažėtų bene perpus. Ką tai reikštų TRATC‘ui ir visai atliekų tvarkymo Tauragėje sistemai?

TRATC‘o direktorius K.Komskis dėl to galvos ypatingai nesuka, nors sako, kad tokiu atveju atliekų tvarkymo įmonė gautų mažiau veiklos sąnaudoms būtinų lėšų.

– Apskaičiuota, kad mūsų veiklai – kad atliekų tvarkymo sistema veiktų efektyviai, reikia 40 ir 60 procentų dvinario mokesčio. Mūsų būtinosios sąnaudos sudaro net kiek daugiau nei 40 procentų, kurie įtraukti į pastoviąją mokesčio dalį. Todėl valdyba ir siūlė tokią skaičiavimo tvarką. Jei mokestis būtų nustatytas kitoks, kitaip jį ir skaičiuotume. Politikų priimtą sprendimą, koks jis bebūtų, turėtume vykdyti, o kokios būtų pasekmės, prognozuoti sunku. Kol kas nė neskaičiavome, kiek gyventojams mokestis tokiu atveju mažėtų, nes šiuo metu tai neaktualu, – sakė K.Komskis.

Jei atsitiktų taip, kad pagal mažesnio mokesčio tvarką TRATC‘as savo veiklai pritrūktų pinigų, lėšų trūkumą iš biudžeto pagal koncesijos sutartį turėtų dengti savivaldybė. Taigi bet kokiu atveju už įmonės veiklą būtų sumokėta iš mokesčių mokėtojų kišenės.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras