Vyriausybė liepia atimti neprižiūrimus kapus. Ar Tauragė taip darys? (6)

Daiva ŽEBELIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2017-03-13 06:52

Perduoti kitiems kad ir neprižiūrimų kapaviečių Tauragės miesto seniūnija nesiryžta. Autorės asociatyvi nuotrauka 

Vyriausybei patikslinus kapaviečių priežiūros tvarką, savivaldybėms pavesta registruoti neprižiūrimus kapus ir viešinti informaciją apie juos internete. Tauragės rajono savivaldybė nėra sudariusi komisijos, kuri stebės kapavietes ir priims sprendimus dėl neprižiūrėtų likimo, o miesto seniūnas Virginijus Žilius aiškina, kad bent jau Tauragės miesto kapinėse nėra problemų nei dėl neprižiūrimų kapaviečių, nei dėl laidojimo vietų stokos, todėl draskyti kapaviečių nesą būtinybės. 

Reglamentavo, kas yra neprižiūrėta kapavietė 

Kaip skelbia Aplinkos ministerija, Vyriausybė pritarė siūlymui patikslinti kapaviečių priežiūros tvarką ir pakeitė Kapinių tvarkymo taisykles. Dabar jos aiškiai reglamentuoja kapaviečių pripažinimą neprižiūrimomis ir teisės jas prižiūrėti suteikimą. Tai esą visiškai susiaurino landą galimai korupcijai skirstant apleistas kapavietes.

Iki šiol sprendimą paskelbti kapavietę neprižiūrima dažniausiai priimdavo vienas savivaldybės įgaliotas asmuo. Be to, nebuvo aiškių kriterijų nustatyti, ar kapavietė tvarkoma. Pagal dabartinę tvarką kapavietė laikoma netvarkoma, kai ja niekas nesirūpino mažiausiai dvejus metus.  

Atsižvelgusi į Specialiųjų tyrimų tarnybos pateiktą antikorupcinio vertinimo išvadą, Vyriausybė nutarė, kad apie kapavietės būklę turės spręsti savivaldybės sudaryta speciali komisija, kuri dvejus metus stebės, ar kapavietė tvarkoma. Ši komisija turės priimti sprendimus dėl neprižiūrimos kapavietės statuso suteikimo ir kapo identifikavimo. Savivaldybės interneto svetainėje turės būti skelbiami duomenys apie neprižiūrimas ir jau pripažintas neprižiūrimomis kapavietes.

Jeigu kapavietė netvarkoma, jos priežiūra ir teisė joje laidoti atiteks kitiems asmenims.

Komisijos nėra

Tauragės miesto seniūnas Virginijus Žilius „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad Tauragės rajono savivaldybė nėra sudariusi komisijos, kuri galėtų stebėti kapavietes ir skelbti, kurios neprižiūrimos, bei perleisti kitiems prižiūrėtojams.

Anot seniūno, leidimai laidoti neprižiūrimose kapavietėse išduodami pagal 2008 metais Vyriausybės nutarimu patvirtintą Leidimo laidoti neprižiūrimose kapavietėse išdavimo tvarkos aprašą. Apraše numatytas užlaidojimas neprižiūrimose kapavietėse ne mažiau kaip po 25-erių metų, išsaugant išlikusius paminklus ir užrašus. V.Žilius sakė, kad neprižiūrimų kapaviečių yra visose kapinėse, todėl periodiškai kapinėms prižiūrėti Tauragės miesto seniūnija paskiria papildomų darbuotojų.

Miestas turi trejas kapines: Papušynės, kurios yra riboto laidojimo, senosios, kurios padalintos trims konfesijoms – pravoslavams, katalikams, liuteronams, ir Dunokų, kuriose mažiausiai dvidešimčiai  metų yra vietos laidojimui.

– Senosios kapinės yra istorinės vertės, jose yra senovinių antkapių. Kaip galime, taip patys tvarkome. Kadangi Tauragėje pakanka laidojimo vietų, tai ir draskyti senų kapų nėra būtinybės. Atsiradus giminaičiams, dėl to gali kilti problemų, – sakė V.Žilius.

Anot seniūno, nei Papušynės, nei Dunokų kapinėse opios problemos dėl kapų nepriežiūros nėra. Kapavietės identifikuojamos, duomenys suvedami į elektroninį registrą.   

Maždaug 100 neprižiūrėtų kapaviečių 

„Tauragės kurjerio“ kalbinta Papušynės kapines prižiūrinti Vanda Puidokienė sakė pritarianti naujajai tvarkai. Šiose kapinėse yra net tris dešimtmečius nelankomų kapaviečių. Ankstesniaisiais metais ant neprižiūrimų kapaviečių prieš Vėlines prižiūrėtoja net padėdavusi perspėjančius raštelius – jei artimieji neprižiūrės kapo, jis bus atiduotas laidoti kitiems, tačiau situacija nesikeitė. Moteris svarsto – galbūt kai kurių niekas neprižiūri, nes nebėra kam, nebeliko artimųjų.

Pasak kapinių prižiūrėtojos, 9 ha Papušynės kapinių plote yra apie 100 apleistų kapaviečių. Pagal 2013 metų skaičiavimą šiose kapinėse suformuotos 4606 kapavietės, laidoti čia pradėta 1971 metais. Kapavietes prižiūrintys asmenys kapinių žurnale registruojami nuo Lietuvos nepriklausomybės atgavimo laikų.

V.Puidokienė pasakojo, kad kai kurie žmonės, atvykę lankyti savo artimųjų kapų, nurauna piktžoles ir nuo gretimų neprižiūrimų kapų, kartais žvakelę uždega. Žolę nuo tokių kapų nupjauna ir kapinių prižiūrėtojai.

Nauja tvarka ragins neapleisti kapų

Dunokų kapinės dar gana naujos, nors ir praėjo 25-eri metai nuo jų įrengimo. Pasak šių kapinių prižiūrėtojos Vidos Augaitienės, kapinėse yra daugiau nei 1100 kapaviečių, visiškai neprižiūrimų gal tik penkios.

– Kai kurių kapaviečių, atrodo, niekas jau nelanko, bet per Vėlines ten dega žvakutės. Gal giminės atvažiuoja, o gal prie kaimyninio kapo atvykę kitų mirusiųjų artimieji uždega. Aš pati turėdama laiko sutvarkau buvusių benamių kapavietes. Manau, kad neprižiūrimas kapavietes reikia perduoti kitiems. Nors neabejoju, dėl to gali kilti problemų. Kita vertus įsigaliojus naujai tvarkai kapus apleidę asmenys turėtų sukrusti, – įsitikinusi V.Augaitienė.

Skaityti komentarus (6) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras