Priešvelykinio šurmulio turguje nedaug(2)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2017-04-14 08:53

Ant turgaus prekystalių puikuojasi įvairiausia technika numarginti velykaičiai. Birutės Slavinskienės nuotrauka

Po kelių dienų jau Velykos, tačiau turgelyje prie muzikos mokyklos pirkėjų antplūdžio nėra. Prekystaliai nukrauti medumi, vaistažolėmis, daržovėmis, kitokiomis gėrybėmis, jau galima rasti ir šviežių svogūnų laiškų, salotų, ridikėlių, jau prekiaujama ir pavasarinėmis gėlėmis. Netrūksta ir prekiaujančiųjų margučiais. Tačiau perka juos retas – dažniau tiesiog gėrisi ir klausinėja, kaip jie numarginti. O išgirdę kainą paprastai eina pro šalį.

Prieš Velykas, kaip ir kitas tradicines šventes, anksčiau tauragiškiai būdavo įpratę apsipirkti turguje. Netrūkdavo pirkėjų ir turgelyje prie muzikos mokyklos. Šiemet pirkėjų antplūdžio turgelyje nėra. Jei perkančių mėsą, rūkytus jos gaminius ar daržoves daugiau, tai margučiais nukrauti prekystaliai dažniausiai apeinami tik norint pasigrožėti.

Vis dėlto jei Velykų stalo neįsivaizduojate be margučių, bet neturite laiko jų dažyti ar nesitikite, kad jums pavyks, pasirinkti tikrai yra iš ko: ant prekystalių netrūksta ir tradicinių, išrašytų vašku, ir dažytų natūraliais dažais, ir naujoviškesniais būdais kiaušinių. Tiesa, kainos „kandžiojasi“: už vieną margutį prašoma nuo 80 centų iki 1 euro, už prasčiau pavykusį užteks ir 60 centų, o už kone tikrą meno kūrinį – skutinėtą ar tapytą kiaušinuką – prireiks ir poros eurų.

Tačiau pasivaikščioti ir pasižiūrėti išties verta, net jei atliekami eurai kišenėje neskamba. Štai vienas už kitą nuostabesnių margučių padėklus prisikrovusi moteris pasakoja, kaip nelengva juos numarginti – dažnai kiaušiniai suskyla vos tvirčiau suspausti. Tiesa, naminiai kiaušiniai, pasak jos, paprastai tvirtesni. Jos margučių šonus puošia gėlytės, lapeliai, o dažyti jie natūraliai – svogūnų lukštais.

Moteris negailėdama dalijasi patirtimi, kaip tokios grožybės gimsta: kieme surinkti lapeliai prispaudžiami prie kiaušinio, aprišami audinio skiautele, tinka ir sukarpytų senų pėdkelnių atraiža.

Šalia stovinti mergina prekiauja nuostabiai vašku nurašytais ir kelių spalvų dažais nudažytais kiaušiniais. Paklausta patvirtina, kad tai jos pačios darbas.

Yra ir ne tik vašku nurašytų, bet ir skutinėtų, netgi tapytų kiaušinių. Gyvūnų atvaizdais preciziškai išskutinėti margučiai, pasak jais prekiaujančios moters, – jos sūnaus, dailininko, darbas. Ant kiekvieno išskutinėti ir metai – 2017.

Tikrai meniškai ir originaliai numargintais – ištapytais žibuoklių žiedais – kiaušiniais prekiaujanti moteris siūlo ne tik tikrų margučių, bet ir puošmenų namams: kaspinais, karoliukais dekoruotų kiaušinukų, megztų zuikučių. Mokytoja dirbanti moteris netgi neleido savo kūrinių fotografuoti, pasak jos, tai autoriniai darbai, ir ją labai erzina, kai jų nuotraukos „dedamos į visokius feisbukus“.

Skaityti komentarus (2) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras