Iš pradžių davė, paskui atėmė(17)

Margarita RIMKUTĖ | margarita@kurjeris.lt

2016-10-10 12:43

Asociatyvi nuotrauka

Koks trapus orumas, kai esi arti skurdo ribos, kai tavo gyvenimas socialines problemas padedantiems spręsti darbuotojams tampa tarsi atvira knyga. Lapurvyje gyvenanti vieniša mama negali pamiršti socialinės darbuotojos vizito, privertusio jos sūnų ir ją pasijausti nejaukiai. Socialiai remtina šeima neseniai gavo taloną mokyklinėms prekėms įsigyti, dėl socialinės darbuotojos neapdairumo nupirktas prekes vaikui teko grąžinti.

Apsipirko kuo skubiau

Rugsėjo pabaigoje sūnui parnešus 57 eurų vertės taloną mokyklinėms prekėms įsigyti mama nustebo. Tiesa, šeima yra socialiai remtina (dėl vaiko saugumo, šeimos tapatybės neatskleidžiame). Dviejų asmenų šeimos pajamos sudaro apie 250 eurų.

– Pamaniau, kad vaikas gauna nemokamą maitinimą, tai gal ir mokykliniams reikmenims skyrė pinigų. Dar kažkodėl pagalvojau, gal čia prieš rinkimus iš kažkur tų pinigėlių jiems daugiau atsirado ir skyrė. Sūnus sakė, kad mokyklos socialinė darbuotoja dar paragino kuo skubiau apsipirkti. Į parduotuvę nuvykome tą pačią dieną, – pasakojo mama.

Anot mamos, parduotuvėje „Gustina“ ji pirmiausia dairėsi sūnui sportinių kelnių, sportbačių – šios prekės brangios. Kelnės kainavo 25 eurus. Už likusius mama nupirko vaikui įvairių mokyklinių reikmenų: skriestuvo komplektą, klijų. Likus keletui eurų pardavėja pasiūlė puodelį.

Taip jau nutiko, kad sūnus kitą dieną susirgo ir mokykloje nepasirodė. Po savaitgalio į pamokas negrįžo taip pat.

Mamos nepalaukė

Mama po keleto dienų sulaukė socialinės darbuotojos skambučio.

– Dirbu specialios paskirties objekte, banke, valytoja. Darbo metu man negalima naudotis telefonu, tad praleistus skambučius pamačiau gerokai vėliau. Po darbo važiuodama namo atsiliepiau. Prisistatė socialinė darbuotoja. Sako: „Turime didelę bėdą, mokykla patyrė nuostolį“, aš labai išsigandau. Sustabdžiau automobilį. Pagalvojau, kad sūnus ką iškrėtė, gal langą išdaužė. Bet juk namie, serga… Tačiau netrukus išsiaiškinome, kad per klaidą socialinė darbuotoja įdavė mano sūnui taloną ir aš dabar turiu grąžinti pinigus. Atsakiau, kad šiuo metu neturiu tokios sumos. Ji sako: „Dabar esame jūsų kieme. Galime pasiimti daiktus“. Aš jos dar paprašiau, kad palauktų, kol grįšiu, esu jau pakeliui, – nelemtos dienos įvykius prisiminė mama.

Tačiau, anot jos, socialinė darbuotoja nelaukė, kol ji grįš. Mama sako, kad įėjusi į namus ji liepė berniukui surasti daiktus, kuriuos jis su mama prieš keletą dienų įsigijo.

– Man sūnus sakė, kad tas nupirktas kelnes jis buvo apsimovęs, o socialinė darbuotoja liepė jas nusimauti. Ieškojo puodelio, vaikas kaip tik iš jo gėrė, liepė išplauti. Man grįžus jos jau nebebuvo. Kai kurias tų mokyklinių pirkinių dėžutes jau buvau išmetusi. Ir ta frazė vis skamba ausyse: „Mokykla patyrė didelį nuostolį!“ Jaučiausi tarsi būčiau apvogusi mokyklą. Prasikaltusi. Galėjo vaikui paaiškinti, kodėl ir kaip viskas susiklosė, arba palaukti manęs, – pasakodama graudinosi mama.

Pasak jos, sūnui nemalonu prisiminti tos dienos įvykius. Tiek motina, tiek vaikas jautėsi sugėdinti.

Socialinė darbuotoja: „Kelnių jam neteko nusivilkti“

Mokyklos, kurioje mokosi berniukas, socialinė pedagogė Irmina Ambrozevičienė, žurnalistei prakalbus apie tos dienos įvykius, pateikė kiek kitokią istoriją. Moteris buvo įsitikinusi, kad ne tik išsprendė dėl jos kaltės įvykusį nesusipratimą, bet ir palengvino mamai dalią. Pasak socialinės pedagogės, motinai būtų tekę Socialiniam skyriui pervesti pinigus, už kuriuos buvo įsigyti mokykliniai reikmenys.

– Mes su mokyklos autobuso vairuotoju nuvykome į namus. Su mama susiskambinau ir ji patikino, kad namuose rasiu jos sūnų, kuris mane įleis. Vaikui sakau, kad atvykau paimti prekių ir su mamyte viskas suderinta. „Kad nereikėtų mamai iš naujo pervesti pinigų sumos, reikėtų, kad tuos daiktukus tu sudėtum ir nuvežus į „Gustiną“ tas talonas bus anuliuotas“, – paaiškinau. Vaikas paskambino mamai ir bendraudamas telefonu ieškojo tų daiktų. Ieškojo ir tų pačių kelnių. Jis jas rado. Jos buvo su etikete, tikrai jam neteko jų nusivilkti. Puodelį jis sakė, kad panaudojo, sakiau – „nieko tokio, išplauk, jiems jis tiks, ten kainą parduotuvėje užsidės“. Susirinkome ir kitas prekes, kurios buvo visai nenaudotos. Viskas vyko labai tvarkingai. Surinkusi prekes atsisveikinau, pasakiau vaikui, kad mamos jau nebelauksiu, – dėstė socialinė darbuotoja.

Teigė, kad ir vaikas gali paliudyti

Mokyklos socialinė pedagogė apgailestavo dėl nesusipratimo. Anot jos, vaikui talonas nepriklausė, nes mokyklinėms reikmėms šiai šeimai jau buvo skirti 57 eurai, pnigai buvo pervesti į mamos sąskaitą. Esą pasitarus su mokyklos direktoriumi buvo nutarta mamai pasiūlyti grąžinti arba prekes, arba pinigus.

– Pernai ši šeima buvo stebima, nes buvo svarstoma ją įtraukti į socialinei rizikai priskiriamų šeimų sąrašą. Ji nuolat buvo tikrinama (tačiau šeima taip ir nebuvo įtraukta į šį sąrašą, – red.). Pagalvojau, kad šeimai priklauso talonas (kaip ir kitoms socialinei rizikai priskiriamoms šeimoms, – red.). O kaip žinote, visi nori tuos reikalus atlikti iki rugsėjo pabaigos. Tai ir duodame taloną, kad iki rugsėjo 30-osios galėčiau surinkti sąskaitas išpirktoms priemonėms ir atsiskaityti Socialinės paramos skyriui, – nesusipratimo priežastis aiškino socialinė pedagogė.

Siekdama įrodyti savo teisumą socialinė darbuotoja žurnalistei sakė galinti prie telefono pakviesti paliudyti berniuką. Pasak jos, tai, kad vaikui kelnių neteko nusimauti, gali patikinti ir „Gustinos“ darbuotojos, kurioms kelnės buvo grąžintos su etiketėmis.

Skaityti komentarus (17) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras