Likti be nuolatinės gyvenamosios vietos gresia pusei tūkstančio tauragiškių(4)

Daiva ŽEBELIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2016-11-17 13:19

Renaldo Malycho nuotrauka

Iki kitų metų sausio 1-osios asmenys, registruoti prie savivaldybės, privalės deklaruoti tikrąją gyvenamąją vietą, nes kitu atveju bus išregistruoti ir liks be oficialios nuolatinės gyvenamosios vietos, dėl to patirs nepatogumų tvarkydami dokumentus dėl pašalpų, kompensacijų ar kitų asmeninių reikalų. Šiandien prie savivaldybės priregistruotų asmenų yra daugiau nei 500. Problemų patirs tie, kurie nuomojasi butus be oficialių nuomos sutarčių, o šeimininkai nuomojamame bute prisiregistruoti neleidžia. 

Pakeista tvarka atneš nepatogumų 

Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis, šiuo metu į gyventojų, neturinčių nuolatinės gyvenamosios vietos, registrą yra įrašyti 535 Tauragės miesto gyventojai. Šiais metais iš registro išbraukti, nes deklaravo gyvenamąją vietą, 184 gyventojai.

Kaip skelbia Vidaus reikalų ministerija, Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymu siekiama įdiegti tikslesnę gyventojų apskaitą, o kartu sumažinti prie savivaldybių priregistruotų asmenų, neretai tokiu būdu siekiančių įgyti teisę į įvairias pašalpas, skaičių. Ne paslaptis, kad nepatogumų dėl pakeistos tvarkos patirs ir tie, kurie nuomojasi butus nelegaliai, tai yra be sutarčių. 

Savivaldybės administracijos direktoriaus pasiteiravome, ar gyventojai jau kreipėsi į savivaldybę pagalbos ir patarimo dėl to, kad nuomojamų butų savininkai nesutinka jų priregistruoti. M.Petraitis atsakė, kad žmonėms paaiškinama, jog jie nuomojamame būste gali deklaruoti gyvenamąją vietą terminuotai, prireikus išdeklaravimo procedūra bus paprastesnė. Be to, nuomos sutartis patvirtinti notariškai nebūtina.

O kaip bus po 2017 metų sausio 1 d. su tais, kurie neišsiregistruos iš savivaldybės adreso, M.Petraitis sakė negalįs atsakyti: „Terminas buvo vieną kartą pratęstas, tačiau iš tiesų, jei visi, esantys šiame registre, bus išdeklaruoti, daugumai asmenų tai sudarys nepatogumų. Beje, išdeklaravimą atliks Gyventojų registras, o ne savivaldybė.“

Nuomotojai baiminasi šeimų su vaikais 

„Tauragės kurjerio“ pakalbinta moteris žurnalistei sakė, kad nuomojasi butą be oficialios nuomos sutarties, tačiau yra registruota pas savo giminaičius, kurie gyvena kaime, kitame rajone. Moteris dirba, pašalpos jai nepriklauso, tačiau balsuoti rinkimų dieną Tauragėje negali – pilietinę pareigą ji gali atlikti tik išankstinio balsavimo dieną. 

Kita moteris, nuomojanti savo butą, žurnalistei paaiškino, kad sudaryti sutartį vengia ne dėl mokesčių, o dėl to, kad baiminasi, jog bus sudėtinga iškelti nuomos mokesčio nemokantį registruotą asmenį.

Dar viena tauragiškė atviravo, kaip ji besilaukdama bergždžiai ieškojo išsinuomoti butą.

– Niekas nenorėjo išnuomoti buto.  Atvirai rėžė į akis, o jei prisidarysiu skolų, tai su mažu vaiku bus sudėtinga iškeldinti. Esą tuoj atlėks vaikų teisių specialistai, – pasakojo tauragiškė Vilma.

Išimtys – tik kai kurioms asmenų grupėms 

Vidaus reikalų ministerija savo interneto svetainėje paskelbė gyvenamosios vietos deklaravimo atmintinę, kurioje rašoma, kad į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą ribotam terminui galės būti įtraukiami tik benamiai, taip pat asmenys, palikę vaikų globos namus ar šeimyną, atliekantys bausmę pataisos įstaigose ar laikomi tardymo izoliatoriuose bei tie, kurie teismo sprendimu gydomi specializuotose psichikos sveikatos įstaigose.
Vidaus reikalų ministerija taip pat informuoja, kad nuo šių metų deklaruoti gyvenamąją vietą yra paprasčiau: jei žmogus nuomojasi butą ir nori jame deklaruoti gyvenamąją vietą, jam nebūtina dokumentų tvarkyti kartu su buto savininku, pakanka notariškai patvirtinto šeimininko sutikimo arba oficialios nuomos ar panaudos sutarties.

Nepatogumų dėl pakeistos tvarkos gali patirti nebent nelegaliai, tai yra be sutarčių ir numatytų mokesčių būstus išsinuomoję asmenys. Jei butas nuomojamas pagal sutartį, šeimininkui neturėtų kilti problemų, nes pasibaigus sutarčiai ar ją nutraukus nuomininkai būtų automatiškai išregistruojami. 

Verslo liudijimas – 182 eurai metams

Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo Tauragės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) viršininkė Laimutė Mačernienė, šiemet verslo liudijimą, leidžiantį nuomoti gyvenamąsias patalpas, buvo įsigiję devyni Tauragės rajono savivaldybės gyventojai.

Tauragės rajono savivaldybės  tarybos sprendimu verslo liudijimas gyvenamųjų patalpų nuomai šiemet kainuoja 182 eurus. (Jau nustatyta, kad tiek pat kainuos ir kitais metais. Savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintas ir sąrašas asmenų, kuriems taikoma 50 proc. nuolaida verslo liudijimui įsigyti,  – red. past.) 

Daugiau nei 500 nuomojo būstus

Tauragės AVMI viršininkė L.Mačernienė paaiškino, kad gyventojas būstą nuomoti gali dviem būdais: įsigijęs verslo liudijimą ir be jo. Su verslo liudijimu gyventojas gali nuomoti tik gyventojams ir tik gyvenamosios paskirties patalpas. Nekilnojamąjį turtą nuomojant tik gyventojams verslo liudijimą galima įsigyti sumokant fiksuoto dydžio pajamų mokestį. Įsigijus Gyvenamosios paskirties patalpų nuomos veiklos verslo liudijimą, gali būti vykdoma tiek ilgalaikė, tiek ir trumpalaikė nuoma. Gautas nuomos pajamas privaloma deklaruoti iki kitų metų gegužės 1 d.

Nuomodamas būstą neįsigijęs verslo liudijimo, jei patalpos nuomojamos gyventojams, nuomotojas privalo apskaičiuoti 15 proc. pajamų mokestį ir sumokėti į biudžetą. Tais atvejais pakanka su nuomininku sudaryti nuomos sutartį ir gautas pajamas už turto nuomą, kaip tai numato Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas, deklaruoti iki kitų metų gegužės 1 d. Kitų mokesčių – privalomojo sveikatos draudimo ir valstybinio socialinio draudimo įmokų šiuo atveju nereikia mokėti.

2016 m., kai buvo deklaruojamos pajamos už 2015 m., 539 Tauragės rajono gyventojai deklaravo pajamas, gautas iš nekilnojamojo turto nuomos. Jie deklaravo gavę per 1,74 mln. eurų apmokestinamųjų pajamų, nuo kurių sumokėjo nustatytą pajamų mokestį.

Daugėja nuomojančių legaliai

L.Mačernienė informavo, kad Mokesčių inspekcija atlieka asmenų, kurie savo vardu turi įregistravę daug gyvenamosios ir komercinės paskirties nekilnojamojo turto, analizę, siekdama identifikuoti tuos, kurie galimai nuomoja turtą ir nedeklaruoja gautų pajamų. Inspektoriai stebi ir atlieka kontrolės veiksmus. Teigiami poslinkiai esą matomi ne nustatant nelegalus ir skaičiuojant nubaustuosius, o didėjant savanoriškai ir sąžiningai pajamas deklaruojančiųjų ir mokesčius mokančiųjų skaičiui. Visos šios priemonės užtikrino, kad sąžiningai pajamas deklaruojančių nekilnojamojo turto nuomotojų padaugėjo daugiau nei dvigubai. 2013 m. pajamas iš nekilnojamo turto nuomos deklaravo ir gyventojo pajamų mokestį sumokėjo 219 gyventojų, šiemet tokių yra 539. 

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras