Tėvų galvos skausmas: kuo užimti vaikus per vasaros atostogas(12)

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2016-06-26 19:15

Renaldo Malycho nuotrauka

Rajono vadovai džiūgauja, kad šiemet vaikų poilsio stovykloms organizuoti skirta tris kartus daugiau lėšų nei ankstesniais metais. Didžiąją dalis programų dieninėms stovykloms parengia mokyklos. Bet dažnai ir viešojoje erdvėje, ir skambinusieji į redakciją tėveliai teiraujasi, ar yra Tauragėje vasarą veikiančių stacionarių stovyklų. Kiek pavyko išsiaiškinti, tokių nėra. Yra tik galvojančiųjų apie jų įkūrimą.   

Vaikų užimtumas vasarą – didelė problema

Kad moksleiviai vasarą neturi ką veikti, įrodo ir viešojoje erdvėje rastas komentaras: „Baisu žiūrėti, kaip atostogaujantys vaikėzai elgiasi vaikų aikštelėje prie sporto mokyklos. Mažiukams skirtas sūpynes laužo, daužo, rūko, keikiasi, neturi jokio užsiėmimo...“. Neturėjimo ką veikti problemos patys vaikai neišspręs, reikia suaugusiųjų dėmesio ir pastangų. Informacijos apie galimybes vaikams turiningai praleisti nors mažytę dalį atostogų tėvai ieško internete, domisi savivaldybėje. Išgalintys  vaikus gali išleisti į nemažai Lietuvoje siūlomų pačių įvairiausių stovyklų. O kas siūloma mūsų rajone, be dieninių stovyklų? 

Atviros edukacinės erdvės

Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė skatina mokyklas, bibliotekas, muziejus, kitas įstaigas atverti duris vasarą ir suteikti vaikams galimybes prasmingai leisti atostogas. Suaugusieji vasarą kviečiami tapti vaikų vadovais ir organizuoti edukacinius užsiėmimus. Aktyviausių ir įdomiausių užsiėmimų organizatorius net ketinama apdovanoti kelione į Varšuvos Koperniko mokslo centrą.

Pasižvalgius po Švietimo ir mokslo ministerijos, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro, Lietuvos vaikų ir jaunimo organizacijos iniciatyvos „Atverkime duris vasarai“ žemėlapį, atvirų edukacinių erdvių gausos neaptinki. Keturios erdvės užregistruotos kaimyniniuose Jurbarko ir dvi – Šilalės savivaldybėse. Gausiausia tokių erdvių – vidurio Lietuvoje, Kėdainiuose – aštuonios.

Tauragėje registruotos trys 

Tauragėje tokių erdvių, užregistruotų Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro interneto puslapyje pavyko rasti tris. Tiesa, viena jų – „Aušros“ pagrindinėje mokykloje įsikūręs maltiečių vaikų dienos centras.

Tauragės „Šaltinio“ progimnazijoje mokiniai gimnazijoje vasaros atostogų metu laukiami iki liepos 5-osios ir rugpjūčio 10–26 dienomis. Edukacinėse mokyklos erdvėse jų laukia mokyklos bibliotekos vedėja Danutė Petkuvienė. Mokiniai nuo 10 ar 11 val. gali ne tik paskaityti knygų, išsinešti jų į namus, bet ir užsiimti kūrybine veikla. Kaip pasakojo D.Petkuvienė, mokinių sulaukiama kasdien. Jei užsiimama kokia veikla, nuo kurios vaikai negali atsitraukti, mokykloje užsibūnama ir ilgiau.

– Masiškai mokiniai neateina, bet jų sulaukiu kasdien, ir ateina tie, kurie nori. Pagal vaikų norus pakoreguoju ir veiklas. Pavyzdžiui, antradieniais ir ketvirtadieniais siūsime lėlytes – pasakų herojus pagal dailininkės Sigutės Ach technologiją, – penktadienį sakė D.Petkuvienė.

Progimnazijoje bibliotekos vedėja organizuoja ir meno dirbtuvėles „Nerimti paišymai“, su pradinukais skaito ir aptaria knygas, su vyresniųjų klasių mokiniais vyks diskusija pagal rašytojo Vytauto Račicko knygas.

– Mielai priimčiau mokinius ir iš kitų mokyklų, nors šituo klausimu nekalbėjau su mokyklos administracija, bet, manau, ji nesupyktų. Jei vasarą vaikas neturi kur nueiti, tai aš mielai pamokysiu ir kitų mokyklų mokinius, – paklausta, ar galėtų į „Šaltinio“ progimnaziją užsukti mokiniai iš kitų mokyklų, sakė D.Petkuvienė.
 Dar viena registruota edukacinė erdvė – „Versmės“ gimnazijos biblioteka. Joje mokinių laukiama iki liepos 8-osios ir rugpjūčio 22–31 dienomis, nuo ankstyvo ryto iki 15 val. Jei „Versmės“ gimnazistai knygas gali neštis ir namo, tai, kaip sakė telefonu kalbinta gimnazijos bibliotekininkė Laima Ščerbakova, kitų ugdymo įstaigų mokiniai galės tik paskaityti knygas bibliotekoje.

– Aišku, jei ateis mažiukų, jiems neturėsiu ką pasiūlyti, pasakų pas mus nėra, bet vyresnieji vaikai, nuo 9 klasės, gali ateiti ir skaityti knygas. Įsidėję skirtuką, gali ateiti kitą dieną ir tęsti skaitymą, – sakė „Versmės“ gimnazijos bibliotekininkė. 

Vasaros stovykloms – 34 tūkst. eurų

Iš rajono biudžeto šiemet vaikų ir jaunimo socializacijos (vasaros poilsio) programoms vykdyti savivaldybė skyrė 34 tūkst. eurų. Kaip per spaudos konferenciją praėjusią savaitę pasidžiaugė rajono vadovai, ši suma triskart didesnė nei ankstesniais metais.

Kaip informuoja savivaldybės Švietimo skyrius, šiemet gautos 33 programos, visos sulaukė finansavimo, o prašyta suma veikloms organizuoti siekė per 46 tūkst. eurų.

Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Danguolė Petkienė, kalbinta telefonu, pasidžiaugė, kad kasmet mokiniams siūloma veikla vis įdomesnė, programos parengiamos vis kruopščiau.

– Labai džiugiu, kad į vaikų vasaros poilsio organizavimą įtraukiami ir tėveliai, bendruomenės, – pridūrė D.Petkienė.

Mokyklų organizuotos dieninės stovyklos paprastai vyksta tik pasibaigus mokslo metams, o vaikams siūloma veikla pati įvairiausia – nuo vienos iki kelių dienų trunkančių stovyklų, išvykų į kitus miestus iki užsiėmimų mokyklose.

Stovyklas organizuoja ne tik mokyklos

Kęsčių bendruomenės „Elbenta“ atstovė Eligija Kuzmickaitė sakė, kad į dienos stovyklą rugpjūčio pradžioje pirmiausia kvies bendruomenės vaikus, o jei vietų liks, mielai, kaip šiemet suplanuota, fotografijos paslapčių su profesionalia fotografe mokytis kvies vaikus ir iš rajono. Stovyklos organizatoriai sako užteksią savivaldybės skirtų lėšų ir stovyklauti priims 12 vaikų. 

Asociacija „Muzikos ir teatro projektai“ su stovykla „Vasara be krepšinio – ne vasara“, kaip „Tauragės kurjeriui“ sakė vadovas krepšinio treneris Deividas Dragūnas, pirmą kartą šiemet teikęs programą finansavimui gauti, vyks į Platelius. 30-ies jaunųjų krepšininkų grupė jau surinkta ir laukia liepos pabaigos. Prie stovyklos lėšomis prisidės ir tėvai. 

Jau 18-ą kartą stovyklautojai iš visos Lietuvos rinksis Batakių evangelikų liuteronų parapijoje. Per dvi pamainas po keturias dienas gyvenimo palapinėse ir įvairių užsiėmimų smagumus patirs 230 vaikų ir jaunuolių. Stovyklą tėvai pagal galimybes paremia aukomis.

Į nemokamą tarptautinę stovyklą Vizbarų kaime įsikūrusioje Moksleivių kūrybos centras (MKC) stovyklavietėje „Veringa“ liepos mėnesį kviečia JAV lietuvių bendruomenės valdyba ir MKC. Kaip informavo MKC metodininkė Indrė Milašauskaitė, registruotis gali 15–18 metų aktyvūs jaunuoliai. Planuojama surinkti 20 jaunuolių, o jei norinčiųjų bus daugiau, pagal nustatytus kriterijus vyks atranka. Stovyklą finansuoja JAV lietuvių bendruomenių fondai.

Stacionarios stovyklos Tauragėje nėra

Ieškant vaikų stovyklų internete, dominuojančios vietovės, kur galima nuvežti vaikus – Vilnius, Kaunas, Šventoji, Šiauliai, Molėtai, Klaipėda. Tauragės, deja, rasti nepavyko. Stacionarių stovyklų mūsų rajone lyg ir nėra. Netolimi kaimynai šilališkiai tokią stovyklą turi ir sulaukia ten pabuvojusių tauragiškių pačių geriausių atsiliepimų. „Trako“ stovykloje iš septynių pamainų šią vasarą penkiose vietų jau nebėra. Stovyklos kaina – 120 eurų.

Kodėl tokių stovyklų nėra Tauragės krašte? Kaip spėjo Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė D.Petkienė, galbūt nėra poreikio, pakanka siūlomų visoje šalyje.

– Kol kas besidominčių organizuoti stovyklas labai mažai. Šiemet tik vienas verslininkas domėjosi galimybėmis kaimo turizmo sodyboje organizuoti laisvalaikį vaikams, – telefonu sakė D.Petkienė.  

Kalbintas Taurų parko savininkas Antanas Venckus prisipažino, kad idėja organizuoti vaikų stovyklą jau seniai kirba galvoje.

– Bet turime tiek veiklos, kad tiesiog fiziškai nepajėgūs to padaryti. Jei atsirastų iniciatyvių žmonių iš švietimo srities, kaip kituose rajonuose, mielai suteiktume savo teritoriją. Matome, kaip kituose rajonuose mokytojai, pailsėję mėnesį, netrukus pradės vežti ekskursijos iš kitų rajonų stovyklų.

Kaip pastebi verslininkas, 80 proc. lankytojų, tarp kurių nemaža dalis ir vasarą stovyklaujančių vaikų, atvyksta iš kitų miestų: Jurbarko, Telšių, Šilutės, Plungės, Šiaulių.

– Ir patalpų nakvynei, ir vietos palapinėms pastatyti parke yra, tik reikia iniciatyvių žmonių, kurie galbūt su savivaldybės pagalba imtųsi organizuoti stovyklas. O kad jų labai reikia, rodo kad ir šiandien parke su mokytojais besilankančių grupės socialiai remtinų vaikų blizgančios akys, – iniciatyviais tauragiškiais, atvežusiais vaikus į parką, penktadienį pasidžiaugė A.Venckus.

Apie galimybę organizuoti stacionarią stovyklą savo stovyklavietėje „Veringa“ galvoja ir MKC .

– Bet kol kas to daryti negalime, nes yra labai daug reikalavimų. Žingsnius link to darome, gražiname stovyklavietę, vis ką nors nuperkame. Bet kol kas esame tokia turistinė dieninė stovykla savo bendruomenės nariams. Iki tikros patogios stovyklos dar reikia padirbėti tiek su dokumentais, tiek su įrengimu, – sakė MKC metodininkė Indrė Petraitienė.

„Veringoje“ MKC bendruomenė stovyklauja visą birželį, o neretai stovyklautojai renkasi ir liepos, ir rugpjūčio mėnesiais.  

Skaityti komentarus (12) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras