Šildaisi ar ne – vis tiek mokėsi!(4)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2014-02-27 06:19
Karolinos Stažytės nuotrauka

Autorės nuotrauka

Kokia renovacijos prasmė, jei net ir reguliuodamas buto šildymą moki ne tiek, kiek suvartoji? Su tokiu klausimu į laikraščio redakciją kreipėsi Ateities tako 16-u numeriu pažymėto daugiabučio pirmininkė Elena Belova po to, kai vasario 18 dieną „Tauragės kurjeryje“ (Nr. 14) buvo išspausdintas straipsnis „Sąskaitos už šildymą: nuo kelių dešimčių iki pusės tūkstančio litų“.

Moteris piktinosi neteisingu ir visą renovacijos prasmę griaunančiu suvartotos šilumos paskirstymo metodu. Pasak jos, taikant jį, priversti yra mokėti ir tie, kurie nesišildo, o gyvenantiems šiltai taikomos nuolaidos. „Kaip kokiais lygiavos laikais. Svarbiausia ne tai, kiek iš tikro šilumos suvartojai,“ – kritikavo E.Belova.

 

Nenori lygiavos

 

Ateities tako 16-asis namas laikomas vienu energetiškai efektyviausių daugiabučių Tauragėje. 2012 metais atlikus jo renovaciją gyventojai džiaugėsi, kad gyvens šilčiau, patys galės reguliuoti šilumos suvartojimą, o kartu ir mokėtiną sumą už šildymą. Tačiau pernai lapkritį, pradėjus antrąjį po namo atnaujinimo šildymo sezoną, apskaičiuojant mokėtinas sumas už šildymą imtas taikyti Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) nustatytas tolygaus šildymo metodas 6 A.

– Su renovacija sutikome dėl to, jog patys individualiai norėjome reguliuoti, kiek šilumos suvartoti ir kiek po to mokėti už šildymą. O šis metodas visa tai iškreipia. Užsisukusieji radiatorius vis vien moka apie 20 Lt, o gyvenantieji 24 laipsnių temperatūroje gauna apie 50–60 Lt nuolaidą. Taigi tie, kurie nesišildo, moka už tuos, kurie nori gyventi itin šiltai. Kaip kokiais sovietinės lygiavos laikais, – piktinosi daugiabučio pirmininkė S.Belova.

 

Kam šildytis, jei ir taip šilta?

 

Anot jos, iš keturiasdešimt penkių Ateities tako 16-ojo namo butų savininkų nėra tokio, kuris piktybiškai neatsisuktų šildymo, siekdamas šildytis nuo kaimynų butų sklindančia šiluma. Negyvenamas yra tik vienas butas. Per didžiausius šalčius jame laikėsi 18 laipsnių šiluma.

– Specialus šilumos mazge įtaisytas reguliatorius kontroliuoja, jog butuose temperatūra nenukristų žemiau 18–20 laipsnių šilumos. Jei tavo miegamajame ar svetainėje per didžiausius šalčius yra 20 laipsnių, kam tau reikia atsisukti radiatorių? Niekas nieko piktybiškai nedaro, tačiau vis vien būna priversti sumokėti, – paaiškino namo pirmininkė. – Nesupraskit manęs neteisingai. Žmonės patenkinti renovacija. Už šilumą mokame mažai, gyvename šiltai. Visi pritaria, kad kažkoks sumų už suvartotą šilumą skaičiavimo metodas turi būti taikomas. Tačiau ar negalima būtų pakoreguoti pačios formulės, įvedant mažiau iškraipančius skaičius? Arba taikyti kitą metodą?

 

Metodą parenka ne administratorius

 

Pasiteiravau to Ateities tako 16-o namo administratoriaus Tauragės butų ūkio direktorės Editos Vaitkutės-Zinkės. Pasak jos, taikyti kokį nors šilumos paskirstymo metodą yra privaloma. Be to, ne administratoriaus valioje yra ir konkretaus metodo parinkimas.

– Iš viso pagal VKEKK egzistuoja šeši metodai. Svarbu, kokia šildymo sistema yra konkrečiame daugiabutyje. Centralizuoto šildymo su davikliais atveju taikomas vienas metodas, centralizuoto šildymo be daviklių – kitas. Ateities tako 16-ame name gali būti taikomas tik tolygaus šildymo metodas 6 A, – paaiškino E.Vaitkutė-Zinkė.

Paklausta, kodėl metodas buvo pradėtas taikyti tik šį šildymo sezoną, Tauragės butų ūkio direktorė atsakė, jog pirmojo šildymo sezono metu jo leidžiama netaikyti. Privalomas jis tampa tik antrąją po renovacijos žiemą.

– Metodo formulėje naudojamos koeficientų minimalios ir maksimalios ribos yra tik rekomendacinės, todėl nesutikdami su jomis daugiabučio gyventojai išimties tvarka gali kreiptis į VKEKK ir prašyti jas keisti. Tuomet būna atliekamas energijos vartojimo auditas, – teigė E.Vaitkutė-Zinkė.

Pasak jos, iš aštuonių renovuotų Tauragės butų ūkio administruojamų namų tolygaus šildymo metodas neįtiko tik Ateities tako 16-o namo gyventojams. Šiuo metu problemą bandoma spręsti – svarstoma galimybė atlikti auditą. Jei gyventojų prašymas bus patenkintas, nuo kito šildymo sezono bus taikomas pakoreguotas metodas.

– Tolygaus šildymo metodas garantuoja teisingumą. Juk šiluma turi savybę sklisti, tad kodėl šildantys savo butus gyventojai turėtų kentėti vardant tų, kurie savo būstų nesišildo? – tolygaus šildymo metodo reikalingumą paaiškino Tauragės butų ūkio direktorė.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras