Vandens filtrai: kartais gelbsti, kartais kenkia(9)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2012-03-21 10:14
Renaldo Malycho nuotrauka

Specialistai tikina, kad centralizuotai tiekiamas vanduo yra kokybiškas ir papildomai jo filtruoti nereikia. Renaldo Malycho nuotrauka

Kartais žmonės pasikliauja reklama ir tik vėliau susizgrimba, kad įsigytos prekės vertė abejotina arba kad ji visai nebuvo reikalinga. Vieni tokių – kaimo gyventojai, kuriems verslininkai sugeba įbrukti vandens filtrus. Specialistai pataria pirmiausia įvertinti realią situaciją ir tik po to svarstyti, pirkti brangiai kainuojančią prekę ar jos atsisakyti.

 

Sunerimo po laiko

 

Į redakciją paskambinęs senukas nerimavo, kaip teigė, ir dėl savo šeimos narių, ir dėl kaimynų sveikatos. Jis aiškino, kad kaimuose zuja prekeiviai ir bando įsiūlyti esą labai naudingus vandens filtrus. Tiek skambinusysis, tiek kiti turtingesni senoliai sveikatos labui nutarė paaukoti sunkiai sukauptus 2500 litų ir nusipirko bei įsirengė vandens filtrus. Tik po to kaime imta svarstyti, kokia tų filtrų tikroji nauda. Dar labiau seneliams nerimo sukėlė per televiziją parodyta diskusijų laida. Joje kalbėta ne tik apie vandens filtrų naudą, bet ir apie žalą.

– Po tos laidos mano „gaspadinė“ atsisakė maisto gaminimui naudoti filtruotą vandenį. Aš norėčiau vartoti filtruotą vandenį. Padėkite rasti atsakymą: naudingas ar žalingas mūsų sveikatai filtruotas vanduo, – prašė Petras M.

 

Skamba gražiai, bet painiai

 

Į redakciją kreipęsis tauragiškis įsigijo firmos „Pure Pro Aqua filtrai“ platinamą produktą – vandens valymo sistemą EC106M. Ši sistema pardavėjų internetinėje svetainėje pristatoma kaip itin efektyvi, labiausiai atitinkanti kainos ir kokybės santykį sistema. Ji esą iš vandens pašalina purvą, rūdis, smėlį, nepageidaujamą skonį ir kvapą, šviną, barį, chromą, gyvsidabrį, natrį, kadmį, fluorą, nitritą, nitratus ir seleną, bet tuo pačiu prisotina vandenį kalcio, magnio, natrio ir kalio. Bet to paties prietaiso buklete skelbiama, kad šiuo filtru išvalytas vanduo „yra lyg distiliuotas (jame nėra mineralų)“. Painumo suteikia ir tai, kad vandens temperatūra ten pateikiama ne pagal Lietuvoje naudojamą Celsijaus, bet Farengeito skalę, pavyzdžiui, idealus vanduo RO sistemai yra 76F laipsniai, o maksimali temperatūra – 85F laipsniai.

 

Reikėtų žinoti, ką vartojame

 

Tauragėje vandens kokybę galima išsitirti UAB „Tauragės vandenys“ laboratorijoje arba Tauragės valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje. Pernelyg išvalytas vanduo ne tik nesveika, bet tam tikroms amžiaus grupėms, ligoniams gali būti ir kenksmingas. Tai patvirtino ir Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Cheminių tyrimų skyriaus Maisto tyrimų poskyrio vedėja Giedrė Jankovskienė.

– Kadangi šiuo metu vandens filtrų labai daug, prieš jį įsirengiant derėtų išsitirti be filtro naudojamo vandens kokybę ir sužinoti, ar siūlomas filtras yra reikalingas. Dažniausiai naudojami nugeležinimo ir minkštinimo filtrai. Pastarieji iš vadinamojo kieto vandens išvalo kalcį ir magnį (jie sudaro nuosėdas, liaudiškai vadinamas kalkėmis). Tačiau labai svarbu paminėti, kad kalcis ir magnis būtini mūsų organizmui. Todėl vadinamasis kietumas yra nenormuojamas. Kietesnis vanduo, praturtintas kalciu ir magniu, yra sveika mūsų organizmui, tačiau jis kenkia buitinei technikai (skalbyklėms, arbatinukams). Sakoma, kad kietas vanduo sausina odą. Bet jeigu  žmogus vartoja vandentiekio vandenį, jo kietumas, t.y. kalcio ir magnio kiekis, dažniausiai yra subalansuotas kaip vidutinis ir jokių minkštinimo filtrų geriamajam vandeniui nerekomenduočiau, nebent jis būtų įrengtas vandens tiekimo sistemoje prieš skalbyklę – aiškina laboratorijos atstovė.
Ji rekomenduoja vartotojams atlikti „suminio kietumo“ laboratorinius tyrimus, t.y. ištirti vandenį be vandens filtro ir su vandens filtru. Tačiau, ano G.Jankovskienės, tai derėtų patikėti ne filtrų pardavėjams, bet tikroms laboratorijoms.

 

Minimalios ribos nėra

 

Tauragės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Matas Kazlauskas pastebi, kad žmonės, neapdairiai įsirenginėjantys vandens filtrus, dažnai patys save nusiskriaudžia – pašalina iš vandens mineralus.

– Paprastai perfiltruotas vanduo atitinka Lietuvos geriamojo vandens standartą. Todėl daugelis vandens filtrų, naudojamų pagal paskirtį, gali būti naudingi. Tačiau prieš nusprendžiant namuose įsirengti filtrą reikėtų pasvarstyti, ar jis pagerins geriamąjį vandenį. Neverta pamiršti, kad mūsų šalyje galiojantis standartas nustato tik didžiausią galimą medžiagų koncentraciją geriamajame vandenyje, bet nereglamentuoja žemiausios, – perspėja Tauragės VMVT viršininkas.

Jo duomenimis, mažiausia tam tikrų medžiagų koncentracija yra nustatyta tik nedaugelyje šalių (Olandijoje, Lenkijoje Vengrijoje, Slovakijoje, Čekijoje).

 

Verslininkų sėkmę lemia vartotojų žinių trūkumas

Vasario mėnesį ta pačia tema Vilniuje vyko seminaras, kuriame savo nuomonę pasakė ir Lietuvos geologijos tarnybos Hidrogeologijos skyriaus vedėjas Kęstutis Kadūnas. Jis pastebėjo, kad labai dažnai žmonės dėl žinių trūkumo patiki vandens filtrus įrenginėjančiais „specialistais“. K.Kadūnas primygtinai prašo vandens vartotojų nepagailėti kelių dešimčių litų ir atlikti cheminį vartojamo vandens tyrimą.

„Renkantis filtrus pravartu žinoti, kad labai suminkštinus gamtoje esantį vandenį jame esantys kalcio, magnio, kalio jonai, kurie būtini žmogui, yra pakeičiami mažai naudingu natriu. Nors vanduo pasidaro labai minkštas, jis praktiškai virsta techniniu vandeniu. Toks vanduo tinkamas skalbyklėms, vandens šildymo sistemoms užpildyti, bet visai nepriimtinas maisto gamybai“, – sako K.Kadūnas. Jo žiniomis, padidintas natrio kiekis geriamajame vandenyje gali turėti įtakos padidėjusiam kraujo spaudimui. Dar jis pastebi, kad filtrai,veikiantys atvirkštinės osmozės principu, vandenį paverčia demineralizuotu. O dažnas tokio vandens vartojimas gali „išplauti“ iš mūsų organizmo būtinas medžiagas. Lektorius primena, kad Lietuvoje gėrimui naudojamas tik požeminis vanduo, ir jo kokybė yra pakankamai gera.

 

Kai kuriems – tyrimai nemokami

 

Tauragės visuomenės sveikatos centro vyriausioji viešųjų ryšių specialistė Daiva Genienė primena, kad nėščios moterys ir kūdikius iki 6 mėnesių auginančios šeimos gali vandenį išsitirti nemokamai.

 – Norint, kad būtų atliktas cheminis šachtinio šulinio vandens tyrimas, tereikia iš savo gydytojo gauti siuntimą vandens tyrimui ir kreiptis į Tauragės visuomenės sveikatos centrą. Pernai šia galimybe pasinaudojo 48 šachtinių šulinių vandens vartotojai. Net 12 šulinių vandens kokybė neatitiko reikalavimų. Atlikus mikrobiologinį tyrimą 4 mėginiuose rasta E coli. Cheminis vandens tyrimas parodė, kad nitratų, ypač pavojingų žmogaus organizmui, norma viršyta 8 vandens mėginiuose, – vardija specialistė.

Tauragės visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Gilma Masiulionienė, kaip ir prieš tai kalbinti specialistai, tauragiškiams rekomenduoja neskubėti ir pirmiausia atlikti vandens tyrimą, o tik po to nuspręsti, kokių priemonių reikia (jei reikia) vandens kokybei užtikrinti. 

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras