Pirmieji pavasario šaukliai – žolės degintojai(0)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2015-03-19 11:04

Rolando Žalgevičiaus nuotrauka

Panašu, kad Tauragėje prasidėjo pernykštės žolės deginimo vajus: ugniagesiai gelbėtojai vos spėja suktis. Vien praėjusį savaitgalį žolės gesinti vykta dešimt kartų. Pareigūnai primena, kad už žolės deginimą baudžiami tiek padegėjai, tiek žemės naudotojai ar savininkai.

Kovo 14 dieną, apie 17 valandą, gautas pranešimas, kad gaisras kilo atviroje teritorijoje Vartūliškių k. (Pagėgių sav. Vilkyškių sen.). Maždaug valandą darbavęsi ugniagesiai konstatavo, kad išdegė 5 hektarai pievos. Apie 18 val. pranešta, kad žolė dega Lauksargiuose prie geležinkelio. Ten prireikė papildomų pajėgų – ugnį malšino dvi autocisternos. Išdegė  apie 40 arų žolės. Darbai truko apie valandą. Apie 19 val. Papušynės k. (Mažonų sen.), šalia miško, išdegė 20 arų plotas. Apie 22 val. deganti žolė pastebėta Tauragėje, J.Tumo-Vaižganto g. gale, prie miško – išdegė 20 a plotas. Beveik tuo pačiu metu pranešta apie liepsnojančią žolę Gaurės seniūnijoje. Telefonu skambinęs asmuo informavo, kad netoliese yra gyvenamasis namas. Į nurodytą vietą nuskubėję Gaurės ugniagesių komandos (UK) vyrai pranešė, kad žolė dega kitoje upės pusėje, o iki gaisravietės privažiuoti sunku. Tad iki degančios pievos ugniagesiai keliavo pėsčiomis apie 2,5 kilometro. Išdegė maždaug 1,5 hektaro plotas, o pievos gesinimas užsitęsė iki vidurnakčio.

Kovo 15 dieną, apie 15 val., pranešta, jog liepsnoja pieva Kasbarynų k. (Mažonų sen.). Pirmieji į gaisravietę atskubėję Upynos UK (Šilalės r.) ugniagesiai pranešė, kad žolė dega dideliame plote, išdegęs maždaug 3 ha plotas, reikia pastiprinimo. Tauragės ugniagesiai ten dirbo, kol sulaukė naujo iškvietimo į kitą gaisravietę (16.42 val.). Kasbarynuose išdegė apie 7 ha žolės.

Apie 16 val. į Tauragę atskriejo pranešimas, kad žolę dega Batakių k. Atvykus pirmiesiems ugniagesiams liepsnojo maždaug 1,5 ha plotas. Iškviestos papildomos pajėgos. Iš Mažonų sen. atskubėję tauragiškiai ten dirbo iki kito iškvietimo, kuris gautas apie 18 val. Iš viso Batakiuose išdegė maždaug 2 ha žolės ir krūmų. Apie 18 val. žolė užsidegė Tauragėje, Moksleivių al. Atviroje teritorijoje išdegė apie 4 arus žolės. Ugnis numalšinta per keletą minučių. Apie 19 val. telefonu skambinęs asmuo ugniagesiams pranešė, kad Sūdėnų k. (Pagėgių sen.) dega žolė 10 ha plote. Atvykę ugniagesiai konstatavo, kad pranešimas gerokai perdėtas – buvo išdegę apie 1 ha ploto, degė žolė tik 1 a plote.

Ugniagesiai gelbėtojai pastebi, kad pernykštės žolės deginimas yra ne kas kita, kaip gamtos netausojantis „tvarkymosi“ būdas. Todėl žolės degintojams yra numatyta administracinė atsakomybė bei 28-231 euro (už žolės, lapų, daržininkystės atliekų deginimą) arba 57–289 eurų (už žemės ūkio kultūrų deginimą) bauda. Pareigūnams šios baudos dar didesnės. Baudos gali sulaukti ir degančių žemės plotų savininkai ar naudotojai. Be 28–173 eurų baudos, jiems gali būti sumažintos tiesioginės išmokos už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus.

Aplinkosaugininkai ir ugniagesiai gelbėtojai prašo gyventojų nepraeiti pro šalį pamačius degančią žolę ir pasistengti užgesinti ugnį, kad ji neplistų. Nedideliame plote ją lengva užplakti šakomis ir užtrypti. Tokius gaisrus galima gesinti vandeniu arba smėliu. Matant, kad ugnies nepavyks pažaboti, reikia nedelsiant skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras