Po gaisro – į nakvynės namus(2)

Daiva SITNIKIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2008-02-04 07:35

Dėl netvarkingo dūmtraukio kilusio gaisro ugnis nusiaubė Tauragės Dariaus ir Girėno gatvės 66-ojo namo stogą. Senas molio sienų namas ir prieš gaisrą atrodė nepatikimai, o po nelaimės jis dar grėsmingesnis – bet kada gali griūti kaminas ar įvirsti stogas. Tačiau išsikelti iš griūvančio namo jame butą nuomojusis aštuoniasdešimt vienerių metų senutė neketino. Sunerimę Tauragės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai apie gaisrą ir avarinės būklės name gyvenančią senolę informavo Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorių Kęstutį Balašaitį. Socialiniai darbuotojai turėjo labai pasistengti, kad Bronė Š. nors laikinam išsikeltų į Tauragės nakvynės namus.

Nakvojo pas kaimynus

Gaisras Dariaus ir Girėno g. 66 name buvo pastebėtas sausio 20 dieną, apie pusę septynių ryto. Laimė, žmonės nenukentėjo, juos pažadino nuo karščio sproginėjančio šiferio garsas. Atvykus ugniagesiams molinių sienų pastato stogas degė atvira liepsna. Gaisro metu nudegė apie 14 kv. metrų stogo dangos, ugnis suardė kaminą.  

Namas, kuriame kilo gaisras, įrengti du butai. Abiejuose gyvena nuomininkai. Viename į landynę panašiame bute įsikūrė stiklelio nevengiantys šešiasdešimt šešerių metų Zofija S. ir beveik dešimčia metų jaunesnis jos sugyventinis. Vos pravėrus buto, kuriame jie gyvena duris, trenkia dūmų, alkoholio ir nešvaros dvokas. Tačiau labiausiai nuo gaisro nukentėjo kitame namo gale gyvenusi aštuoniasdešimtmetį perkopusi Bronė R. Nors moteris svaigalų nevartoja, nešvarūs, įvairiausių rakandų prikrauti namai taip pat primena benamių urvą.

Šio ir kito tame pat kieme esančių pastatų šeimininkė gyvena Vilniuje ir tik retkarčiais atvyksta pasiimti nuompinigių.

„Tauragės  kurjerio“ korespondentės iškart po gaisro kalbinta Bronė R. sakė, kad gal kada ir išsikels iš nudegusio namo, tačiau pirmiau turinti sulaukti šeimininkės ir sumokėti jai nuompinigius už praėjusius tris mėnesius. Keletą naktų nakvynę padegėlei suteikė kaimynai, gyvenantys kitoje gatvės pusėje.

Nepanoro net išsimaudyti

Socialinių paslaugų centro, Tauragės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus direktorės ir darbuotojos turėjo gerokai pasistengti, kad senutė sutiktų išsikelti iš avarinės būklės namo. Valdininkės nusivežė Bronę į nakvynės namus, aprodė kambarius, virtuvę, pažadėjo, kad nereikės gyventi kartu su stikliuko mėgėjais, tačiau tvarkinga aplinka senolė nesusigundė. Pasilikti nakvynės namuose močiutę įkalbinėjo ir šių namų darbuotojos, tačiau iš pradžių pastangos buvo bergždžios. Suodinais drabužiais vilkinti senutė net nesutiko nakvynės namuose nueiti į dušą išsimaudyti, persirengti švariais drabužiais.

Socialinės darbuotojos vis tiek rankų nenuleido. Užrašė senolei telefono numerius, kuriais prireikus ji galėtų kreiptis pagalbos, paprašė kaimynų pagalbos ir laukė, gal ji apsispręs. 

Prievarta išvežti negalima

- Stengėmės, kaip galėjome, tačiau išvežti prievarta negalima. Sakė, kad ten – jos kačiukas, šuniukas... Pažadėjo, kad nakvoti eis pas kaimynus, - praėjusį penktadienį „Tauragės kurjeriui“ sakė Socialinės paramos skyriaus vedėja Ligita Rimkuvienė.

Pirmadienio pavakarę į redakciją paskambinusi L.Rimkuvienė pasidžiaugė, kad Bronė R. jau gyvena nakvynės namuose.

Davė švarius drabužius

Pasak Tauragės nakvynės namų administratorės Jovitos Černeckienės, Bronė R. gyvena viename kambaryje su kita močiute. Priešingai nei asocialūs asmenys, senyvo amžiaus, neįgalūs žmonės nakvynės namuose gali būti kiaurą parą. Visi nakvynės gyventojai gauna patalynę, rankšluosčius. Už gyvenimą nakvynės namuose reikia sumokėti 20 procentų gaunamų pajamų. Nakvynė šiuose namuose įprastai suteikiama pusei metų, tačiau išskirtiniais atvejais šis terminas gali būti pratęstas.

- Bronei davėme švarius drabužius. Močiutė gyvens švariai ir tvarkingai, kad tik ji pati nepersigalvotų ir nepanorėtų grįžti. Jai pačiai tereikės pasirūpinti maistu. Maistui gamintis nakvynės namuose yra virtuvė. Jei reikės, maršrutiniu autobusu galės nuvažiuoti į miestą, - kalbėjo J.Černeckienė.

Skaityti komentarus (2) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras