Žygaitiškiai nenori artimųjų laidoti pelkėje (0)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2014-01-31 16:49
Karolinos Stažytės nuotrauka

Pasak mero Prano Petrošiaus, Papušynės kapinėse pirmasis kolumbariumas turėtų būti pastatytas dar šiais metais (nuotraukoje – kolumbariumas, pastatytas mažame Italijos miestelyje). Autorės nuotrauka

Žygaitiškiai sunerimę. Naujoms kapavietėms suformuoti Žygaičių kapinėse liko nedaug vietos – tik dešimt arų. O ir likusi laisva žemė, anot vietos gyventojų, per daug drėgna, kad joje galima būtų laidoti. Pakalbintas Žygaičių seniūnas Vytautas Juška ėmėsi visus raminti. Anot jo, turimos laisvos žemės turėtų užtekti dešimčiai metų. O per šį laikotarpį vienoks ar kitoks problemos sprendimas bus rastas. Realiausias, pasak seniūno, – senųjų kapinių plėtra, kuriai, jei bus norima ją įgyvendinti, teks išpirkti šalia plytinčius privačius sklypus.

 

Laidoti artimuosius šulinyje nenori niekas“

Naujoje, vakarinėje Žygaičių kapinių dalyje pirmą kartą, anot Žygaičių kaimo bendruomenės „Žygava“ pirmininko Jono Nairanausko, žmogus buvo palaidotas 1993 metais. Per du dešimtmečius laisvos žemės kapinėse liko tik dešimčiai kapaviečių, tad kapinės turėtų būti užpildytos nepraėjus nė penkeriems metams.

– Šią problemą reikia spręsti jau šiandien, nes likusioje dalyje, kurioje žemė labai vandeninga, mirusiųjų niekas nenori laidoti. Kas norės guldyti artimąjį į pelkę, lyg į kokį šulinį. Tad belieka priimti vieną iš sprendimų: arba melioruoti, arba plėsti kapines, arba ieškoti naujo žemės sklypo, – problemos esmę atskleidė J.Nairanauskas.

Tačiau viskas ne taip paprasta. Norint įkurti naujas kapines reikia rasti joms tinkamą vietą. Tokią, kur, pasak bendruomenės pirmininko, būtų šioks toks pakilimas ir lengva žemė.

– Galbūt tiktų karjerai ar smiltynė prie Putokšlių, 5–6 km nuo Žygaičių. Nes alternatyvos nedžiugina. Kapinių melioracija – labai brangus reikalas, o ir neaišku, ar ji būtų efektyvi. Išplėsti dabar egzistuojančias kapines kelio link neleidžia sanitarinės zonos. Be to, aplink plyti privatūs sklypai, – sunkumus išdėstė J.Nairanauskas.

 

Problema analizuota ir anksčiau

J.Nairanausko žodžius patvirtino trejus metus Žygaičių kapinių sarge dirbanti Ramunė Gudauskienė.

– Ši problema man jau seniai žinoma. Tačiau apie ją kalbėta buvo tik kartą – prieš trejus metus rengtame susirinkime. Tiesa, tuomet niekas nieko nenusprendė, – teigė R.Gudauskienė.

Sprendimą ji mato tik vieną – plėsti kapines išperkant šalia plytinčius privačius dirbamos žemės sklypus.

– Reikia kviestis žemės savininkus ir nieko nelaukiant spręsti šią problemą. Kiek žinau, panaši egzistuoja ir Sartininkuose, kur ne vienas pagėgiškis veža laidoti artimųjų palaikus, – nuomonę išsakė kapų prižiūrėtoja.

Pasak jos, daugelis žygaitiškių turi šeimos kapus, tad aktuali ši problema yra tik naujakuriams bei tiems, kurių šeimos kapavietėje vietos jau nebėra.

 

Žemės užteks dešimčiai metų

Pakalbintas Žygaičių seniūnas V.Juška pripažino, jog problema egzistuoja, tačiau ji nereikalauja skubių ir greitų sprendimų, kaip atrodo daugeliui. Pasak jo, sausos žemės dar yra.

– Vietos yra likę maždaug dešimčiai kapaviečių. Dauguma žygaitiškių turi šeimos kapus, tad naujų poreikis nedidelis. Dėl didelės emigracijos vis daugiau atsiranda ir apleistų kapaviečių. Tai irgi išsigelbėjimas, nes praėjus 25 metams po paskutinio laidojimo sename kape galima iš naujo laidoti žmones. Mano nuomone, žemės Žygaičių kapinėse užteks kokiems dešimčiai metų. O per šį laikotarpį neskubėdami rasime ir tinkamą sprendimą, – ramino seniūnas.

Pasak V.Juškos, melioracija – netinkamas sprendimas.

– Tauragės rajono savivaldybė melioracijai Žygaičių kapinėse atlikti buvo skyrusi 5000 Lt. Tačiau tokia pinigų suma per maža. Kapinių melioracija – specifinė. Reikalingi specialūs filtrai. Nemanau, kad kada bus bandoma ją atlikti. Pigiau būtų išpirkti privačius sklypus aplink kapines. Su keletu jų savininkų esu kalbėjęs prieš keletą metų, tačiau konkretaus atsakymo tuomet neišgirdau, – vieną iš trijų problemos sprendimų variantų atmetė seniūnas.

Su šia problema buvo supažindintas ir Tauragės rajono meras Pranas Petrošius. Šis teigė jau anksčiau specialistams liepęs išsiaiškinti, kiek kainuotų melioracija bei kiek valstybinės žemės plyti aplink Žygaičių kapines.

– Paaiškėjo, jog melioracija atsieitų labai brangiai. Tad belieka atlikti inventorizaciją, išsiaiškinti, kiek Žygaičiuose vidutiniškai per metus miršta žmonių, kokios apimties kapinių plėtros reikėtų. Tuomet spręstume, ką daryti. Mano nuomone, realiausias sprendimas – išpirkti šalia kapinių esančius privačius sklypus, – pareiškė meras.

 

Geriausias sprendimas – kolumbariumas

Anot rajono vadovo, žemės naujoms kapavietėms greitu metu trūks ir Tauragės Papušynės kapinėse. Spręsti šią problemą meras žada kitu būdu – statant kolumbariumą.

– Sieksiu, jog tam lėšų atsirastų dar šių metų biudžete. 2013-aisiais atlikta tauragiškių apklausa parodė, jog jie pritaria šiai idėjai. Keturiasdešimt šešių vietų kolumbariumas Savivaldybei kainuos apie 70 000 Lt. Rakinama niša su stiklinėmis durelėmis vienai šeimai, į kurią tilps trys ar keturios urnos su mirusiųjų palaikais, atsieis apie 3000 Lt. Pigiau nei įrengti bei prižiūrėti įprastą kapavietę. Šalia bus vieta padėti žvakutei, nuotraukoms ar gėlėms. Tokie kolumbariumai jau egzistuoja keliuose Lietuvos miestuose. Laikas atėjo Tauragei, – poziciją išdėstė P.Petrošius.

Kolumbariumo statybomis, pasak mero, privalo rūpintis Tauragės rajono savivaldybė. Patikėjus tai daryti privataus sektoriaus atstovams vienos nišos kaina šeimai tikriausiai išaugtų nuo 3000 iki 10 000 Lt.

 

Ilga Skaudvilės kapinių istorija

Diskusijų dėl sparčiai mažėjančių vietų Tauragės rajono kapinėse netrūko ir anksčiau. Ilgą laiką dėl šios problemos kankinosi skaudviliškiai. Senosiose kapinėse formuoti kapaviečių nebebuvo leidžiama, o naujų kapinių Jakštų kaime statybos virto skandalu. Jos pagarsėjo beveik dešimtmetį vykdytomis bei 209 tūkstančiais litų atsiėjusiomis nelegaliomis statybomis. Nors daugelis darbų buvo atlikti dar 2003–2005 metais, statybos leidimas jiems buvo išduotas tik 2008-aisiais. Tačiau ir gavus statybų leidimą, kapinių atidarymas užsitęsė.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras