Jovariškiai keliavo po Lenkiją(1)

Daiva GENIENĖ

2014-09-19 10:47

Bendruomenės archyvo nuotrauka

Per keletą Jovarų bendruomenės gyvavimo metų rugsėjis tapo išvykų mėnesiu. Iki tol keliauta po Lietuvą: Telšius, Plungę, Varnius, Nidą, Pakruojį, Druskininkus, Anykščius. Šiemet aplankyta šiaurinė Lenkijos dalis.

Kelionės vadovas Povilas Petkus rūpinosi įmanomais patogumais, patraukliai išdėstė netrumpą istorijos kursą, uždavinėjo klausimus ir provokavo diskusijas, tad kelionė neprailgo. 

Pirmasis aplankytas objektas 1939–1945 m. veikusi viena griežčiausių nacių koncentracijos stovyklųŠtuthofo koncentracijos stovykla. Spygliuotomis vielomis aptverta ir sargybos bokštais apstatyta teritorija, pasitinkanti rūsčiais „Mirties vartais“, sukrečia: kalinių barakai, dujų kameros, krematoriumas, stebėjimo bokšteliai ir kt. Ekspozicija liudija nežmoniškas kalinių gyvenimo sąlygas, su žmonėmis atliktus medicininius eksperimentus, alinantį darbą, žiaurų režimą, maisto stygių, šaltį, higienos trūkumą. Čia užregistruota apie 110 tūkstančių kalinių, maždaug 65 tūkstančiams jų tai buvo mirties vieta.

Vėliau aplankyta nuostabaus grožio Malborko (Marienburgo) pilis, įrašyta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Ši  tvirtovė tiesiogiai susijusi ir su viduramžių Lietuvos istoriniais įvykiais. Gido pasakojimai ir aplinka žadino vaizduotę:  gyvenamieji apartamentai, sargų stebėjimo postai ir koridoriai, koplyčia, Žiemos ir Vasaros menės, viduramžių ginklai, skulptūros, amatininkų dirbiniai, gintaro papuošalai, kelis amžius išlikusios freskos, siauri ir statūs laiptai, kur kažkada virė kovos ir intrigos...

Vaikščiota spalvingomis Gdansko gatvelėmis, Vyslos krantine, stebėtasi nuostabia architektūra, užkopta į Šv. Mergelės katedros (bazilikos) bokštą, iš kurio atsiveria stulbinanti uostamiesčio panorama – čia nebuvusiam sunku perteikti matytą grožį net ir pasitelkus fotoaparatą!

Antrąją kelionės dieną aplankyta Žalgirio mūšio vieta, prisiminta istorija. Jovariškiai lankė modernios ir klasikinės architektūros bažnyčias. Viena pastarųjų – nedideliame kaimelyje esanti Šventoji Lipka, 17 a. baroko Palaimintosios Mergelės Marijos bažnyčia, kurioje klausytasi grojančių ir šokančių vargonų koncerto.

Tokios kelionės ne tik praplečia akiratį, bet ir labiau suartina žmones. Regis, tik dvi kelionės dienos, o įspūdžių – tarsi po gerų atostogų.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras