Tauragę papuošė miesto simbolis – tauras(32)

Daiva ŽEBELIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2018-09-02 10:20

Autorės nuotrauka 

Vakar Tauragėje, prie pilies, iškilmingai atidengta didžiulė tauro skulptūra. Daugiau nei 600 kilogramų sveriantį juodo plieno taurą nukaldino menininkas, kalvis Kęstutis Plyskaitis.

Tauragės miesto simbolio pristatymo visuomenei šventė surengta rugsėjo 1-ąją, Mokslo ir žinių dieną. Į tauro skulptūros atidarymo ceremoniją susirinkusius žmones kreipėsi Tauragės krašto muziejaus direktorius Romualdas Vaitkus. Išvardijęs būrį menininkų, tautodailininkų, kurie Tauragę papuošė meno dirbiniais, R.Vaitkus pristatė naują skulptūrą, kuri, anot jo,įeis į Tauragės veido vizualinę istoriją ir papuoš miestą. Apie taurus ir Tauragės vardo sąsają su šiais didingais gyvūnais Tauragės krašto direktorius pasakojo skaitydamas iškilmingą aktą pasauliui ir visuomenei. Netrukus jis pristatė ir šios skulptūros autorių, tauragiškį, menininką, kalvį Kęstutį Plyskaitį.

Aktas su kapsule įleistas į skulptūros pamatą ateities kartoms.                                  

Atidengti skulptūrą pakviesta LR Seimo narė Aušrinė Norkienė, taip pat Tauragės rajono meras Sigitas Mičiulis ir kalvis Kęstutis Plyskaitis.                                                         

Tris mėnesius didžiulę tauro skulptūrą kaldinęs K.Plyskaitis „Tauragės kurjeriui“ sakė, kad juodo plieno tauras didesnis, nei realiai buvo šie išnykę gyvūnai. Išskyrus dydį, siekta, kad skulptūra būtų realistinė, ji nukaldinta pagal gamtos specialistų ir kitų šaltinių surinktus duomenis, kaip atrodė išnykę taurai.

Tauragės vardas siejamas su senovėje gyvenusiais ir daugelio kultūrų šventais gyvūnais laikytais taurais. K.Plyskaitis pasakojo, kad lotyniškas tauro pavadinimas – bos primigenius. Apie taurus sukurta daugybė legendų, daugelis žmonių juos įsivaizduoja kaip kažkokius milžiniškus senovės gyvius, kurie neaišku kaip atrodė. Tačiau visame pasaulyje mokslininkai ir istorikai turi surinkę pakankamai informacijos apie šią išnykusią rūšį. Yra rasta nemažai ragų, skeletų, taip pat daug informacijos gauta iš senovės piešinių ir iliustracijų. Taurai užaugdavo iki 155-180 cm ūgio, patelės iki 135-155 cm. Suaugusio patino vidutinis svoris galėjo būti apie 700 kg, bet kai kurie individai galėjo sverti ir apie 1500 kg. Rasti tauro ragai siekė apie 50-60 cm ilgio, bet manoma, jog kai kurie taurai galėjo turėti iki 80 cm ilgio ragus.

– Pasaulyje egzistavo trys taurų porūšiai. Pirmieji ankstyvieji taurai atsirado prieš du milijonus metų ir po truputį išplito po pasaulį. Eurazijos taurai (bos primigenius) Europą ir tuo pačiu Lietuvą pasiekė maždaug prieš du šimtus septyniasdešimt tūkstančių metų ir buvo paplitę nuo Ispanijos iki Kinijos. Apie šeštą tūkstantmetį prieš Kristų vidurio rytuose pirmieji Eurazijos taurai jau buvo pradėti prijaukinti ir davė pradžią šiuolaikinėms galvijų veislėms.

Daugelis civilizacijų ir kultūrų taurą laikė šventu ir kurdavo įvairiausias legendas apie šiuos laukinius didingus žvėris. Jau akmens amžiuje pirmykščiai žmonės savo urvus dekoruodavo taurų atvaizdais.

Prancūzijoje Lasko urvuose yra išlikę piešinių su taurais kuriems maždaug septyniolika tūkstančių metų.

Bronzos amžiuje maždaug 2700 metų prieš mūsų erą klestėjusi mino civilizacija taipogi garbino taurą, yra išlikę tų laikų bronzinių skulptūrėlių vaizduojančių tauro galvą. Iš ten Graikų mitologijoje net kilo legenda apie minotaurą – pabaisą žmogų su tauro galva.

Taurais taip pat buvo išmarginti ir Ištaro vartai senovės Babilone 575 m prieš mūsų erą.

Romos imperijos laikais taurai naudoti gladiatorių kovoms amfiteatrų arenose. Tais laikais jie buvo stipriai medžiojami ir rūšis pradėjo nykti. Jau mūsų eros laikais taurus dėl pramogos medžiodavo didikai visoje Europoje. Yra išlikę keletas garsesnių dailininkų piešinių su taurais. Kad ir 16 amžiaus Teodoro Ghizi piešinys. Taip pat Austrijos ambasadoriaus, tų laikų diplomato, rašytojo ir istoriko Sigizmundo von Herberšteino 1556 metų iliustracija. 1563 metais būtent šiam diplomatui apsilankius Lietuvoje ir Lenkijoje buvo sumedžiotas tauras.

Paskutinė tauro patelė sumedžiota Lenkijoje Jaktorovo girioje 1627 metais. Taip ir baigėsi šių didingų žvėrių egzistavimo era, – žiniomis dalijosi girių galiūno tauro, išnykusio XVII amžiuje, autorius, kalvis K.Plyskaitis.

Skaityti komentarus (32) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras