Lazda tvojo antru galu – ar atleis direktorių?(6)

Daiva ŽEBELIENĖ | daiva@kurjeris.lt

2018-04-26 12:36

Šilumininkų vadovas Mindaugas Nevardauskas žada šildymą atpiginti. Daivos Žebelienės nuotrauka

Sava lazda valdantiesiems tvojo antru galu – šį mėnesį Tauragės šilumos kainai nukritus į 14-ąją poziciją, prisimenami skambūs mero žodžiai: „Jei jis blogai dirbs ir šilumos kaina kils, valdyba jį atleis“. Ši frazė prieš trejus metus buvo skirta naujajam šilumininkų vadovui Mindaugui Nevardauskui. Opozicija valdantiesiems baksnoja ir primena netesėtą pažadą, kad jiems valdant rajoną šilumos kaina Tauragėje tik mažės ir galiausiai taps mažiausia šalyje. Tai ar neteks darbo Tauragės šilumos tinklų vadovas?

Priminė netesėtą pažadą

Savivaldybės tarybos socialdemokratų frakcija viešoje erdvėje skalambija apie neištesėtus rajono valdžios pažadus. Opozicija primena, kad meras Sigitas Mičiulis, savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis ir buvęs Liberalų sąjūdžio skyriaus pirmininkas Darius Stankus bandė visus įtikinti, jog, jiems valdant rajoną, šilumos kaina Tauragėje tik mažės ir galiausiai taps mažiausia Lietuvoje.

„Buvo skelbiama, kad vienas iš pagrindinių veiksnių, užtikrinančių mažėsiančią šilumos kainą, bus tai, kad biokurą pirks tik iš biržos, nes neva anksčiau konkurso tvarka pasirinktas vienas tiekėjas buvusi blogybė, kuri ir neleido mažinti šilumos kainos. Opozicijos argumentai, kad šilumos kainos nustatymui svarbiausias elementas yra ne iš ko ar iš kur perki biokurą, bet kokią kainą moki, liberalams buvo kaip eilinis politikavimas. <...> Klausimas merui – ar politinė šilumos kainos mažinimo akcija jau baigta? Ir kaip su viešai išsakyto pažado įvykdymu, jeigu šilumos kaina taip drastiškai didės?“ – klausia opozicija.

Liūdna kainos dinamika grįžo

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos duomenimis, Tauragės rajonas balandį pagal šilumos kainas iš penktosios nukrito į 14-tą vietą. Grįžome į 2015 metus, kai dėl šilumos kainų didėjimo valdančioji koalicija kaltino buvusį Tauragės šilumos tinklų direktorių Vaclovą Karbauskį.  Atleistą šilumos tinklų vadovą tuomet laikinai pakeitęs šilumos tinklų valdybos pirmininkas vilnietis Rimantas Šerkšnas 2015 metų birželį sakė, kad bendrovės apyvarta keletą metų mažėja, išlaidos auga, o tauragiškiams tiekiamos šilumos kainos dinamika liūdina. Palyginti su kitais šalies miestais tų metų sausį Tauragė buvo 9-oje pozicijoje, vasarį – jau 11-toje. Tų metų kovą Tauragė grįžo į 8-ąją poziciją, bet balandį nukrito į 14-tą vietą. 2015 metų gegužę pagal šilumos kainas Tauragė buvo 11-oje, birželį – 13-oje vietoje.

UAB Tauragės šilumos tinklai 2015 metų birželį savo internetinėje svetainėje pranešė apie Tauragės šilumos tinklų valdybos sprendimu iš direktoriaus pareigų atleistą V.Karbauskį. Toks sprendimas priimtas V.Karbauskiui pareiškus nepasitikėjimą. Pasak tuometinio Tauragės šilumos tinklų valdybos pirmininko R.Šerkšno, viena direktoriaus atleidimo priežasčių – atleistasis vadovas nesugebėjo valdybos įtikinti, jog dirba, kad šildymo kainos Tauragėje mažėtų. Pakeitus vadovą atsirasianti galimybė dirbti tauragiškių gerovei mažinant patiriamas išlaidas.

2015 metų liepą spaudos konferencijos metu, kai buvo pristatomas naujas Tauragės šilumos tinklų vadovas Mindaugas Nevardauskas, rajono meras S.Mičiulis pareiškė: „Jei jis blogai dirbs ir šilumos kaina kils, valdyba jį atleis“.

M.Nevardauskas: susidėjo tokios aplinkybės

Drąsų mero pažadą atleisti iš pareigų šilumos tinklų vadovą, jei šilumos kaina tauragiškiams augs, prisiminė ir šią savaitę „Tauragės kurjerio“ kalbintas Tauragės šilumos tinklų vadovas M.Nevardauskas.

– Situacija yra tokia, kokia yra. Kaina kitam sezonui bus gera ir bus pirmose pozicijose. Sakau ir žinau. Dabar taip susidėliojo dėl kuro trūkumo. Išlindo viena silpnesnė vieta. Bet mes žiūrėkim iš kitos pusės, kokia kaina buvo visą sezoną. Biokuro kaina biržoje buvo didelė, o pas mus maža buvo, – sakė M.Nevardauskas.  

Vis dėlto 14-oji kainos pozicija kliūva ne tik opozicijai, bet skaudžiai kerta visiems šilumos vartotojams. Tačiau šilumos tinklų vadovas turi paaiškinimą:

– Matot, šilumos kaina nėra tokia inertiška. Ji perskaičiuojama kartą per trejus metus. To, ką padarei šiandien, rezultatą turėsi tik po trejų metų. Ta kaina, kuri mums buvo patvirtinta 2016 metais ir apie kurią kalba opozicija, yra pagal 2013 metų duomenis, nes kaina tvirtinama pagal faktines sąnaudas praėjusio laikotarpio. Tikrosios sąnaudos ir tikrasis kainų mažinimas bus tada, kai visos padarytos investicijos ir pagerinimai įeis į sekantį kainų perskaičiavimą. Po perskaičiavimo kaina turėtų būti geresnė. O dabar vienas ar keli mėnesiai iššoko. Na, iššoko... Aš suprantu, kad turiu prisiimti atsakomybę už tai, bet tiesiog taip buvo. Jeigu meras nuspręs, kad reikia atleisti mane, reiškia, nuspręs... Suprantu, kokia situacija yra, bet trejus metus, kai aš dirbu, kaina buvo tikrai maža ir buvo penktoje, šeštoje, trečioje, ketvirtoje vietose. Sutinku, negerai. Susidėjo tokios aplinkybės. O jei opozicija kaltina mane, įdomiai tada... Ilgalaikėje perspektyvoje vykdant projektus kainos turi tendencijos mažėjimui. Bet čia jau politikai sprendžia, – apmaudo dėl susiklosčiusios padėties neslėpė M.Nevardauskas.

Nepavyksta nustatyti kainų be klaidų

Dar viena nemaloni situacija, į kurią pateko Tauragės šilumos tinklai, – dėl vienos bendrovės specialistės klaidos. Dėmė krito ir ant Tauragės rajono savivaldybės tarybos, kuri patvirtino neteisingai pateiktas šilumos kainas.

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKKEK) kovo 1 dieną konstatavo, kad Tauragės rajono savivaldybės taryba, 2017 metų gruodžio 20 d. sprendimu šilumos kainas nustatė nesilaikydama Šilumos kainų nustatymo metodikos. Komisija savivaldybės tarybą įspėjo, kad nepašalinus nurodytų šilumos kainų dedamųjų nustatymo pažeidimų komisija kainas nustatys vienašališkai. Deja, ne visi pažeidimai buvo pašalinti, todėl VKEKK kainas nustatė vienašališkai.

Tauragės šilumos tinklų vadovas M.Nevardauskas sakė, kad kainos vartotojams nebesikeis, tiesiog bendrovės specialistė į atskirą eilutę neišskyrė, kiek kainuotų rezervinės galios užtikrinimas.

– Reikalinga nurodyti, kiek tokia paslauga kainuotų tokiais atvejais, jei neturėtume rezervinių katilų avarijos atvejui, jei pirktume paslaugą iš išorės. Tačiau mes turime rezervinį katilą, todėl toji eilutė – tik formalumas. Nesmagi situacija. Mūsų specialistė pergyvena. Aišku, ir vadovas turi prisiimti atsakomybę, – nesigynė Tauragės šilumos tinklų direktorius.

Meras: „Yra numatytas planas, kad kaina mažėtų“

Tauragės rajono meras Sigitas Mičiulis raštu atsakė į „Tauragės kurjerio“ klausimus apie išaugusią šilumos kainą ir savo pasižadėjimą prieš trejus metus.  

„Tauragės kurjeris“.Kodėl Tauragės rajono savivaldybė nustatė didesnes šilumos kainas, nei jos turėtų būti laikantis Šilumos kainų nustatymo metodikos?

Sigitas Mičiulis. Tauragės rajono savivaldybės taryba nustatė tokias kainas, kokias nustatė Valstybinė kainų ir energetikos komisija. Kaina bus tokia pati, kaip ir nustatė Tauragės rajono savivaldybės taryba (2017 12 20 sprendimu).

T.K.Kodėl Tauragės rajono savivaldybės tarybai nepavyksta be klaidų nustatyti šilumos kainos?

S.M. Kaip mane informavo UAB Tauragės šilumos tinklai vadovas, pateiktuose skaičiavimuose šilumos gamybos dedamojoje nebuvo išskirta viena dedamoji  – „Rezervinės galios paslaugos mokestis“. Šis mokestis Tauragėje nėra taikomas, tačiau pagal metodiką jis turi būti išskirtas.

T.K. VKKEK duomenimis, Tauragės rajonas balandį pagal šilumos kainas nukrito į 14-ąją vietą. Viena buvusio Tauragės šilumos tinklų direktoriaus atleidimo priežasčių – tai, kad jis nesugebėjo valdybos įtikinti, jog dirba, kad šildymo kainos Tauragėje mažėtų. Pakeitus vadovą žadėta dirbti taip, kad šilumos kaina mažėtų. Ką galite į tai atsakyti? Ar dėl išaugusios šilumos kainos ketinama atleisti Tauragės šilumos tinklų vadovą?

S.M. Šilumos kaina, neskaitant balandžio mėnesio, šildymo sezono metu buvo viena iš mažiausių Lietuvoje. Įmonė antrus metus iš eilės dirba pelningai, įgyvendina įvairius projektus, investuoja. Trumpai palyginsiu 2018 metus. Sausį Tauragės šilumos tinklų tiekiama šiluma pagal kainą rikiavosi 6 vietoje, t.y. viena žemiausių iš daugiau nei 50 Lietuvos šilumos tiekėjų, vasarį taip pat 6 vietoje, o kovą 5 vietoje.

2015 metais Tauragė palyginti su kitais šalies miestais iš 14 pozicijos aukščiausiai buvo pakilusi į 8 poziciją ir šilumos kainos dinamika buvo liūdinanti. Dar blogesnė situacija buvo 2014 metais – įmonė dirbo nuostolingai – patyrė 128 tūkst. eurų nuostolį.

T.K. Kokių priemonių Jūs, kaip meras, imsitės, kad Tauragėje šilumos kaina mažėtų?

S.M. Savaime suprantama, pagal šių metų vieno mėnesio šilumos kainos nukritimą į 14 vietą negalime spręsti apie visų metų darbą bei kainų pokyčius. Kaip informavo UAB Tauragės šilumos tinklai vadovas, yra numatytas konkretus planas, ką daryti, kad sekantį šildymo sezoną Tauragės šilumos tinklų tiekiamos šilumos kaina mažėtų.

Skaityti komentarus (6) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras