Ką apie direktorių kadencijas mano patys direktoriai? (63)

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2017-01-14 12:09

Algimantas Kaminskis ir Jonas Jatautas 

Šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Seimui Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis būtų taikomos švietimo įstaigų vadovų kadencijos ir jų ribojimas, nustatoma skaidresnė vadovų atranka ir veiklos vertinimas, stiprinama mokyklų savivalda. Ar kadencijų įvedimas išspręs švietimo problemas, ar gerai dirbantys vadovai po leistinų kadencijų neliks bedarbiais, kol kas spręsti sunku. 

Prezidentės siekis – depolitizuoti mokyklas 

Pastaruoju metu šalies žiniasklaidoje vis dažniau prabylama apie įvairius konfliktus mokyklų bendruomenėse, o jų centre dažniausiai – mokyklų vadovai.

Kaip teigiama prezidentūros pranešime spaudai, prezidentė irgi yra gavusi ne vieną skundą iš mokyklų bendruomenių, kurias vis dažniau drebina konfliktai dėl direktorių savivalės: piktnaudžiavimo viršesne savo padėtimi, neskaidriai valdomų įstaigų lėšų, neadekvačių bausmių, taikomų pedagogams ir mokiniams. Pasak šalies vadovės, dalies švietimo įstaigų valdymo sąstingis, pasenę, dar sovietmetį menantys vadovavimo įpročiai, partinis protegavimas lemia prastą vaikų ugdymo kokybę ir pasmerkia švietimo sistemą stagnacijai.

Prezidentė įstatymo pataisomis siūlo keisti švietimo įstaigų vadovų skyrimo tvarką. Vienai įstaigai direktorius galės vadovauti tik dvi kadencijas. Kadencijos trukmė – penkeri metai. Po pirmosios kadencijos jis turės iš naujo dalyvauti viešame konkurse.

Įstatymo pataisomis taip pat siūloma įvesti griežtesnį mokyklų vadovų veiklos kasmetinį vertinimą.  Įstatymu siūloma įtvirtinti nuostatą, kad, kilus įtarimui dėl švietimo įstaigos vadovo veiklos, pradedamas tarnybinis patikrinimas ir vadovas laikinai nušalinamas nuo pareigų.

Įstatymo projekte numatyta skaidrinti ir depolitizuoti mokyklų vadovų atranką bei stiprinti mokyklos savivaldą. Į vadovų atrankos komisijos sudėtį būtų įtraukti tėvai ir socialiniai partneriai. Kaip teigiama prezidentės pranešime, švietimo įstaigų vadovais galės būti tik nepriekaištingos reputacijos asmenys.

Po dviejų kadencijų – bedarbis? 

Nuo 1994-ųjų Tauragės Jovarų pagrindinei mokyklai vadovaujantis Algimantas Kaminskis sakė, kad kol kas savo nuomonės apie galimas mokyklų vadovų kadencijas neturi.

– Bus tai bus. Mes, vadovai, ir esame atestuojami kas penkerius metus, kasmet teikiame įvairiausias ataskaitas. Mūsų darbas labai atviras ir žinomas visiems. Nežinau, ar kadencijos išspręs problemas, – mąstė direktorius.

Bet ką daryti gerai dirbančiam mokyklos vadovui, kuris po dviejų kadencijų privalės palikti mokyklą?

– Mokykla – sudėtinga organizacija, vyksta bendravimas su daugeliu institucijų, trumpai net sudėtinga nusakyti, ką daro direktorius. O po dviejų kadencijų vienoje įstaigoje, aišku, kad iškils tolimesnio darbo problema. Mūsų rajone vadovai neturi pamokų, tad jie praktiškai taps bedarbiais, – savo poziciją išsakė ilgametis direktorius A.Kaminskis. 

Bus bandoma atriboti nuo politikos 

Ką mano apie mokyklų vadovų priklausymą politinėms partijoms, tai direktoriams suriša ar atriša rankas, teiravomės Žalgirių gimnazijos direktoriaus Jono Jatauto.   

– Mūsų Konstitucija garantuoja pilietines teises ir laisves. Ir nesvarbu, ar tu direktorius, ar eilinis darbuotojas. Mes visi lygūs prieš Konstituciją ir įstatymą. Jeigu tu esi nepasitikintis savimi vadovas, gali būti, kad ieškosi politinės užuovėjos. Bet jei esi profesionalas, tai neturi jokios reikšmės – tu gali priklausyti arba ne politinei partijai, – svarstė Žalgirių gimnazijos vadovas.

J.Jatautas yra ne tik politinės partijos, kaip ir beveik visi kiti Tauragės rajono mokyklų vadovai, bet ir kaimyninės Šilutės savivaldybės tarybos narys. Bet tai leidžia dabar galiojantys įstatymai, todėl, laimėjęs Žalgirių gimnazijos direktoriaus konkursą, direktorius tarybos nario mandato ir neatsisakė.

Svarbiausia, pasak J.Jatauto, nesupainioti viešųjų ir privačių interesų.

Skaityti komentarus (63) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras