Ilgesni mokslo metai: už ir prieš (18)

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2017-03-27 11:27

Planuojama, kad nuo ateinančio rugsėjo mokiniai mokysis ilgiau. Autorės nuotrauka

Savaite vyresniems ir dviem savaitėmis jaunesniems mokiniams planuojami pailginti mokslo metai kelia daug klausimų ir mokiniams, ir pedagogams. Diskusijos tik prasidėjo. Ką apie mokslo metų ilginimą mano Tauragės švietimo bendruomenė?  

Mokslo metai – vieni trumpiausių

Nuo ateinančių mokslo metų, kaip informuoja Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), planuojama juos ilginti. Ministerija išdėsto ir argumentus, kodėl tai reikia daryti.

Mokinių pasiekimai, kaip teigiama ŠMM pranešime, prastėja, daugėja tokių, kurie nepasiekia net patenkinamo lygmens. Tarptautiniai tyrimai esą rodo ryšį tarp mokymosi trukmės ir pasiekimų. O Lietuvoje mokslo metai vieni trumpiausių Europoje – 34 savaitės (kitose šalyse – 37–39 sav.)

Pridėjus mokslo dienų, kaip teigia ŠMM, ugdymo programų apimtis nesikeistų, tiesiog jos būtų įgyvendinamos per ilgesnį laiką. Svarstoma, kad kiti mokslo metai 1–5 klasių mokiniams baigtųsi birželio 8-ąją, 6–11 klasių mokiniams – birželio 15-ąją.

Daugiau mokymosi dienų birželio mėnesį, pasak ŠMM, nereiškia, kad mokiniai visą laiką turės sėdėti pamokose. Ugdymas gali vykti ir muziejuose, gamtoje, išvykose.
Mokslo metus sutrumpina patys tėvai

– Čekijoje, pavyzdžiui, vasarą vaikai išvežami į stovyklas ir atlieka tiriamąją veiklą, ugdosi kitokiais metodais. Lietuva tam dar nepasiruošusi. Bet ugdymo procesas turėtų būti ilgesnis, atostogų – mažiau, atsižvelgiant ir į tai, kad tėveliai sugeba sutrumpinti mokslo metus, – „Tauragės kurjeriui“ sakė „Šaltinio“ progimnazijos direktorė Jūratė Lazdauskienė.

Direktorė apskaičiavo, kad vaikams, kuriuos tėvai du kartus per metus vežasi atostogauti, mokslo metai dar mėnesiu sutrumpėja.

– O dar ligos. Tada reikia skaičiuoti, kiek realiai vaikai mokosi. O rezultatų norim pačių geriausių, – svarstė direktorė.

Nors labai tvirtos nuomonės atostogų klausimu didžiausios rajono mokyklos vadovė dar neturi, bet linkusi palaikyti mokslo metų ilginimą.

– Jei į ugdymą žiūrėsime atsakingai, planuosime, suaugusieji derinsime atostogas, bus gerai. O jei galvosime, kad mano vaikas ir darysiu, ką noriu, nieko gero nebus. Ir mokytojai, ir tėvai turi orientuotis į vaiką, kas jam geriau, – įsitikinusi J.Lazdauskienė.

Prieš ilginimą

Valdžios sprendimui ilginti mokslo metus nepritaria „Tauragės kurjerio“ kalbinta „Versmės“ gimnazijos abiturientė Julija.

– Ir dabar mokymosi krūvis nesuteikia galimybės paaugliams turėti pakankamai laisvo laiko. Nemanau, kad mokslo metų pratęsimas sumažintų tą krūvį ar ką nors kardinaliai pakeistų. Pirmiausia reikėtų peržvelgti švietimo sistemą ir atkreipti dėmesį į programų turinį, į tai, ką ir kiek mes mokomės. Nemanau, kad reikalinga mokykloje aprėpti tiek daug ir plačių temų, jei nespėjame to tinkamai padaryti per įprastus mokslo metus. Esu tikra, kad moksleiviams mokslo metų pratęsimas nebūtų motyvacija stropiau, daugiau ar geriau mokytis ir pagerinti rezultatus. Anaiptol, tai kaip tik labiau išvargintų, – įsitikinusi gimnazistė.

Savo nuomonę išsakė ir vienoje progimnazijoje su vyresniaisiais mokiniais dirbanti mokytoja. Jos galva, mokslo metų pratęsimui reikia kruopščiai pasiruošti. Pirmiausia, ką pastebi pedagogė, mūsų mokyklos nepritaikytos dirbti vasarą. Tada klasėse tvanku, vėdinti patalpų dėl skersvėjų neįmanoma.

– Reikia ne mokslo metus ilginti, o peržiūrėti ugdymo planus. Birželio mėnesį, nors realiai jau gegužės pabaigoje, tėvai vaikus išveža atostogauti į kaimą pas senelius, į užsienį. Vargu, ar vasarą ugdymas bus kokybiškas, – nuomonę išsakė pedagogė.

Vyks konsultacijos

Dėl ketinamų ilginti mokslo metų nuomonės paklausėme ir savivaldybės administracijos. Mero padėjėjos Rasos Liorančienės atsiųstame laiške rašoma: „Šis klausimas dar tik svarstomas ŠMM, vyks viešosios konsultacijos regionuose. Švietimo skyriaus specialistai gali pateikti asmeninio pobūdžio pastebėjimus šiuo klausimu. Mokslo metų pailginimui reikalingas pasirengimas: edukacinių erdvių pritaikymas, tinkamų mokymo priemonių, metodų ir veiklų naudojimas. Taip pat reikalinga suderinti mokytojų atostogų laiką. O taip pat vyresnių klasių mokiniai dažnai pasibaigus mokslo metams išvyksta padirbėti arba į užsienį, arba siekia įsidarbinti Lietuvoje“.

Kaip informuoja ŠMM, viešosios konsultacijos vyks dešimtyje regionų. Tauragės regione toks susitikimas numatytas balandžio 5-ąją Šilalės švietimo pagalbos tarnyboje. 

Skaityti komentarus (18) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras