Mokyklos ruošiasi neterminuotam streikui: „Šaltinio“ progimnazija jau patvirtino – pirmadienį pamokų nebus (papildyta)(106)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-02-19 05:59

Redakcijos archyvo nuotrauka

Pirmadienį, vasario 22-ąją, prasideda nacionalinis neterminuotas pedagogų streikas. Tauragėje kol kas streikuosianti pranešė tik „Šaltinio“ progimnazija. Kitos rajono mokyklos streikuoti dar svarsto. Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga kviečia streiką palaikančius žmones aukoti pinigus, sąjungos interneto svetainėje nurodytas sąskaitos numeris. 

Ne visi streikuojančius palaiko

Pirmadienį, 8 valandą, prasidėsiantis pedagogų streikas viešoje erdvėje apaugo įvairiausiomis nuomonėmis. Vieni didesnių atlyginimų reikalaujančius mokytojus palaiko, kiti ragina atsigręžti į kitų specialybių darbuotojus ir privatų sektorių. Esą šie žmonės uždirba dar mažiau.

„Tauragės kurjeriui“ šiandien teko kalbėtis su vienos Tauragės rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigos administracijos atstove. Pedagogė patikino, kad darželio, kuriame ji dirba, darbuotojai nestreikuos ir dėl atlyginimų, bent jau viešai jie nesiskundžia.

– Nedideli tie atlyginimai. Jauna darželio auklėtoja, ką tik baigusi mokslus, uždirba vos daugiau nei minimalų atlyginimą, tačiau mūsų žmonės kantrūs, nesiskundžia. Mokyklų pedagogams atlyginimai skaičiuojami kiek kitaip, – sakė pedagogė.

Šįkart streikuojantys pedagogai skelbia, kad streikas bus neterminuotas. Ką tai reiškia? Tai, kad jo pradžia aiški – pirmadienio rytas, tačiau kada ir kokiais rezultatais jis baigsis, nežino niekas. Neoficialiai kalbinta kita streike nedalyvaujanti pedagogė tikino, kad jai labiausiai šiuo atveju gaila vaikų. Ugdymo procesas streiko metu bus nutrauktas, pamokos nevyks, arba jei mokiniai ir bus mokykloje, tai tik laikui praleisti. Esą kai streikas baigsis, gali būti, kad streikavę mokytojai vaikus apkraus papildomu mokymosi krūviu, nes įveikti mokymo programą vis tiek reikės, ypač tai svarbu baigiamųjų klasių mokiniams – dešimtokams ir abiturientams, kurių laukia egzaminai.

Niekas nežino, kada baigsis

Pasak Tauragės rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės Linos Oželytės, kol kas apie dalyvavimą neterminuotame mokytojų streike oficialiai pranešė tik Tauragės „Šaltinio“ progimnazija.

– Tačiau yra mokyklų, kurios dar svarsto. Dar yra laiko, visas penktadienis, – ketvirtadienio popietę „Tauragės kurjeriui“ sakė L.Oželytė.

Švietimo skyriaus atstovės teigimu, Švietimo skyrius nevertina startuojančio pedagogų streiko. Ši institucija tik stebės jo eigą. Streikas esąs labiau darbdavio ir darbuotojo reikalas. Tačiau L.Oželytė išreiškė nerimą, kad šįkart tai ne įspėjamasis streikas, o neterminuotas. Niekas nežino, kada jis baigsis, ar dėl to nenukentės mokymo procesas, ar visiems streikuojančių mokyklų mokiniams bus užtikrintas saugumas. Tiksliau, ugdymo procesas, pasak L.Oželytės, nukentės, jei mokiniai mokytojų streiko metu ir ateis į mokyklą, jiems pamokos greičiausiai nevyks.

1000 eurų neuždirba nė vienas

Streikuoti pasiryžusios bene populiariausios Tauragės miesto mokyklos – „Šaltinio“ progimnazijos vadovė Jūratė Lazdauskienė apie streiką prieštaringos nuomonės. Kaip mokyklos vadovė ji mano, kad pedagogų padėčiai pagerinti galima būtų rasti ir kitų būdų, kaip mokytoja sako suprantanti – mokytojų atlyginimai nedideli ir jie jaučiasi valstybės menkinami.

– Dar ko nesuprantu – jei šis streikas visuotinis, kodėl streikuoja tik dalis mokytojų? Jei jau kažko valstybės reikalauja, kodėl mokytojai nevieningi? – svarstė J.Lazdauskienė.

Paklausta, tai kokie gi tie mokytojų atlyginimai, ar jie iš tikrųjų tokie maži, J.Lazdauskienė sakė neseniai sulaukusi panašaus klausimo – ar kas nors jos vadovaujamoje mokykloje uždirba 1000 eurų?

– Atsakiau, kad nėra tokio žmogaus. Ir aš tiek neuždirbu. Pavyzdžiui, pradinių klasių mokytojo metodininko atlyginimas kiek didesnis negu 500 eurų. Dalykininkai uždirba daugiau, kai kurie gauna ir 800 eurų. Tai labai individualu. O pavyzdžiui, mokytojo, kuris ateitų į mokyklą dirbti vos baigęs universitetą jau šimtą metų neturėjome. Bet nepamirškime, kad mano vadovaujamos mokyklos mokytojams taikomas vidutinis atlyginimų koeficientas, tų mokyklų, kurios gyvena sunkiau, mokytojai uždirba mažiau, jų atlyginimų koeficientai minimalūs. Tai daugiausiai kaimų mokyklos, – „Tauragės kurjeriui“ kalbėjo J.Lazdauskienė.

Mokytojų streiko metu „Šaltinio“ progimnazija I–V klasių mokinių nemokys visai. Šie mokiniai liks namuose, jiems bus suteiktos papildomos atostogų dienos. Kol kas pirmadienį ir antradienį (vasario 22 ir 23 dienomis). Vyresniųjų moksleivių tėvams apie streiką pranešta, jie paprašyti tomis dienomis palikti savo vaikus namuose. Žinoma, mokiniai gali ateiti į mokyklą, jiems bus ką veikti, juos užimti bibliotekoje ar kitose mokyklos erdvėse stengsis mokyklos administracija ar nestreikuojantys mokytojai (streikuoti atsisakę mokytojai „Šaltinio“ progimnazijoje sudaro apie 18 proc. viso kolektyvo).

– Kai mokytojai streikuos, mums būtų sunku užtikrinti visų moksleivių saugumą. Juk mokykla tūkstantinė – pas mus daugiau nei 900 mokinių, – sakė J.Lazdauskienė.

„Tauragės kurjerio“ žiniomis, streiko galimybės neatmeta Martyno Mažvydo progimnazija, Žalgirių ir Skaudvilės gimnazijos. Atsakymo iš jų Švietimo skyrius dar laukia. 

Tauragės rajone yra tik trys mokyklos, kurių mokytojai gauna kiek didesnius atlyginimus – „Versmės“ ir Žalgirių gimnazijos bei „Šaltinio“ progimnazija. Kitų atlyginimų koeficientai minimalūs.     

Šįryt „Tauragės kurjeriui“ pranešta, kad streikuoti nusprendė Žalgirių ir Skaudvilės gimnazijų mokytojai. Žalgirių gimnazijos profesinės organizacijos pirmininkė Janina Pukelienė šios mokyklos moksleivių tėvams vakar išsiuntinėjo tokį pranešimą: „INFORMACIJA TĖVAMS DĖL NETERMINUOTO STREIKO Informuojame, kad šių metų vasario 22 d. Žalgirių gimnazijoje prasideda Švietimo darbuotojų nacionalinis neterminuotas streikas. Mokiniai į gimnaziją renkasi įprastu laiku, pamokos vyks, tik ugdymo procesas bus organizuojamas kitomis formomis. Mokinių neatvykimas į gimnaziją bus fiksuojamas TAMO dienyne“.

Skaityti komentarus (106) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras