Verslininkų vilionės: kurkitės čia, nes pas mus mažos algos(33)

Raimonda ALYSIENĖ | redakcija@kurjeris.lt

2016-09-05 06:47

Kad Tauragėje maži atlyginimai, Tauragės industrinis parkas nurodo kaip privalumą

Statistikos departamentas skelbia vidutinio šalies atlyginimo statistiką. Skaičiai – rekordiniai: šį ketvirtį fiksuojamas šalies istorijoje didžiausias vidutinis darbo užmokestis. Rekordas šalies mastu pasiektas, tačiau Tauragei iki šalies vidurkio – toli: dauguma tauragiškių ir toliau skaičiuoja varganus apie minimumą besisukančius atlyginimus. O štai rajono politikai-verslininkai, norėdami privilioti investuotojus kurtis Tauragėje, mažą atlyginimą nurodo kaip privalumą. Taigi kas Tauragėje džiaugiasi mažomis algomis?

Šalyje – rekordinis vidutinio atlyginimo augimas

Lietuvos statistikos departamentas skelbia apie rekordiškai šoktelėjusį šalies vidutinį darbo užmokestį. Vidutinis paskaičiuotas (bruto) darbo užmokestis Lietuvoje, išskyrus individualias įmones, antrąjį šių metų ketvirtį buvo 771,9 euro – 8,1 proc. daugiau nei 2015-ųjų tą patį ketvirtį. Kaip praneša Statistikos departamentas, vidutinis išmokėtas (neto) atlyginimas šalyje palyginamuoju laikotarpiu išaugo 8,5 proc. – iki 600,8 euro. Realusis darbo užmokestis, anot statistikų, per ketvirtį padidėjo 1,8 proc., o per metus – 7,7 procento.

Kaip teigia šalies finansų analitikai, realusis darbo užmokestis, skaičiuojamas įvertinant kainų pokyčius šalyje, šiemet pranoko prieškrizinį lygį ir šiuo metu yra didžiausias šalies istorijoje.

Statistikos departamento duomenimis, antrąjį šių metų ketvirtį vidutinis mėnesinis paskaičiuotas darbo užmokestis valstybės sektoriuje siekė 783,2 euro, privačiame – 766,1 euro, arba atitinkamai 2,7 proc. ir 3,5 proc. daugiau nei pirmąjį ketvirtį. Vidutinis mėnesinis išmokėtas atlyginimas valstybės sektoriuje per ketvirtį padidėjo 2,4 proc. – iki 608,8 euro, privačiame sektoriuje – 3,1 proc. – iki 596,7 euro. Per metus paskaičiuotas darbo užmokestis valstybės ir privačiame sektoriuje padidėjo atitinkamai 5,9 proc. ir 9,4 proc., o išmokėtas – 6,3 proc. ir 9,7 procento.

Vidutinis paskaičiuotas darbo užmokestis per ketvirtį padidėjo beveik visose ekonominės veiklos srityse: 10,9 proc. augo elektros, dujų, garo tiekimo ir oro kondicionavimo įmonėse. Trijose ekonominės veiklos rūšyse vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis sumažėjo: informacijos ir ryšių – 0,6 proc., finansinės ir draudimo – 2,9, nekilnojamojo turto operacijų – 3,8 procento. Per metus vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalies ūkyje išaugo visų ekonominės veiklos rūšių įmonėse, įstaigose ir organizacijose.

Vidutinis atlyginimas Tauragėje – 35 proc. mažesnis

Bet tauragiškiams rekordiškai išaugęs šalies atlyginimų vidurkis daug džiaugsmo neteikia. Tauragei iki vidutinio šalies atlyginimo dar labai toli. Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo Tauragės apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Laimutė Mačernienė, Valstybinio socialinio draudimo fondo duomenimis, vidutinis mėnesio darbo užmokestis neatskaičius mokesčių Tauragės savivaldybėje šių metų antrąjį ketvirtį siekė 498 eurus. Nors vidutinis atlyginimas palyginti su praėjusių metų antruoju ketvirčiu Tauragės savivaldybėje išaugo 9,2 proc. (pernai tuo pačiu metu siekė 452 eurus), tauragiškiai vidutiniškai uždirba 35 proc. mažiau. Net Pagėgių savivaldybėje antrojo ketvirčio vidutinis atlyginimas didesnis, jis siekia 514 eurų (pernai tuo pačiu metu buvo 469 eurai). Labai panašūs skaičiai ir kitose dviejose apskrities savivaldybėse: Jurbarko savivaldybėje antrojo ketvirčio vidutinis atlyginimas siekia 493 eurus (pernai buvo 451 euras), Šilalės savivaldybėje – 485 eurus (pernai – 442 eurai).

Turint galvoje, kad į vidutinį atlyginimą įskaičiuojami ir solidžius atlyginimus gaunančių valdininkų, įmonių, įstaigų vadovų uždarbiai, eiliniams Tauragės darbuotojams ir darbininkams belieka minimumas.

Mažas atlyginimas verslininkams – privalumas

Nieko nuostabaus, kad Tauragėje atlyginimai velkasi statistikos gale. Rajono politikai-verslininkai tai net pristato kaip privalumą.

Tauragės industrinio parko (TIP), valdomo rajono savivaldybės tarybos narių Stankų, interneto puslapyje kaip privalumas, kodėl investuotojams verta investuoti Tauragėje, įrašyta tokia eilutė: „Vidutinis mėnesinis darbo užmokestis yra iki 30% mažesnis nei didmiesčiuose (Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje)“.

– Toks Tauragės bendras lygmuo, atlyginimai Tauragėje auga, o mes informuojame taip, kaip yra. O jei yra regiono toks lygmuo, jo mes nepakeisime. Kad pritrauktum investuotojus, akivaizdu, jog tai reikia parodyti. Nematau nieko, kas čia būtų negerai, – paklaustas, kaip tokią situaciją vertina kaip politikas, lyg ir turintis kovoti už tai, kad Tauragės žmonės gyventų geriau, sakė TIP vadovas, savivaldybės tarybos narys Antanas Stankus.

Pasak A.Stankaus, kad Tauragėje atlyginimai maži, kalti ankstesniųjų kadencijų politikai, tai esąs jų blogo darbo rezultatas.

– Pažiūrėkite, kas pridaryta Tauragėje. Yra šimtais tūkstančių kvadratinių metrų nenaudojamų pastatų. Kas kaltas? Kalti tie, kas vadovavo. Pinigus sudėjo į trinkeles, o žmonių poreikių nežiūrėjo. Dabar turime pasekmes. Aš iš savo pusės padariau daug, kiek žmonių įdarbinta, ir turėjau kariauti. O valdžia vijo žmones lauk. Jie turėtų atsakyti. Nedirbo dešimtmečiais tie, kurie vadovavo Tauragei, nedirbo, – priekaištų buvusioms rajono valdžioms negailėjo A.Stankus.
Pasak politiko, „didieji investiciniai traukiniai“ nuvažiavo tada, kai jis „turėjo kariauti“, o galėjo ir buvo ką pritraukti. Dabar tik vienas kitas investuotojų, pasak A.Stankaus, kuriasi Lietuvoje, o apie tai, kad kursis Tauragėje, nesą ko ir svajoti.

Paklaustas, ar yra Tauragėje ketinančių kurtis verslininkų, A.Stankus nieko konkretaus atskleisti nenorėjo.

– Bus netrukus informacija, – tepasakė verslininkas.

Skaityti komentarus (33) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras