Vairuotojai raginami šiandien pasimėgauti kelionėmis pėsčiomis(4)

Margarita RIMKUTĖ | margarita@kurjeris.lt

2016-09-22 13:39
Margaritos Rimkutės nuotrauka

Net ir tokiame nedideliame mieste, kaip Tauragė automobilių spūstys – dažnas reiškinys. Autorės nuotrauka

Šiandien, kaip ir kasmet rugsėjo 22-ąją, visoje Lietuvoje vyksta tarptautinė akcija „Diena be automobilio“. Visuomenės sveikatos specialistų teigimu, šios dienos esmė – ne tik mažinti užterštumą, bet ir keisti įpročius.

Prisijungdami prie šios dienos minėjimo, Tauragės visuomenės sveikatos biuro specialistai ir jų suburti mokiniai savanoriai vakar dalino vairuotojams jų „automobilių laiškus“, kviečiančius rugsėjo 22-ąją praleisti be automobilio ir padovanoti sau, savo šeimai, miestui ir bendruomenei švaresnį orą.

– Žinoma, kai kurių žmonių darbovietės nutolusios nuo jų namų tokiu atstumu, kad pėsčiomis ar dviračiu į darbą nenuvyksi, tačiau tokiu atveju galima pavėžėti kaimyną ar kolegą, – sako Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė. – Mes dažnai iš įpročio sėdame į automobilį net nesvarstydami, ar tikrai būtinai tą atstumą reikia važiuoti. Rugsėjo 22-oji kaip tik yra ta diena, kuomet skatiname eiti pėsčiomis ar važiuoti dviračiu. Suteikime sau progą pasidžiaugti rudenėjančia gamta, žydinčių jurginų spalvomis, užuosti rugsėjo kvapus, išgirsti, kaip bunda rytas, pakalbinti į darbą skubantį kaimyną ir pasimėgauti dalykais, kurių neįmanoma pastebėti per automobilio langą. Gali būti, jog po to norėsis savo automobiliui laisvadienius suteikti dažniau, nei kartą metuose

Anot D.Genienės, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, sumažinus oro taršą 50 procentų, gyventojų amžius pailgėtų 3-5 metais, sergamumas vėžiu ir kvėpavimo sistemos ligomis sumažėtų 20-30 proc., o kraujotakos sistemos ligomis – apie 10 proc.:

– Jeigu aplinkos oras užterštas, yra didelė tikimybė, kad dauguma gyventojų bus paveikti taršos, galinčios sukelti kvėpavimo takų ligas (bronchitą, bronchinę astmą, plaučių uždegimą), širdies ir kraujagyslių ligas, odos ligas, piktybinius navikus. Oro teršalų prasiskverbimo gylis į kvėpavimo sistemą priklauso nuo jų dalelių dydžio: kuo mažesnis skersmuo, tuo gilesnius kvėpavimo takus jos pasiekia. Ten nusėdusios gali pradėti kauptis ir suformuoti palankią terpę lėtinei ligai išsivystyti. Teršalai ardo bronchų, plaučių ląsteles, sumažėja atsparumas virusams ir bakterijoms.

Anot Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovės, tarptautinė akcija „Diena be automobilio“ yra puiki proga bent vienai dienai pakeisti savo kasdieninius įpročius, padovanojant sau didesnį fizinį aktyvumą ir laimint švaresnį orą. Fizinis aktyvumas stiprina visas organizmo sistemas ir jo funkcijas, reguliari fizinė veikla ir teisinga mityba bent 7 metais pailgina gyvenimą, sumažina lėtinių infekcinių ligų riziką, – tai yra pakankamas argumentas keisti įpročius.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras