Mokymasis visą gyvenimą – galimybė išlikti reikalingam(2)

Rėmėjo turinys | Redakcijos žurnalistai nedalyvavo kuriant šį turinį

2016-09-30 09:13

Artūro Žuko nuotrauka

„Ką išmoksi, ant pečių nenešiosi“,  sako lietuvių patarlė. Juolab, kad ir mokymosi visą gyvenimą galimybių vis daugiau: siūlomi įvairūs kursai, paskaitos internetu, universitetų ir profesinių mokyklų programos. Prieš dvejus metus patvirtintas ir naujas Neformaliojo suaugusiųjų švietimo įstatymas, jame pirmą kartą numatytos iki penkių dienų trunkančios darbuotojų atostogos neformaliajam mokymuisi.

Kartą išmokti nepakanka

Nors tyrimai rodo, kad kuo žmogus vyresnis, tuo mažiau mokosi, o baigiantys karjerą asmenys dažnai praranda motyvaciją įgyti naujų žinių, Lietuvoje pamažu įsitvirtina suvokimas, kad amžius tobulėjimui – ne kliūtis.

Švietimo ir mokslo ministerijos Mokymosi visą gyvenimą departamento direktorius dr. Saulius Zybartas sako, kad norint išlikti reikalingam darbo rinkoje, neprarasti įgūdžių bei tobulėti, būtina mokytis visą gyvenimą. „Kažkada vyravo įsitikinimas, kad užtenka kartą baigti universitetą, ir turėsi darbo visam gyvenimui. Šiandien ši taisyklė nebegalioja, nuolat turime įgyti naujų gebėjimų“, – tikina jis.

Nuo bibliotekų iki interneto

„Diena be mokslo – tuščiai praleista diena“, – yra sakęs Albertas Einšteinas. Suaugusiųjų mokymo galimybių yra daug įvairaus amžiaus žmonėms – tiek jaunimui, tiek senjorams. Paprasčiausias būdas pagilinti žinias ir kompetencijas – savišvieta – Lietuvos bibliotekų lentynose galima rasti dalykinės ir mokslinės literatūros, o internetu pasidomėti pasaulio naujovėmis.

"

Savivaldybėse darbą pradėjo neformaliojo suaugusiųjų švietimo koordinatoriai, kurie gali patarti, kur ir ko galima mokytis arčiausiai namų. Lėšų suaugusiųjų švietimo programoms skiria Švietimo ir mokslo ministerija, jos bus finansuojamos ir iš 2014–2020 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų.

"

Tačiau norintiesiems kibti į mokslus rimčiau verta rinktis specialistų jau paruoštus kursus ar programas. Pavyzdžiui, įvairių atvirų mokymosi programų siūloma Suaugusiųjų mokymosi informacinėje sistemoje. Lankytojai gali mokytis lietuvių kalbos taisyklių arba kompiuterinio ir skaitmeninio raštingumo, pasirinkti verslumo ar meninės saviraiškos kursus. Nuo įvairių virtualių kelias valandas trunkančių paskaitų iki nuotolinių seminarų ar kursų siūloma Virtualioje mokymosi aplinkoje.

Trečiojo amžiaus universitetai (TAU) – dar viena galimybė prisiminti studentavimo laikus. Skaičiuojama, jog šiandien visoje Lietuvoje autonomiškai veikia 56 TAU. Seniausias jų – Medardo Čoboto, vienijantis 11 fakultetų ir siūlantis pagilinti žinias istorijos, kultūros, muzikos, politikos, tautodailės ir kt. srityse.

Norintiesiems mokytis internetu  

Daugiau laiko turintys suaugusieji gali rinktis įvairias aukštųjų mokyklų siūlomas programas, teikiančias perkvalifikavimo, kvalifikacijos tobulinimo ir neformalaus mokymosi paslaugas, taip pat profesinio rengimo ir švietimo centrus, kurie teikia tiek neformalaus, tiek formalaus ugdymo paslaugas.

Savivaldybėse darbą pradėjo neformaliojo suaugusiųjų švietimo koordinatoriai, kurie gali patarti, kur ir ko galima mokytis arčiausiai namų. Lėšų suaugusiųjų švietimo programoms skiria Švietimo ir mokslo ministerija, jos bus finansuojamos ir iš 2014–2020 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų. 

Prasmingai praleistas laikas

Mokymosi programas suaugusiesiems siūlo 

  • Profesinės mokyklos, universitetai ir kolegijos
  • Savivaldybių švietimo centrai
  • Trečiojo amžiaus universitetai
  • Įvairios organizacijos

Tauragiškė Stefanija Grevienė pasakoja, kad TAU padalinyje Tauragėje išbandė ne vieną programą: mokėsi vaidybos, lankė rankdarbių užsiėmimus, su krašto pažinimo grupe šią vasarą nuvyko į Krokuvą. „Visą gyvenimą buvau veikli. Baigiau technikumą, tada universitetą. Dirbau ir bibliotekoje, ir banke. Daug veiklos turėjau. Visada patiko būti tarp žmonių, bendrauti. Ir dabar savanoriškais pagrindais vadovauju TAU Sveikatos fakultetui. Kai turi užsiėmimų, ir buitis ne tokia nuobodi“, – sako ji.

„Turime daug vienišų vyresnių moterų, tai ir buriamės draugėn“, – priduria moteris.

Vieni labiausiai įsiminusių mokymų – TAU ir Tauragės suaugusiųjų mokymo centro organizuoti kursai „50 metų ir vyresnių Tauragės miesto ir rajono gyventojų bendrųjų bei specialiųjų kompetencijų tobulinimas“. Jų metu S.Grevienė kartu su dar keliomis dešimtimis senjorų mokėsi piešti ant vandens, lankėsi Tauragės duonos kepykloje, stebėjo, kaip mezgami žvejybiniai tinklai.

„Labai patiko žolininkės pamokos. Turiu užrašus – ten arbatos receptų daug nuo visko. Ir psichologijos kursai buvo labai geri. Lektoriai taip įdomiai pasakojo“, – sako ji. Įvairiose projekto veiklose dalyvavo apie 75 Tauragės  rajono gyventojai, kuriems 50 ir daugiau metų. Buvo suburtos trys grupės, o mokymai truko 13 dienų.

Tarp pernai Tauragės TAU populiariausių kursų – krašto pažinimas, politinis, teisinis ir ekonominis švietimas, užsienio kalbos, sveikatos fakultetų užsiėmimai. 

Karolina MACKEVIČIŪTĖ

  

Užs. Nr. 131

Skaityti komentarus (2) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras