Kaip ir kiek nuo Naujųjų mokėsime už šiukšles?(11)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-09-30 09:26

Tarybos nariai atliekų mokesčio apskaičiavimo tvarkos pristatyme ilgai neužtruko. Autorės nuotrauka        

Penktadienį Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC) bei Vilniaus įmonė „Jostra“, kaip ir žadėjo, pristatė naują atliekų mokesčio metodiką. Pagal ją gyventojai ir įmonės už atliekas mokėti privalės nuo 2017 metų sausio 1 dienos. Su dvinare mokesčio sistema pirmieji supažindinti politikai – Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai. Tačiau nors turėtų būti atvirkščiai, šie šiuo strateginiu visuomenei klausimu nesusidomėjo – į pristatymą savivaldybės mažojoje posėdžių salėje atėjo vos septyni tarybos nariai ir metodikos pristatytojus ragino kuo greičiau susitikimą baigti, mat skubėjo į Tauragės kultūros darbuotojų šventę. 

Žurnalistams nei TRATC‘as, nei vietos politikai apie tai, kad penktadienio rytą bus pristatyta nauja vasarą Vyriausybės patvirtinta rinkliavos metodika, tiksliau, dvinarė mokesčio skaičiavimo sistema, nepranešta, į susitikimą žiniasklaidos niekas nekvietė. Apie tai, kad pristatymas apskritai vyks, „Tauragės kurjeris“ sužinojo iš atsitiktinai nugirsto tarybos narių pokalbio savivaldybės administracijos pastate.

Į susitikimą su TRATC‘o vadovybe, beje, direktorius Kęstutis Komskis šiuo metu atostogauja – ruošiasi Seimo rinkimams, mat yra kandidatas į parlamentą, atvyko vos septyni Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai ir savivaldybės administracijos direktorius Modestas Petraitis. Tarybos nariai, nesulaukę pristatymo pabaigos, išėjo į kultūros darbuotojų šventę.

Konkretų mokestį už atliekas iki Naujųjų metų privalės nustatyti Tauragės rajono savivaldybės taryba. Šiuo metu aišku tiek, kad mokestis bus skaičiuojamas pagal dvinarę sistemą – apie 70 proc. sudarys pastovioji, apie 30 proc. – kintamoji dalis, nors kiek anksčiau TRATC‘o direktorius Kęstutis Komskis yra sakęs, kad sieks, jog pastovioji mokesčio dalis būtų vos 20 proc.

Į pastoviąją mokesčio dalį privalo būti įtrauktos visos atliekų tvarkymo sąnaudos, kaip apskaičiuoti kintamąją – taip pat vietos politikų reikalas. Ir pastoviąją, ir kintamąją dalį galima rinktis iš kelių variantų. Pastoviąją dalį pagal Vyriausybės patvirtintą metodiką galima taikyti pagal nekilnojamojo objekto vienetą, kvadratinius metrus arba gyventojų skaičių, kintamąją – pagal konteinerio dydį, konteinerio dydį ir jo ištuštinimo dažnį, atliekų svorį bei pagal nustatytas atliekų normas (pavyzdžiui, daugiabučių gyventojams). Paprastai kalbant, ir įmonės, ir gyventojai už atliekas mokės maždaug 70 proc. pastoviąją dalį, vadinamąjį abonentinį mokestį, ir kintamąją – pagal tai, kiek sukaups atliekų arba kiek kartų ištuštins konteinerį. Tačiau metodikoje siūloma įtraukti „saugiklį“ – gyventojai negalės per metus ištuštinti ir sumokėti tik už vieną ar kelis konteinerius, bus nustatytos atliekų išvežimo normos.

Pasak TRATC‘o direktoriaus pavaduotojo Virginijaus Noreikos, mokestį jau pasitvirtino Klaipėdos miestas. Ten esą nueita lengviausiu keliu – abonentinė mokesčio dalis apskaičiuota pagal nekilnojamojo būsto vienetus, nes suskaičiuoti gyventojų, kad mokestį taikytų „nuo galvos“, savivaldybės esančios nepajėgios, plius kintamoji dalis – dviejų kartų per mėnesį konteinerio ištuštinimas, nesvarbu, ar žmogus turi sukaupęs atliekų, ar ne. Aišku tiek, kad privalomąją mokesčio dalį mokės ir tie, kurie turi nekilnojamojo turto, nors jame niekas ir negyvena ar jokia veikla nevykdoma. Pavyzdžiui, žmogus užrakina namus ir metams išvyksta į užsienį, mokėti jis privalės. Mokėti turės ir, pavyzdžiui, seniai nebeveikiančios gamyklos „Keramika“ savininkai, nors tuščiuose pastatuose jokia veikla nevykdoma. Tokiu būdu TRATC‘as surinks daugiau lėšų.  

Tarybos narys Silverijus Statkus metodikos pristatytojų pasiteiravo, kam apskritai reikalinga tokia tvarka, kai gyventojai jau priprato prie dabartinės. Metodikos sudarytojai ir pristatytojai sako, kad naujoji sistema skatins rūšiuoti, tačiau eiliniai gyventojai apie naująją sistemą kiek kitokios nuomonės. Kaip yra iš tikrųjų, paaiškės, kai sistema pradės veikti. Tikėtina, kad naująją mokesčio apskaičiavimo tvarką politikai tvirtins jau po Seimo rinkimų.

Tarybos nariai pripažino – jie patys nelabai supranta, kaip sistema veiks, ar mokestis gyventojams ir įmonėms kils. Tarybos narė Regina Rimkienė TRATC‘o atstovų ir metodikos pristatytojų paklausė tiesiai – kokios įtakos naujoji tvarka turės žmogaus kišenei? Tačiau į šį klausimą atsakymo niekas pateikti taip ir negalėjo, metodikos pristatytojai tegalėjo paaiškinti, kad „anksčiau laisvės buvo daugiau“.

Tarybos narys Darius Stankus išreiškė nuomonę, kad naująja tvarka iš tikrųjų įvedamas nekilnojamojo turto mokestis, nes nesvarbu, kiek gyventojai ar įmonės sukaups atliekų, jie vis tiek mokės nuo kiekvieno nekilnojamojo turto objekto, ir mokės nemažai.

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius M.Petraitis pasigedo konkrečių skaičių, esą be jų situacija esanti per daug sudėtinga. Artimiausiu metu naująją metodiką ir galimą mokesčio apskaičiavimo būdą svarstys TRATC‘o valdyba. Visos keturios apskrities savivaldybės turės nuspręsti, ar mokestį taikyti vienodą, ar rinksis skirtingus jo apskaičiavimo būdus.

Savivaldybės administracijos direktorius dar pasiteiravo, kas bus, jei taryba nepatvirtins naujosios tvarkos ir nesilaikys Vyriausybės nurodymo. Atsakymas paprastas – įstatymų laikytis privaloma, jei taryba nepaklus, Vyriausybė Tauragę duos į teismą.

Skaityti komentarus (11) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras