Elektroniniai mokinio pažymėjimai: mada ar nauda?(11)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-09-12 10:31

Elektroninio mokinio pažymėjimo pavyzdį valdininkams liepą pristatė viena Vilniaus įmonė, savivaldybės administracija projektu susižavėjo. Autorės nuotrauka

Šiais mokslo metais Tauragės mokyklų laukia naujovė – įvedami elektroniniai moksleivių pažymėjimai. Skelbiama, kad naujoji sistema savivaldybės administracijai ne tik padės geriau stebėti mokinių lankomumą, bet ir turės daugybę kitų privalumų – pažymėjimai taps savotiškomis vaikų atsiskaitymo kortelėmis, jomis bus galima naudotis bibliotekose, mokyklų valgyklose ir vietiniuose autobusuose. Idėja graži, tačiau šiandien aišku, kad sistema veikti pradės ne iškart. Mokinių tėvams kyla ir daugiau klausimų – ar pažymėjimai tikrai nekainuos, ar reikės mokėti už jiems pagaminti naudojamas nuotraukas, ar mokinys bus įleistas į mokyklą, jie pažymėjimą pamirš namuose?

Pasiūlė ir sutiko

Naujovę „elektronizuotis“ rajono mokykloms pasiūlė Tauragės rajono savivaldybės administracija, dar vasarą išklausiusi vienos bendrovės, kurios atstovai buvo atvykę į Tauragę, komercinį pasiūlymą. Tauragei siūloma visiems rajono moksleiviams pagaminti elektroninius pažymėjimus ir įvesti vieną elektroninio dienyno sistemą. Šiuo metu rajono mokyklos naudoja skirtingas elektroninio dienyno versijas, kai kurios tokių visai neturi.

Po rugsėjo 1-osios šventės, mokytojams susitikus su mokiniais, pasklido įvairiausių pastebėjimų. Štai vienos mokyklos moksleivė papasakojo, kad mokytoja rugsėjo pirmąją informavo dar nežinanti, kiek kiekvienam mokiniui kainuos moksleivio pažymėjimas, esą kituose miestuose mokinių tėvai už tokius pažymėjimus mokėjo ir po 20, ir po 30 eurų. Kitos mokyklos moksleivės mama sakė iš dukters sužinojusi, kad elektroniniai pažymėjimai bus, tačiau kiek jie galėtų mokinių tėvams kainuoti, klasės auklėtoja neinformavusi. Mokiniams tik pranešta, kad artimiausiu metu jie bus fotografuojami.

Šiais mokslo metais autobusuose tikrai neįdiegs

Dar vasarą buvo skelbiama, kad naujoji mokinių elektroninio pažymėjimo sistema turėtų veikti ir mokyklų valgyklose, ir bibliotekose, ir visuomeninio transporto priemonėse, tačiau artimiausiu metu to tikrai nebus. Pastarosios įstaigos elektroninių skaitytuvų šiais mokslo metais dar tikrai neturės.

Tauragės autobusų parko direktorius Rimantas Martinavičius sako, kad naujovės gerai, tačiau kol elektroninio mokinio pažymėjimo sistema pradės veikti visu pajėgumu, praeis ne vieneri metai. Paklaustas, ar apskritai realu, kad ši sistema veiks Tauragės autobusų parko sistemoje, bendrovės vadovas atsakė:

– Geras klausimas. Šitas projektas kol kas bus tik dalinis. Tik atsižymėti mokykloje vaikai galės su tais pažymėjimais, o visur kitur sistema neveiks. Kiek žinau, bendra projekto vertė – apie 100 tūkstančių eurų, o savivaldybė iš biudžeto skyrė arti 40 tūkstančių eurų. Kad ši sistema veiktų autobusuose, reikia specialios įrangos – kortelių skaitytuvų. O tai nėra taip pigu. Šiais mokslo metais šitos sistemos tikrai neįdiegsim, – sakė R.Martinavičius.

Pasak R.Martinavičiaus, kad elektroninio mokinio pažymėjimo sistema būtų įdiegta iki galo, Lietuvoje „šiuo metu nelabai kas turi“.

Tauragės autobusų parko skaičiavimu, moksleiviai į mokyklas vežiojami maždaug apie 40 Tauragės autobusų parko ir mokykliniais autobusais.

Pažymėjimams turi, tvoroms – ne

Švietimo skyriaus vedėjas Egidijus Šteimantas garantuoja, kad mokinio pažymėjimai moksleivių tėvams nekainuos – savivaldybė jiems gaminti skyrė lėšų. Mokėti už pažymėjimą mokinys privalės tik tuo atveju, jei jį pames.

Tauragės kurjeris“. Ar konkursas elektroninio pažymėjimo sistemai įvesti Tauragėje jau įvyko?

Egidijus Šteimantas. Dar ne.

TK. Ar moksleivių pažymėjimus ir elektroninio dienyno sistemos paslaugą teiks viena įmonė?

E.Š. Tikrai negaliu pasakyti, kas gamins ir kas ką darys.

TK. O tai kas gali pasakyti? Konkursas dar net neįvykęs, o mokyklose vaikai jau fotografuojami.

E.Š. Viskas tvarkoj, tai tie dalykai niekur nedings. Fotografijos bus reikalingos, ir mes norim, kad iki Naujųjų metų viskas pradėtų suktis.

TK. Kas vaikus fotografuoja? Centralizuotai įmonė kokia ar tai kiekvieno vaiko reikalas?

E.Š. Mokyklos pačios fotografuojasi, darosi skaitmenines nuotraukas, pačios darosi moksleivių sąrašus.

TK. Ar pažymėjimai tikrai moksleiviams nekainuos?

E.Š. Nekainuos. Kainuos tik tokiu atveju, jeigu moksleivis jį pames. O visi kiti niuansai dar sprendimo procese. Kad pažymėjimai moksleiviams nekainuos, mokyklų vadovams per pasitarimą gal net du kartus buvo pranešta – yra projekte numatyta: viskas nemokamai.

TK. Tai paprastai kalbant, kai įvyks konkursas, visame rajone bus pereita prie vienos sistemos – ir moksleivio pažymėjimo, ir vieno elektroninio dienyno?

E.Š. Palaipsniui. Sistema mums padės kontroliuoti vaikų skaičių mokyklose. Pavyzdžiui, jeigu būna gripo epidemija, turim skambinti per mokyklas, prašyti pavaduotojų, kad bėgiotų po klases, skaičiuotų vaikus. Čia mes iš karto 8 valandą gausime ataskaitą, kiek mokinių yra mokykloje. Galėsim ir lankomumo problemą spręsti, žiūrėti, kurioj mokykloj tas skirtumas pats didžiausias, kiek ryte vaikų į mokyklą atėjo, kiek šeštoje pamokoje liko. Mokinio pažymėjimai veiks ir ne bendrojo lavinimo mokyklose – Suaugusiųjų mokymo centre, sporto, muzikos mokyklose. Manau, kad po metų ar daugiau pradės veikti ir mokyklų valgyklose, autobusuose, bibliotekose.

TK. Vaikai klausia – jei pažymėjimą pamirš namuose, ar jų į mokyklą neįleis?

E.Š. Ne, niekada taip nebuvo. Negaliu į tą klausimą atsakyti, mokyklos spręs, ką daryti tokiu atveju.

TK. Tampame virtualūs, elektronizuoti, suskaičiuoti, bet neišgalime paprasčiausio dalyko – aptverti mokyklų teritorijų, kaip to reikalauja higienos normos. Tauragėje vos kelios mokyklos turi aptvertas teritorijas. Kaip šie planai, negi jau pamiršti?

E.Š. Kiekvienais metais atsiranda vis naujų mokyklų, kurios tuo gali džiaugtis. Vėlgi palaipsniui prie to turim prieiti. Siekiamybė tokia yra. Visoms mokykloms aptverti pinigų tikrai kol kas nėra, bet dar kitus metus viena ar kelios mokyklos tikrai pradės apsitvėrusios savo teritorijas.

Į projektą pateko ne visos mokyklos

Nors elektroninių moksleivių pažymėjimų sistemai rajone įvesti jau intensyviai ruošiamasi, paaiškėjo, kad konkursas šiai paslaugai teikti – pažymėjimams gaminti ir visai naujajai sistemai įdiegti dar net nepaskelbtas. Kada jis įvyks, savivaldybės atstovė spaudai Vytautė Čėsnaitė nepranešė, esą šiuo metu tik baigiamos rengti konkurso sąlygos.

Pasak V.Čėsnaitės, elektroniniams pažymėjimams gaminti mokyklos turi pateikti visus reikiamus duomenis apie mokinius ir jų nuotraukas. Kokiu būdu mokyklos surinks nuotraukas, pasak V.Čėsnaitės, jau pačių mokyklų atsakomybė.

Tauragės rajone veikia 17 bendrojo lavinimo mokyklų ir 3 neformaliojo ugdymo įstaigos. V.Čėsnaitės teigimu, elektroniniai pažymėjimai pirmojo projekto etapo metu bus įdiegti tik 12-oje mokyklų. Iš rajono biudžeto pažymėjimams gaminti skirta 35 tūkstančiai eurų.  

Skaityti komentarus (11) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras