Jau šį mėnesį ruošiamasi pristatyti naują rinkliavos skaičiavimo tvarką(4)

Ramunė RAMANAUSKIENĖ | redaktore@kurjeris.lt

2016-08-22 06:33

Naujoji dvinarė rinkliava vėl gali grąžinti į laikus, kai mokėdavome už kiekvieną konteinerį. Redakcijos archyvo nuotrauka

2017-ųjų sausio 1-ąją startuos nauja atliekų mokesčio skaičiavimo tvarka. Iki šiol tik svarstyta, ar Vyriausybės siūloma vadinamoji dvinarė rinkliava padidins šį mokestį gyventojams, ar ne. Tauragės regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) direktorius Kęstutis Komskis sako ant savo darbo stalo jau turįs dvinarės rinkliavos skaičiavimo juodraštį. Netrukus naujoji schema bus pristatoma visuomenei.

Grįžtama prie jau buvusios tvarkos?

Pastoviąją dvinarės rinkliavos dalį turės tvirtinti savivaldybių tarybos. Tačiau iki šiol viešai Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai šia tema nediskutavo. Tiesa, meras Sigitas Mičiulis, penktadienį lankydamasis Skaudvilėje, šio miesto bendruomenės nariams pareiškė, kad rinkliava nebrangs. Tačiau ar tikrai taip bus, kol kas atsakymo į šį klausimą nėra.

– Rugpjūčio pabaigoje pradėsime važiuoti per savivaldybes, įmones, susitiksime su gyventojais, informuosime apie naują mokesčio skaičiavimo metodiką, – sakė K.Komskis.

Tai vis dėlto, kaip nuo sausio 1-osios bus skaičiuojamas šis mokestis, kokius pasikeitimus pajus gyventojai? K.Komskis sako, kad dvinarę rinkliavą sudarys dvi dalys – viena bus pastovi, kurią nustatys taryba, kintamoji dalis priklausys nuo sukaupto atliekų kiekio.

– Didžiausius pasikeitimus pajus tie gyventojai, kuriuo šiuo metu nuo rinkliavos atleidžiami, pristatę elektros tiekėjų pažymą, kad nesunaudoja elektros energijos. Šitie žmonės gaus kažkurią dalį mokėti. Pradžioje konsultantų siūlymas buvo pastoviąją dalį nustatyti iki 50 procentų mokesčio dydžio, tačiau mes manome, kad pastovi mokesčio dalis turi sudaryti kuo mažesnį procentą, gal 10, 20 procentų, o kintamoji dalis priklausys nuo to, kokį konteinerį žmogus pasirinks ir jo ištuštinimo dažnį, – kalbėjo K.Komskis.

Tačiau panaši sistema buvo iki rinkliavos įvedimo, kai atliekų turėtojams mokestis priklausydavo nuo sukaupto jų kiekio. Tuomet ir politikai, įvedę rinkliavą, ir pati visuomenė atvirai kalbėjo, kad slėpdami tikrąjį atliekų kiekį kai kurie gyventojai jų atsikrato neleistinu būdu – veždavo į miškus, iš individualių namų pildavo į bendruosius konteinerius mieste. Ar naujoji rinkliavos skaičiavimo metodika nesugrąžins į tuos laikus? O gal vis dėlto ankstesnioji sistema buvo teisingesnė?

K.Komskis mano, kad daug dalykų priklausys nuo žmonių sąžinės. Esą jei žmogus per savaitę sukaups pilną konteinerį atliekų, už jį ir sumokės, jei tą savaitę atliekų jam neveš, tai ir mokėti nereikės.

Tauragės savivaldybės taryba naująją rinkliavos skaičiavimo tvarką tvirtinti turėtų šių metų rudenį. Tačiau greičiausiai jau po Seimo rinkimų, mat vien šio klausimo svarstymas politikams, kandidatuojantiems į Seimą, reitingų tikrai nepakels. 

Padidinta kaina padės grąžinti skolą

Rugpjūčio 5 dieną posėdžiavusi TRATC‘o valdyba leido bendrovei sudaryti skolos dengimo sutartį su bendrove „Kauno tiltai“. Tiesa, posėdyje iš Tauragės savivaldybės atstovų niekas nedalyvavo. Šiai bendrovei už trečiosios ir ketvirtosios sąvartyno sekcijų statybas TRATC‘as skolingas apie 370 tūkstančių eurų. Skolą išmokėti susitarta per dvejus metus, mokant 4,2 proc. metines palūkanas.

Tauragės, Šilalės ir Pagėgių savivaldybės pritarė TRATC‘o prašymui didinti vienos atliekų tonos, patenkančios į sąvartyną, sutvarkymo kainą. Nuo šiol ji siekia 80 Eur (be PVM). Šiam sprendimui vieninteliai pasipriešino Jurbarko politikai. Tačiau K.Komskis sako, kad ir trijų apskrities savivaldybių sprendimai padės TRATC‘ui išsikapstyti iš nepavydėtinos situacijos ir padengti skolą Kauno bendrovei. Paklaustas, kas laukia Jurbarko, nepritarusio kainos didinimui, K.Komskis informavo, kad pagal su šia savivaldybe sudarytą koncesijos sutartį lėšų trūkumą Jurbarkas privalės dotuoti iš biudžeto.

Skandina ir socialiniai būstai

Nelengvas dienas išgyvenantį TRATC‘ą skandina ir savivaldybei priklausančių socialinių būstų gyventojai. Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo Tauragės rajono savivaldybės administracija, šiuo metu socialinių būstų gyventojai TRATC‘ui skolingi 10 218 Eur. Klaipėdos apygardos administracinis teismas tiesiog užverstas TRATC‘o prašymais išnagrinėti skolininkų bylas. Tačiau bendrovės direktorius K.Komskis sako, kad „išsimušti“ skolų iš socialinių būstų gyventojų beveik neįmanoma.

– Su socialinių būstų gyventojais labai įdomus dalykas. Svarbiausia, kad savivaldybė neturi įregistravusi sutarčių, sudarytų su šiais gyventojais, Registrų centre. Todėl teismas atmeta mūsų prašymus priteisti skolas, motyvuodamas, kad su socialinių būstų gyventojais sudarytos rašytinės sutartys neįregistruotos Registrų centre. Jau prieš pusmetį Tauragės savivaldybę apie tai informavome. Laikoma, kad būstai, kuriuose gyvena skolininkai, yra savivaldybės, todėl ji ir turi padengti skolas. Manau, kad iš savivaldybės atgauti skolas galima tik teismo būdu. Mes kas ketvirtį Tauragės savivaldybę informuojame, kiek yra socialinių būstų skolininkų. Su kitomis apskrities savivaldybėmis truputį paprasčiau. Pavyzdžiui, Pagėgių savivaldybės administracija pati susitvarko su skolininkais per socialinę paramą, – sakė K.Komskis.

Apmokėti daugiau nei 10 tūkstančių eurų skolą TRATC‘as reikalaus Tauragės savivaldybės.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras